Islámský stát hledá ropné odborníky a nabízí slušný výdělek

Radikálové z organizace Islámský stát hledají loajálního kandidáta, který bude řídit ropnou produkci na území, jež IS ovládá. Tento člověk si ročně vydělá 225 000 dolarů. Informoval o tom britský list The Times.
IS ovládá části severní Sýrie a Iráku, kde se nacházejí ropná pracoviště včetně větších nalezišť u iráckého Mosulu. Ropné zisky jsou hlavním zdrojem příjmů IS. The Times napsal, že IS má potíže najít dostatek odborníků, jelikož mnoho z těch, kteří pracovali v ropných zařízeních v minulosti, uprchlo. Mnozí z těch, kteří pro IS odmítli pracovat a zůstali, zaplatili životem.
"Je to sice hodně peněz, ale ne dost. Západní ropný odborník, který se nabídne Iráku, nemluvě o Islámském státě, bude očekávat, že si vydělá mnohem více," sdělil britskému list dubajský konzultant v energetice Robin Mills.
Podle The Times irácká společnost North Oil Company přichází o stále další pracovníky s každou novou vlnou bojů. IS se původně snažil zaměstnance zastrašovat hrozbami, že pozabíjí jejich rodiny. Teď taktiku změnil a nabízí peníze.
Nové lidi do rafinérií a k těžbě IS shání zejména v iráckém Kurdistánu a také v severní Africe, zejména v Libyi rozložené civilní válkou.
Podle amerických rozvědek IS v září vydělával miliony dolarů prodejem ropy hluboko pod cenou. Zatímco na oficiálních trzích se prodával barel za stovku dolarů, cena IS se pohybovala mezi 25 a 60 dolary. IS si tak byl denně schopen přijít na tři miliony dolarů, teď jeho zisky činí asi dva miliony.
David Cohen z amerického ministerstva financí se zabývá finančními operacemi teroristických organizací. IS podle něj sice ropu prodává mimo oficiální ekonomiku do okolních zemí, ale tato ropa se musí nějak zlegalizovat. "V určité chvíli se ta ropa dostane k někomu, kdo operuje v legálním hospodářském systému a používá legální finanční systém. Má bankovní konto, financuje své obchody, pojišťuje své cisterny, má licence," řekl Cohen. Podle něj je možné dosáhnout toho, aby tito lidé ztratili přístup k americkému finančnímu systému a aby byl jejich majetek zmrazen. "Budou těžko hledat banku ochotnou operovat s jejich penězi a dělat pro ně transakce," řekl Cohen. Podle něj je cílem americké administrativy finančně izolovat IS i další teroristické skupiny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
