Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky, DAX zažívá nejdelší růstovou řadu od loňského května

Evropské akcie v úterý rozšiřovaly zisky, německý DAX zaznamenal nejdelší růstovou řadu od května 2013.
Britský FTSE 100 zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 %, francouzský CAC 40 zpevnil o 0,32 % a německý DAX připsal 0,77 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil na zelené nule, nejlépe si vedly automobilky, sektor finančních služeb a banky, ztrácel naopak ropný sektor a sektor základních materiálů. Německý DAX od říjnového dna posílil už o 15 % a dosáhl na nejvyšší hladinu od července.
Hlavní úterní události na evropských trzích
- Světová ekonomika by měla v příštích letech postupně zrychlovat růst a jeho tempo by se z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech mělo do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Předpověděla to v úterním globálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Ruská ekonomika v letošním roce pravděpodobně vykáže růst o 0,7 až 0,8 %. V rozhovoru s německým listem Frankfurter Allgemeine Zeitung to předpověděl ruský ministr hospodářského rozvoje Alexej Uljukajev. Oficiální vládní prognóza přitom počítá pouze s půlprocentním růstem.
- Šéf britské centrální banky Mark Carney v úterý prohlásil, že nevyužitá kapacita v britské ekonomice se v posledních měsících lehce snížila na zhruba 1 % HDP. Dodal však, že sice dochází k postupnému zvyšování mezd, celkový počet odpracovaných hodin za poslední tři měsíce vzrostl méně, než se čekalo.
- Ředitel divize investic finančního konglomerátu PPF Martin Štefunko nakoupil minulý týden na trhu 100 tisíc akcií její dceřiné společnosti O2 Czech Republic. Štefunko je od ledna letošního roku předsedou dozorčí rady telekomunikačního a internetového operátora. Akcie nakupoval za průměrnou cenu 215 korun za jednu.
- Španělská společnost Santander, která je největší bankou v eurozóně, jmenovala svým novým generálním ředitelem Josého Antonia Álvareze (54). Jde o první významný krok nové předsedkyně správní rady Any Botínové.
- Soudce Carlos Alexandre v pondělí večer rozhodl, že bývalý premiér José Sócrates zůstane ve vazbě. Sócrates je obviněný z korupce, daňových úniků a praní špinavých peněz. Sócratesův právník João Araújo novinářům řekl, že považuje rozhodnutí za "nespravedlivé a neoprávněné" a dodal, že se odvolá. Páteční Sócratesovo zatčení šokovalo nejen celou zemi, ale i jeho socialistickou stranu, která doufala, že vyhraje parlamentní volby v příštím roce.
- Česko na daňových podvodech přijde ročně o 108 miliard korun. Všechny úniky se zastavit nepodaří, přesto existuje potenciál, jak státu z těchto peněz vrátit alespoň 60 miliard korun. Na úterním Setkání lídrů českého stavebnictví to uvedl ministr financí Andrej Babiš. Změnu by mělo přinést personální posílení Finanční a Celní správy a posílení kompetencí členských států EU v boji proti organizovaným skupinám podvádějícím na daních.
- Česká ekonomika oživí z loňského poklesu výrazně rychleji, než Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD) na jaře očekávala. Hrubý domácí produkt tento rok vzroste o 2,4 %, dvojnásobným tempem, než OECD odhadovala v květnu. Organizace také v úterním globálním výhledu českou vládu vyzvala, aby se zaměřila na efektivní utrácení strukturálních evropských fondů; to by podle OECD mohlo posílit růst produktivity a urychlit přibližování českých příjmů k západoevropské úrovni.
- Turecko zahájilo předběžná jednání o výstavbě třetí jaderné elektrárny v zemi s americkou společností Westinghouse, která je součástí japonské skupiny Toshiba. Plyne to z úterního sdělení Westinghouse. Turecko se dohodlo na stavbě své první jaderné elektrárny s ruským Rosatomem teprve před třemi lety a loni podepsalo s japonsko-francouzským konsorciem dohodu o druhém jaderném projektu.
- Německo zřejmě zachová v daňovém systému takzvanou solidární daň, jejíž výtěžek slouží k podpoře rozvoje východních spolkových zemí. Požaduje to deset ze 16 spolkových zemí, které to chtějí prosadit při jednáních s vládou. Podle nich by ale vybraná daň neměla mířit pouze na východ země, ale do všech hospodářsky slabých německých regionů. Při zavedení solidární daně se předpokládalo, že bude pouze dočasná a přestane se vybírat po roce 2019.
- Německá ekonomika ve třetím čtvrtletí stoupla díky silné soukromé spotřebě o 0,1 % a těsně se tak vyhnula recesi. Oznámil to v úterních konečných údajích spolkový statistický úřad, který tím potvrdil předběžné údaje z poloviny měsíce. Ve druhém kvartále hrubý domácí produkt (HDP) největší evropské ekonomiky v mezičtvrtletním srovnání stejným tempem klesl. Na německé ekonomice je závislá mimo jiné i řada českých firem.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
dnes | 11:29
dnes | 9:20

1. 7. | 22:00