Americké akcie v úterý po smíšených datech uzavřely nejednotně, S&P 500 ale přepisoval historii

Americké akcie zahájily úterní obchodování růstem a index S&P 500 vzrostl na nové historické maximum. Trhy v úvodu podpořila zpráva, podle které americké ministerstvo obchodu zpřesnilo odhad růstu ekonomiky USA za třetí čtvrtletí na 3,9 % z původně ohlášených 3,5 %. Později však akcie o zisky kvůli zprávě o poklesu spotřebitelské důvěry přišly. Americký dolar mírně oslabil vůči euru.
Dow oslabil o 0,02 % na 17 814,94 bodu a širší S&P 500, který se v prvních minutách obchodování vyšplhal na nové historické maximum 2 074,21 bodu, nakonec klesl o 0,12 % na 2 067,03 bodu. Vzrostl tak pouze technologický Nasdaq, který uzavřel se ziskem 0,07 % na 4 758,25 bodu.
V zelených číslech skončilo sedm z deseti hlavních sektorů, jejich zisky ale byly jen velmi mírné, což na druhé straně převážil výrazný pokles energetického sektoru (-1,6 %), který dolů stáhlo další prudké zlevnění ropy. Index volatility VIX klesl o necelá dvě procenta na 12,37 bodu a výnosy 10letých vládních dluhopisů USA se snížily o pět bazických bodů na 2,26 %.
"Sentiment zůstává pozitivní, na trzích je však cítit obezřetnost," řekl v telefonickém rozhovoru pro agenturu Bloomberg Erik Wytenus z investiční společnosti JPMorgan Private Bank. "Zčásti je to způsobeno tím, že za sebou americké akcie mají spanilou jízdu. Když totiž trhům vládnou tak dlouho býci, musejí si investoři dobře rozmyslet, do čeho vloží své peníze."
Hlavní úterní události na amerických trzích
- Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí podle zpřesněného odhadu expandovala tempem 3,9 % meziročně. První rychlý údaj počítal s růstem HDP o 3,5 % meziročně, trh očekával jeho revizi směrem dolů na 3,3 %. Ve druhém čtvrtletí ekonomika expandovala tempem 4,6 %. Osobní spotřeba ve třetím kvartále vzrostla meziročně o 2,2 %, čekala se revize na 1,9% růst z prvního rychlého odhadu 1,8 %. Ve druhém čtvrtletí osobní spotřeba rostla tempem 2,3 % meziročně. Růst jádrové osobní spotřeby zpomalil na 1,4 % z 2 % ve druhém kvartále, jak se očekávalo.
- Světová ekonomika by měla v příštích letech postupně zrychlovat růst a jeho tempo by se z úrovně kolem tří procent v minulých dvou letech mělo do roku 2016 dostat takřka na čtyři procenta. Mezi jednotlivými velkými ekonomikami ale zůstanou značné rozdíly a růst budou nadále ohrožovat rizika. Předpověděla to v úterním globálním výhledu Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD).
- Tržní hodnota americké technologické společnosti Apple se v úterý vyšplhala na rekordních 700 miliard dolarů. Akcie firmy za poslední rok posílily o zhruba 60 % a od srpna 2011, kdy se řízení firmy ujal Tim Cook, o více než 130 %. Z hlavního burzovního index S&P 500 je Apple teprve první firmou, která takové hodnoty dosáhla.
- Podle Jeffa Grossmana, prezidenta BRG Brokerage, je nemožné, aby cena ropy po čtvrtečním setkání zástupců členských zemí OPEC klesla pod 60 dolarů za barel. Pravděpodobnost toho, že by OPEC ohlásil snížení ceny, je malá, kartel podle Grossmana spíše oznámí snížení produkce, aby naopak pokles ceny zastavil a stanovil dno.
- Index spotřebitelské důvěry ve Spojených státech v listopadu nečekaně klesl na 88,7 bodu z 94,1 bodu v říjnu (revidováno z 94,5 bodu). Očekával se přitom růst na 96 bodů.
- Index aktivity richmondského Fedu v listopadu spadl na 4 body z 20 bodů v říjnu. Čekal se mírnější pokles indexu na 15 bodů.
- Index cen domů FHFA v září meziměsíčně stagnoval (odhad: +0,4 %, srpen: +0,5 %).
- Index cen domů S&P/Case-Shiller v září meziročně vzrostl o 4,8 % (odhad: +4,6 %).
- Americké banky a další finanční instituce ve třetím čtvrtletí zvýšily zisky meziročně o 7 % na 38,7 miliardy dolarů. Uvedla to v úterý Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet problémových bank v USA podle FDIC naopak klesl o 25 na 329. Dostal se tak na nejnižší úroveň od prvního čtvrtletí 2009.
- Americkému luxusnímu klenotnictví Tiffany & Co stouply srovnatelné tržby ve třetím čtvrtletí o 4 %, což je více, než se čekalo. Oznámila to v úterý firma, které k lepšímu výsledku pomohla především solidní poptávka v Severní a Jižní Americe. Akcie firmy po zveřejnění výsledkové zprávy rostly o více než dvě procenta.
Z indexu Dow v úterý nejvíce zdražily akcie společnosti United Technologies (+2,68 %), zábavní společnosti Walt Disney (+1,18 %) a provozovatele platebních karet Visa (+1,04 %). Nedařilo se naopak akciím maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (-1,41 %), energetické firmy Chevron (-1,22 %) a konglomerátu 3M (-1,14 %).
O více než dvě procenta zdražily akcie luxusního klenotnictví Tiffany (+2,47 %), které před začátkem obchodování zveřejnilo své hospodářské výsledky. Firma uvedla, že v uplynulém čtvrtletí vydělala 38,3 milionu dolarů neboli 0,29 USD na akcii. Po očištění výsledků společnost vykázala zisk 0,76 USD na akcii při tržbách 959,6 milionu dolarů. Analytici v anketě agentury FactSet odhadovali, že Tiffany vykáže upravený zisk 0,77 USD na akcii při tržbách 969 milionů dolarů. Tržby se meziročně zvýšily o 5,3 %.
V reakci na hospodářské výsledky mírně zdražily i cenné papíry potravinářské firmy Campbell Soup (+0,11 %). Společnost před otevřením trhů oznámila, že v uplynulém čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem 0,74 USD na akcii při tržbách 2,26 miliardy dolarů. Trh čekal upravený zisk 0,72 USD na akcii a tržby 2,22 miliardy dolarů.
O pozornost si během dne řekly také cenné papíry technologické společnosti Apple (-0,86 %). Tržní hodnota firmy se v úterý vyšplhala na rekordních 700 miliard dolarů, a Apple se tak stal prvním podnikem zastoupeným v indexu S&P 500, který této hodnoty dosáhl. Ve druhé polovině však akcie Apple o zisky přišly a tržní hodnota podniku klesla zpět pod 700 miliard dolarů na zhruba 693,5 miliardy USD.
Zlevnily také akcie poskytovatele streamovaného videa Netflix (-2,03 %), na něž analytik Benjamin Mogil ze společnosti Stifel snížil investiční doporučení na "hold" z "buy". Podle Mogila je pro Netflix dlouhodobý trend nadále pozitivní, krátkodobě by se však do ceny akcií mohly promítnout některé nepříznivé trendy, například pokles tempa růstu počtu amerických předplatitelů. Minulý měsíc firma uvedla, že se jí ve třetím čtvrtletí podařilo získat 900 tisíc nových předplatitelů. Loni ve stejném období získala 1,2 milionu nových předplatitelů.
Po konci obchodování zveřejnil čtvrtletní hospodářské výsledky výrobce počítačů a tiskáren Hewlett-Packard (v řádném obchodování +0,35 %). Společnost za poslední čtvrtletí svého fiskálního roku vykázala upravený čtvrtletní zisk 1,06 USD na akcii (v souladu s odhady). Tržby firmy dosáhly 28,4 miliardy dolarů, a mírně tak zaostaly za odhadem trhu (28,7 miliardy dolarů). Pro první čtvrtletí nového fiskálního roku HP očekává zisk 0,89 až 0,93 USD na akcii. Akcie Hewlett-Packard na výsledky v poobchodní fázi reagovaly oslabováním až o dvě procenta.
Dolar oslabil k euru i jenu
Dolar v úterý mírně oslabil vůči euru i japonskému jenu. Zpráva o překvapivém poklesu důvěry amerických spotřebitelů totiž zastínila nečekaně příznivé údaje o vývoji hrubého domácího produktu Spojených států.
Americká měna krátce po 14.30 SEČ posílila pod 1,241 EUR/USD poté, co na trhy dorazila zpráva, podle níž americké ministerstvo obchodu zpřesnilo odhad růstu ekonomiky USA za třetí čtvrtletí na 3,9 % z původně ohlášených 3,5 %. Vývoj se však krátce poté otočil kvůli zprávě o listopadovém poklesu spotřebitelské důvěry v USA. Index spotřebitelské důvěry nečekaně klesl na 88,7 bodu z 94,1 bodu v říjnu (revidováno z 94,5 bodu). Očekával se přitom růst na 96 bodů. Krátce po desáté hodině se dolar k euru obchodoval za 1,248 EUR/USD.
K japonskému jenu dolar oslabil z 118,44 USD/JPY na 117,95 USD/JPY.
Světové ceny ropy během úterního obchodování klesly až téměř o dva dolary za barel. Důvodem jsou rostoucí pochybnosti, že se Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) tento týden dohodne na snížení těžby. Úterní jednání, kterého se zúčastnily Saúdská Arábie, Rusko, Mexiko a Venezuela, nepřineslo žádný výsledek. "Z dnešního jednání je celkem jasné, že Saúdové snížení těžby nechtějí, a nic takového tedy nepřijde," uvedl analytik John Kilduff ze společnosti Again Capital.
Cena severomořské ropy Brent se v úterý snížila o 1,41 dolaru za barel na 78,21 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila dokonce o 1,94 dolaru na 73,84 USD za barel.
Podle některých odborníků by se pokles cen mohl ještě prohloubit, pokud se OPEC na svém čtvrtečním zasedání ve Vídni skutečně nedohodne na snížení těžby o minimálně milion barelů denně. Těžební limit zemí OPEC v současnosti činí 30 milionů barelů denně.
Cena zlata v úterý vzrostla o necelý dolar na zhruba 1 199 USD za trojskou unci.
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK