US MARKETOtevírá za: 5 h 57 m
DOW JONES-0,29 %
NASDAQ+0,00 %
S&P 500-0,07 %
META+7,92 %
TSLA+6,75 %
AAPL+6,18 %

Jiří Hrabal: Slabá výkonnost českých akcií je důsledkem velkého zastoupení defenzivních titulů v indexu PX

V roce 2011 vidím jako favority v rámci střední a východní Evropy Polsko a Slovensko, otazníky zůstávají u Maďarska. Co se týče českých akcií, Komerční Banka má navzdory dosaženým maximům stále prostor pro růst. Žádnou extra výkonnost nečekám od ČEZu, Fortunu pak považuji za defenzivní titul s atraktivním dividendovým výnosem a věřím v mírný růst ceny jejích akcií, říká Jiří Hrabal, portfoliomanažer ING International Českého akciového fondu.

Michael Šolín
Michael Šolín
23. 12. 2010 | 6:00
Akcie ČR

Když se řekne investiční rok 2010, co vás napadne jako první?

Jiří Hrabal (JH): Dluhová krize v rámci eurozóny, která negativně ovlivňovala celý rok 2010. Myslím si, že bude dominantním faktorem i v roce 2011. Naopak za tahouna globálního růstu považujeme rozvíjející se trhy v čele s Čínou a Brazílií. Konkrétně v našem regionu si nevedlo špatně Německo, z čehož profitovaly i české akcie.

České akcie až do posledních dní roku 2010 prakticky stagnovaly, ale závěrečná rally pomohla k menším ziskům. Čekal jste aktuální roční výkonnost? Není pro vás zklamáním ve srovnání s regionální konkurencí nebo americkými akciemi?

JH: Naše predikce pro tento rok byla 10 % růst českých akcií, čehož ještě lze dosáhnout. Samozřejmě výkonnost indexu PX zaostávala za polskými akciemi. Na druhou stranu, podíváme-li se jednotlivě na české akcie, neměly tak špatný rok. Slabost indexu PX je hlavně způsobena tím, že je v něm vysoká váha defenzivních titulů, jako jsou ČEZ a Telefónica O2.

Aktuální vývoj indexu PX sledujte zde

problémem ČEZu je velká čitelnost, Telefónica zase naráží na malý růstový potenciál

Problémem ČEZu je naprostá čitelnost, kdy na začátku tohoto roku již bylo jasné, jaký bude zhruba zisk. Výrazný růst ČEZu neočekávám ani v příštím roce. Sektor telekomunikací je v portfoliích investorů spíše podvážený z důvodu malého prostoru pro růst. To má samozřejmě negativní dopad na Telefónicu O2, ačkoli má velice atraktivní dividendový výnos. Tyto dva tituly přitom tvoří více než třetinu váhy indexu PX. Takže v zásadě nemohu říct, že mě české akcie zklamaly, protože mě právě tyto dva tituly nijak výrazně nepřekvapily.

Váš fond investuje do akcií v regionu střední a východní Evropy (CEE). Jaký je váš ekonomický výhled na příští rok? Kdo má nejvíce našlápnuto, a kdo naopak bude zaostávat?

v regionu střední a východní Evropy očekávám v roce 2011 pozitivní vývoj, hnaný především silným Německem. Největšími favority růstu jsou Polsko a Slovensko

JH: Region CEE je hodně závislý na vývoji Německa. Největší růst pravděpodobně vykáží Polsko a Slovensko. Otazníky jsou u Maďarska, které se tento rok potýkalo s faktory, které měly negativní dopad na investory, jako znárodnění penzijních fondů a "Robin Hood tax" (speciální daň uvalená na energetické a telekomunikační společnosti, pozn. red.). Neznamená to však, že Maďarsko nebude atraktivním trhem, záleží na vývoji. Vezmu-li region CEE jako celek, očekávám pozitivní vývoj. Jaká největší rizika pro vývoj akcií vidíte v roce 2011?

JH: Největším rizikem pro příští rok je zpomalení nebo zastavení ekonomického růstu, konkrétně snížení poptávky asijských zemí, případně snížení výkonnosti Německa. Dále to mohou být irelevantní šoky, jakými byly letos problémy periferních evropských států, které se výrazně promítly do výkonnosti akciových trhů hlavně na začátku druhého kvartálu. Problémy Irska s následnou žádostí o pomoc nevyvolaly už takovou paniku mezi investory. Dalším horkým tématem je monetární politika v Číně, tedy zvyšování tamních sazeb.

Podepsal byste se pod doporučení, které teď často slyšíme v investičních médiích, tedy prodávat dluhopisy a nakupovat akcie?

investoři by se neměli bezhlavě zbavovat dluhopisů, protože do portfolia zkrátka patří, jen by měli klást větší důraz na pečlivý výběr

JH: Nepodepsal. Každý investor by měl v rámci strategie své portfolio diverzifikovat a nevidím důvod, proč by měl bezhlavě rozprodávat dluhopisy. Samozřejmě musí při výběru, nebo optimalizaci portfolia mezi nimi rozlišovat. Rozhodně si nemyslím, že by investoři s vyšší averzí k riziku měli od těchto instrumentů odcházet, záleží jen na vhodném výběru.

Ve vašem portfoliu dominují akcie KB, NWR, ERSTE a ČEZ? Co od nich čekáte v příštím roce?

u obou bankovních titulů na pražské burze vidím prostor pro růst

JH: Všeobecně je v našem regionu stále nízká penetrace finančních produktů. Podíváme-li se na poměr P/E, tak jsou její akcie relativně levné, obchodují se s určitým diskontem. Od ČEZu rozhodně neočekávám žádnou super výkonnost, protože, jak už jsem zmiňoval, akcie ČEZu jsou čitelné, a ani z případného zvýšení cen energie v příštím roce by nemohla firma profitovat. Asi se však dá znovu počítat s relativně solidní dividendou. Prostor pro růst vidím jak u Komerční banky, tak i u Erste. Komerční banka sice tento rok dosahovala svých čtyřletých maxim, přesto má stále prostor pro růst. Očekávaný růst poptávky Číny po komoditách potáhne akcie NWR nahoru. Hodně emocí mezi investory vyvolávaly a nejspíš vyvolávat budou developerské společnosti. Jak se na ně díváte?

JH: U mě tyto společnosti žádné emoce nevyvolávají, jelikož jejich akcie v portfoliu nevlastníme a v zásadě nevidím žádný důvod k tomu, abychom je kupovali.

A co CETV?

CME může jedině příjemně překvapit, žádná velká očekávání nemám, naopak Fortuna by mohla mírně posílit při současné zajímavé dividendě

JH: V současnosti bych se osobně přiklonil spíše k doporučení "držet". Naše pozice v tomto titulu je v podstatě underweight (podvážená) a myslím si, že nějakou dobu taková i zůstane. Máme pocit, že nedošlo k takovému oživení reklamního trhu v souladu s očekáváním na začátku roku, což se samozřejmě odráží na tržbách CME. V poslední době vnímám také snižování tržního podílu společnosti v rámci rozšiřování nabídky televizních kanálů a většího rozptylu diváků. Pohyb měnových kurzů může akciím pomoci, ale samotnou firmu zkrátka živí něco jiného.

V rámci IPO jste do fondu nakoupil Fortunu. Po úpisu se propadla až o 17 procent, nyní ztráty umazala. Co od Fortuny čekáte v roce 2011?

JH: Samozřejmě že nás tento hluboký propad překvapil. Myslím si, že můžeme říct, že načasování IPO nebylo zrovna šťastné. Akciové trhy byly v té době pod velkým tlakem, hlavně kvůli problémům eurozóny. Reakce byla podle mě trochu přestřelená. Spousta investorů si také nakoupila akcie Fortuny jen z důvodu očekávaného "IPO efektu", ne z dlouhodobých důvodů. Akcie jsme kupovali, protože Fortunu považujeme za defenzivní titul s relativně vysokým dividendovým výnosem. V příštím roce čekáme mírný růst ceny jejích akcií.

Aktuální vývoj českých akcií sledujte zde

Co byste chtěl popřát investorům do investičního roku 2011?

JH: Investorům bych chtěl popřát, aby se jim po celý rok 2011 dařilo a aby nezapomněli na to, že by se každý měl řídit svým vlastním rozumem a náhledem.

Akcie ČR
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

Nahoru, nebo dolů #11: Koňský povoz a příliš ropy

6. 5.-Vendula Pokorná
Evropa