Evropské akcie ve čtvrtek v reakci na vyjádření Maria Draghiho na téma QE výrazně zdražily

Evropské akcie ve čtvrtek výrazně zdražily poté, co guvernér Evropské centrální banky (ECB) Mario Draghi zopakoval, že je banka připravena na spuštění kvantitativního uvolňování. Ve Francii pokračoval hon na teroristy, kteří ve středu zaútočili na redakci satirického týdeníku Charlie Hebdo.
Britský FTSE 100 vzrostl o 2,34 %, německý DAX přidal 3,36 %, francouzský CAC 40 posílil o 3,59 % a jednotný evropský index DJ Euro Stoxx 50 uzavřel se ziskem 3,58 % na 3 135,08 bodu.
V zelených číslech skončily všechny hlavní sektory. Přes čtyři procenta poskočil maloobchodní sektor a vysoké zisky si připsaly i akcie chemiček a také cenné papíry automobilek. Nejméně naopak vzrostly realitní odvětví a sektor dopravy a cestovního ruchu.
Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu zopakoval, že je banka připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být i nákupy státních dluhopisů. "Kdyby bylo nezbytné postavit se rizikům příliš dlouhého období nízké inflace, rada ECB je jednomyslně odhodlána použít v rámci svého mandátu další nekonvenční nástroje," uvedl Draghi. "Mezi nimi mohou být nákupy aktiv různých typů, z nichž jedním mohou být státní dluhopisy," dodal šéf ECB podle agentury Reuters.
Na londýnské burze ve čtvrtek výrazně zdražily akcie maloobchodního řetězce Tesco (+14,97 %), jejichž cena vzrostla téměř o patnáct procent. Firma dopoledne oznámila, že v Británii uzavře 43 ztrátových prodejen, díky čemuž uspoří spolu s dalšími opatřeními 250 milionů liber ročně. Cenné papíry konkurenčního prodejce Sainsbury (+9,93 %) zdražily téměř o deset procent a akcie WM Morrison Supermarkets (+7,76 %) přidaly necelých osm procent.
Obchodování s akciemi největší španělské banky Banco Santander bylo ve čtvrtek přerušeno poté, co finanční ústav poslal regulátorovi dokument, podle kterého plánuje navýšit kapitál až do hodnoty 7,5 miliardy eur.
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Index cen výrobců v eurozóně v listopadu meziměsíčně klesl o 0,3 %, čekal se mírnější pokles o 0,1 % po říjnových -0,3 % (revidováno z -0,4 %). Meziročně se index snížil o 1,6 %, čekal se propad o 1,4 %, po říjnových -1,3 %. V celé Evropské unii se index cen výrobců snížil meziměsíčně o 0,5 % a meziročně o 1,8 %.
- Maloobchodní tržby v eurozóně v listopadu vzrostly meziměsíčně o 0,6 %, očekával se 0,2% růst po říjnových +0,6 % (revidováno z +0,4 %). Meziročně se tržby maloobchodu zvýšily o 1,5 %, očekával se rovněž 0,2% růst po 1,6 % v říjnu (revidováno z 1,4 %).
- Index nálady v ekonomice se v eurozóně v prosinci stagnoval na 100,7 bodu, ačkoli se očekával růst na 101,2 bodu. Spotřebitelská důvěra naproti tomu vzrostla na -10,9 bodu z -11,5 bodu v listopadu, jak očekávala už předběžná data. Ve službách index vzrostl na 5,6 bodu z listopadových 4,4 bodu a v průmyslu se snížil na -5,2 bodu z -4,3 bodu v listopadu. Zlepšil se naopak v maloobchodě, kde vzrostl na -5,3 bodu z -6 bodů v listopadu.
- Objem zakázek německých průmyslových podniků klesl v listopadu proti předchozímu měsíci o 2,4 %. Snížil se tak mnohem výrazněji, než se očekávalo. Čtvrteční data ministerstva hospodářství tak ukazují, že zotavování německé ekonomiky, která v polovině loňského roku téměř sklouzla do recese, zůstává křehké.
- Ceny domů ve Spojeném království v prosinci meziměsíčně podle dat agentury Halifax vzrostly o 0,9 %, očekával se mírnější růst o 0,3 %. Ve čtvrtém kvartále však meziročně naopak vzrostly méně, a to o 7,8 % při očekávání 8% růstu po předchozích 8,1 % (revidováno z 8,2 %). Listopadový meziměsíční růst byl revidován výše na 0,5 % z původně hlášených 0,4 %.
- Míra nezaměstnanosti v Řecku v říjnu klesla na 25,8 % z předchozích 26 %, a je tak nejníže od srpna 2012, kdy byla na 25,5 %. Vrcholu nezaměstnanost v Řecku dosáhla v září 2013, kdy byla na 28 %. Řecko se nyní připravuje na předčasné parlamentní volby, které se budou konat 25. ledna. Analytici se obávají, že pokud by v nich zvítězila Koalice radikální levice (SYRIZA), znamenalo by to odstoupení od úsporné politiky a slibů daných zahraničním věřitelům. Podle odhadů by měl řecký HDP v loňském roce vzrůst o 0,6 % a letos by měla ekonomika expandovat dokonce o 2,9 %.
- Rada Evropské centrální banky je připravena přijmout "nekonvenční" kroky proti dalšímu poklesu inflace a jedním z nich mohou být nákupy státních dluhopisů. Uvedl to ve čtvrtek šéf banky Mario Draghi v dopise pro jednoho z poslanců Evropského parlamentu. Rada ECB zasedá 22. ledna a všeobecně se očekává, že prohloubí uvolňování měnové politiky.
- Britská centrální banka podle očekávání ponechala svou základní úrokovou sazbu beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Banka teď nemá ke zvyšování úroků důvod, protože míra inflace v Británii je na dvanáctiletém minimu a hospodářský růst vykazuje určité známky zpomalování.
- Evropská unie musí zrušit protiruské sankce, aby bylo možné zastavit konflikt na Ukrajině. V článku pro německou Nadaci Friedricha Eberta, která má blízko k sociální demokracii, to uvádí bývalý sovětský prezident Michail Gorbačov. Jako jediné možné řešení konfliktu vidí dialog mezi EU, Ruskem a Ukrajinou.
- Evropská komise navrhla poskytnout další finanční pomoc Ukrajině, jejíž ekonomika je na pokraji bankrotu. Země by měla dostat střednědobou půjčku ve výši 1,8 miliardy eur. Návrh komise musí ještě schválit vlády zemí EU a Evropský parlament, napsala agentura Reuters.
- Americký investor maďarského původu George Soros vybídl Západ, aby zvýšil finanční pomoc Ukrajině. Na webu amerického časopisu New York Review of Books přitom nastínil, jak se dobrat nového balíku finanční pomoci ve výši 50 miliard dolarů. Je to podle něj způsob, jak se bránit stále agresivnějšímu Rusku. Mezinárodní měnový fond ve čtvrtek v Kyjevě obnovil rozhovory, se kterými Kyjev spojuje naděje na rozšíření stávajícího záchranného programu.
- Merkelová: Nejdříve musí být plněny mírové dohody z Minsku, než se budeme moci bavit o ukončení sankcí uvalených na Rusko.
- Běloruská centrální banka opět snižuje oficiální kurz domácí měny k americkému dolaru, tentokrát o 7,5 %. Banka se tak snaží uchránit běloruský rubl před dopady měnové krize v Rusku. K podobnému kroku tento týden už jednou přistoupila.
- Bank of America Merrill Lynch (BofAML) snížila akciové doporučení na banku Credit Suisse na "underperform" a na UBS na "neutral". Zároveň investory varovala že by měli být opatrní kvůli možným změnám pravidel ve švýcarském bankovnictví. BofAML se domnívá, že švýcarský bankovní výbor zvýší kapitálové požadavky, což by mohlo na banky vyvinout negativní tlak.
- Britská banka Standard Chartered chce v letošním roce zrušit další zhruba dva tisíce pracovních míst v osobním bankovnictví a uzavřít divizi pro úpisy a obchodování s akciemi. Jde o zhruba tři procenta celkové pracovní síly. Banka svou činnost soustředí na oblast Asie a rozvíjejících se zemí.
- Přístup řeckého bankovního sektoru k financím od Evropské centrální banky (ECB) se zkomplikuje, pokud Atény úspěšně nedokončí poslední revizi mezinárodního záchranného programu a neuzavřou s mezinárodními věřiteli dohodu o postupu po ukončení tohoto programu. Uvedla to ve čtvrtek ECB.
- Polský rozpočtový deficit klesl v loňském roce mnohem výrazněji, než vláda plánovala, a zřejmě sestoupil ke klíčové hranici 3 % HDP. Řekl to ve čtvrtek při předkládání rozpočtu pro letošní rok v Senátu polský ministr financí Mateusz Szczurek. Letos vláda plánuje snížit schodek na 2,8 % HDP, podle ministra ale může být konečný výsledek ještě lepší.
- Banco Santander, největší španělská banka, plánuje navýšit kapitál až do hodnoty 7,5 miliardy EUR. Představenstvo banky je na čtvrtek svoláno, aby schválilo prodej akcií. Vyplývá to z dokumentu určeného pro regulátora, kde se dále uvádí, že k prodeji akcií dojde "zrychleným způsobem".
- Nové plynovodní propojení mezi Maďarskem a Slovenskem by mohlo zahájit komerční provoz již tento měsíc. V rozhovoru, který ve čtvrtek otiskl maďarský list Napi Gazdaság, to řekl státní tajemník pro otázky energetiky András Aradszki.
- Britská maloobchodní společnost Tesco uzavře 43 ztrátových prodejen v Británii. Díky reorganizaci vedení a dalším opatřením navíc hodlá ušetřit 250 milionů liber ročně. Oznámila to ve čtvrtek firma, která chce těmito kroky posílit svou konkurenceschopnost na domácím trhu. Dodala, že prodá některé aktivity a omezí investice.
- Německý výrobce luxusních automobilů Porsche loni zvýšil prodej o 17 % na rekordních 189 849 vozů. Firma ve čtvrtek uvedla, že letos jí odbyt pravděpodobně vzroste na minimálně 200 tisíc vozů. Automobilka by tak splnila svůj dlouhodobý prodejní cíl o tři roky dříve, než původně předpokládala.
- V Paříži se ve čtvrtek opět střílelo, na předměstí byla v přestřelce zraněna policistka. Na východě Francie pak došlo k explozi v obchodu s kebaby poblíž mešity.
Zdroj: CNBC