Americké akcie v závěru týdne prudce posílily díky oživení na trhu s ropou

Americké akcie v pátek výrazně zpevnily a zavíraly v plusu poprvé po pěti ztrátových seancích. Trh táhly vzhůru energetické firmy díky růstu cen ropy.
Index Dow posílil o 1,1 %, S&P 500 přidal 1,34 % a Nasdaq stoupl o 1,39 %.
Trh reagoval zejména na vyšší ceny ropy, posilovaly hlavně akcie ropných a plynárenských firem. Investoři se zároveň vrátili ke čtvrtečnímu rozhodnutí Švýcarů přestat bránit posilování franku a přemítali, co bude tento krok znamenat pro Spojené státy a další trhy.
Dění na trzích ovlivnila také data v čele s inflací. Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesly v souladu s odhady o 0,4 % po poklesu o 0,3 % v listopadu. Snížily se tak nejvíce od prosince 2008, stejně jako v listopadu. Jádrové ceny v prosinci meziměsíčně stagnovaly, ačkoli se čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 0,8 % z 1,3 % v listopadu.
S nižší inflací roste pravděpodobnost, že Fed nezačne zvyšovat sazby tak rychle, jak se dosud čeká.
Výsledky průzkumu Michiganské univerzity v pátek také ukázaly, že spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v lednu vyšplhala na nejsilnější úroveň za více než desetiletí.
"Měli jsme tu pěkně silnou zprávu o spotřebitelské důvěře, která podle všeho způsobila na trhu obrat k lepšímu," uvedl analytik Mark Luschini ze společnosti Janney Montgomery Scott. "Spolu s tím přišly vyšší ceny ropy, což podle mého názoru vytvořilo ten správný elixír pro růst cen akcií," dodal.
Klesla cena akcií Goldman Sachs poté, co banka oznámila 7% pokles kvartálního zisku. Po výsledcích naopak posílily o 2,45 % akcie PNC Financial Services Group.
Z indexu Dow se nejvíce dařilo akciím společností Home Depot (+3,3 %) a ExxonMobil (+2,43 %). V rámci S&P 500 se dařilo všem sektorům, nejvíce rostly díky ropě energetické firmy.
Světové ceny ropy oživily po čtvrtečním poklesu a například barel severomořské ropy Brent zdražil o více než dva dolary a přechodně se vrátil nad hranici 50 USD.
Trh reagoval na zprávu Mezinárodní agentury pro energii (IEA), podle které se trend poklesu na trzích s ropou zřejmě zastaví někdy ve druhém pololetí. Analytici ale upozorňují, že nabídka dále převažuje nad poptávkou, a není tedy pravděpodobné, že se ceny brzy výrazně vzpamatují.
Americká lehká ropa WTI se prodávala za téměř 49 USD za barel. V úterý cena WTI klesla na šestileté minimum pod 45 dolarů za barel.
IEA předpověděla, že ceny budou asi dále klesat a jejich oživení v nejbližší době nenastane. Existují ale již náznaky, že nižší ceny začaly v některých oblastech včetně Severní Ameriky produkci ropy snižovat.
Analytici z Bank of America Merrill Lynch ve čtvrtek srazili cenové prognózy a předpověděli, že Brent by mohl do konce prvního čtvrtletí klesnout až na 31 dolarů za barel.
Navzdory tomu ropa na týdenní bázi posílila, poprvé za osm týdnů.
Podle banky OCBC může další tlak na pokles cen ropy vyvíjet i letošní potenciální posilování dolaru, ve kterém se komodity jako ropa obchodují. Euro v pátek k americké měně sestoupilo na novou na nejnižší úroveň za 11 let, ještě v reakci na to, že Švýcarsko přestalo bránit své měně v posilování k euru.
Za celý týden akcie ztrácely. Dow klesl o 1,3 %, S&P 500 o 1,26 % a Nasdaq o 1,5 %.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Spotřebitelské ceny ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesly v souladu s odhady o 0,4 % po poklesu o 0,3 % v listopadu. Snížily se tak nejvíce od prosince 2008, stejně jako v listopadu. Jádrové ceny v prosinci meziměsíčně stagnovaly, ačkoli se čekal růst o 0,1 %. Meziroční míra inflace klesla na 0,8 % z 1,3 % v listopadu. Jádrová inflace meziročně vzrostla o 1,6 % při očekávání růstu o 1,7 %.
- Důvěra amerických spotřebitelů v ekonomiku Spojených státech v lednu dál roste a aktuálně se pohybuje na nejvyšší úrovni za posledních 11 let. Předběžný lednový index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity roste na 98,2 bodu z 93,6 bodu v prosinci. Ukazatel se tak dostala na nejvyšší úroveň od ledna 2004.
- Produkce zpracovatelského průmyslu ve Spojených státech vzrostla v prosinci proti předešlému měsíci o 0,3 %. V růstu pokračovala čtvrtým měsícem v řadě. Oproti listopadu sice růstové tempo zpomalilo, páteční údaje americké centrální banky (Fed) ale naznačují, že americký průmysl odolává dopadům silného dolaru i horší situace na zahraničních trzích.
- Biofarmaceutická firma AbbVie získala evropské povolení pro prodej léků Viekirax a Exviera proti žloutence typu C.
- Cowen zvyšuje investiční doporučení na akcie Netflix na "outperform" z "market perform" a navyšuje cílovou cenu na 382 USD z 360 USD.
- Daňová dohoda mezi obřím americkým internetovým prodejcem Amazon a Lucemburskem představovala podle evropských regulátorů pravděpodobně formu státní pomoci. Ukazují to odtajněné dokumenty, které v pátek zveřejnila Evropská komise (EK). Brusel v nich vyjádřil pochybnosti, zda byla tato pomoc v souladu se zákony.
- Světové ceny ropy budou zřejmě dál klesat a jejich oživení v nejbližší době nenastane. Pokles se zastaví zřejmě až ve druhém pololetí, předpověděla v pátek v pravidelné měsíční zprávě o situaci na trhu s ropou Mezinárodní agentura pro energii (IEA).
- Ten obrázek investoři velmi dobře znají, vždyť ho měli na očích celý loňský rok. Zatímco evropské ekonomiky na tom nejsou nejlépe a čínskému tygrovi pomalu dochází dech, americkému hospodářství se vede velmi slušně. Křivka spreadu mezi výnosy dluhopisů s delší a kratší dobou splatnosti ale naznačuje, že by letos mohl vývoj americké ekonomiky investory nepříjemně překvapit.
- Počet aktivních těžebních zařízení v USA klesl za poslední týden podle Baker Hughes o dalších 74 na 1 676. Jde o největší týdenní pokles od ledna 2009 a třetí největší od roku 2000.
Páteční výsledková sezóna
- Výsledky Goldman Sachs ve 4Q2014: Upravený zisk na akcii 4,38 USD (odhad: 4,36 USD), tržby 7,69 miliardy USD (odhad: 7,71 miliardy USD).
- Výsledky Charles Schwab ve 4Q2014: Čistý zisk 350 milionů USD (loni: 319 milionů USD), tržby 1,55 miliardy USD (odhad: 1,53 miliardy USD).
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Dva členové Fedu - Dennis Lockhart a John Williams - pochválili americkou ekonomiku a trh práce. Banka by podle nich mohla (nebo měla) poprvé zvýšit základní sazbu zhruba v polovině roku.
- Nikoho by asi nemělo překvapit, že poté, co loňské náklady bank na urovnávání právních sporů dosáhly 178 miliard dolarů (což je ve skutečnosti jen cena za to, že se banky dopouštěly kriminální činnosti a nechaly se přitom nachytat), se vedení dvakrát nepohrne do zvyšování bonusů zaměstnancům. A přesto je tím někdo velmi šokován... bankéři.
- Ceny ropy byly možná v bublině, o které se - jak to u bublin na trzích bývá - pouze nemluvilo. David Rosenberg, hlavní ekonom a stratég Gluskin Sheff, k tomu poznamenává: "Na trzích s ropou byla klasická bublina. Ceny se pohybovaly parabolicky výše, kolem ropy bylo hodně humbuku, na trh se hrnula spousta různých typů investorů a celý sektor je velice zadlužený (zapákovaný.)"
- Začátek roku nebyl pro americké akcie nic moc. Podle Thomase Leeho z Fundstrat Global Advisors je to ale pro zachování býčího trendu jedině dobře. Svůj názor opírá o historii, ve které první dny v mínusu až na jednu výjimku znamenaly vždy celoroční zisk S&P 500.
- Výnosy 250 největších maloobchodních řetězců světa loňském finančním roce, tedy do konce června 2014, vzrostly na 4,4 bilionu dolarů ze 4,3 bilionu USD v předchozím roce. Největším přitom zůstal americký řetězec Wal-Mart Stores, vyplývá ze studie sestaveného společností Deloitte ve spolupráci s organizací STORES Media.
- Největší americká automobilka General Motors na detroitském autosalonu představila koncept nového elektromobilu, který dokáže na jedno nabití urazit přes 320 kilometrů. Nový vůz s názvem Chevrolet Bolt by se měl podle firmy objevit na trhu v roce 2017 s cenou kolem 30 tisíc USD. Bolt by se tak mohl stát velkou konkurencí pro amerického výrobce elektromobilů Tesla Motors. Ten plánuje ve zhruba stejném časovém horizontu přijít s elektromobilem s podobným dojezdem a cenou kolem 35 tisíc USD. Automobilka GM v Detroitu představila rovněž novou verzi svého hybridního automobilu Chevrolet Volt, který začala prodávat již v roce 2010.
- Investoři doufali, že největší americké banky v roce 2015 navýší dividendu, ale zdá se, že nedávné události na trzích, včetně klesající ceny ropy, jim to znemožní. Velké banky již nyní drží více kapitálu, než po nich regulační úřady vyžadují, a hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které tento týden odhalí například JPMorgan nebo Wells Fargo, by mohly odhalit, že v uplynulých třech měsících banky tento kapitál ještě více rozšířily. Zdá se však, že naděje na navýšení dividend byly předčasné. Roste totiž očekávaná ztráta z nesplácených úvěrů, především v energetickém sektoru, a navíc se prudce zvýšila volatilita na trzích, což zvyšuje rizikovost bankovních aktiv. A regulační úřady bývají méně ochotné schvalovat navyšování dividend nebo zpětné odkupy akcií, když jsou bankovní aktiva rizikovější.
- Americký prezident Barack Obama vyslovil nesouhlas se začleněním Palestiny do pravomoci Mezinárodního trestního soudu (ICC). Šéf Bílého domu to sdělil izraelskému premiérovi Benjaminu Netanjahuovi během pondělního telefonického rozhovoru, jehož dalším tématem byly jaderné rozhovory s Íránem. Spojené státy již minulý týden uvedly, že Washington nepovažuje Palestinu za suverénní stát. Z tohoto důvodu se Palestina nemůže připojit k ICC.
- Pojišťovna MetLife podala stížnost u federálního soudu proti rozhodnutí regulátora, který ji zařadil mezi systémově důležité instituce, tzv. too-big-to-fail. Ředitel a předseda správní rady pojišťovny Steven Kandarian televizní stanici CNBC řekl, že má důkazy, že MetLife není nebankovní systémově důležitou institucí podle zákona Dodd-Frank Act o dohledu nad Wall Street, který podepsal prezident Obama v roce 2010, aby se předešlo další finanční krizi.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v listopadu 4,972 milionu (odhad: 4,863 milionu, říjen: 4,830 milionu, revidováno z 4,834 milionu). Otevřených pracovních pozic je nejvíce od krize, navíc National Federation of Independent Business vydala statistiku, která ukazuje na růst mezd amerických pracujících.
- V lednu 2012 kulminovala rivalita mezi tehdejším medvědem Davidem Rosenbergem z Gluskin Sheff a býkem Jimem Paulsenem z Wells Capital. Rosenberg tehdy tvrdil, že jediná pozitivní věc na trhu jsou valuace, které se nacházejí na nízkých hladinách, zatímco Paulsen byl hrdým členem býčího týmu. O tři roky později se situace obrátila.
- Magazín Fortune uvedl, že portfoliomanažeři z Buffettovy Berkshire Hathaway Todd Combs a Ted Weschler loni zaostali se svými akciovými koši za trhem.
- Ceny dovozu v prosinci klesly o 2,5 %, nejvíce od prosince 2008, ceny vývozu klesly o 1,2 %, nejvíce od června 2012.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v prosinci nečekaně propadly o 0,9 %. Očekával se 0,1% pokles po listopadovém růstu o 0,7 %. Bez aut se tržby snížily o procento, čekala se přitom stagnace po listopadových +0,5 %. Spotřebitelé byli ke konci roku opatrní, i když benzin zlevňoval a situace na trhu práce se zlepšovala.
- V dubnu to budou tři roky, co společnost Apple ohlásila rekordní program výplaty zisku investorům a analytik Kulbinder Garcha z Credit Suisse se domnívá, že při této příležitosti Apple přijde s novým programem zpětného odkupu akcií a vyšší dividendy v objemu 200 miliard dolarů.
- Euro se ve středu vůči dolaru poprvé za více než devět let propadlo pod 1,1747 USD. To je úroveň, se kterou měna v lednu 1999 vstoupila na trh. Krátce před polednem euro ztrácelo 0,4 % na 1,1728 USD. Jednotná evropská měna je nyní pod zvýšeným tlakem kvůli rostoucímu očekávání, že Evropská centrální banka příští týden oznámí kvantitativní uvolňování měnové politiky, tedy rozsáhlé nákupy státních dluhopisů.
- Podle Jeffa Currieho z Goldman Sachs by cena ropy mohla klesnout i pod bankou predikovaných 39 dolarů za barel. Zároveň se Currie domnívá, že by se břidlicový průmysl měl "zbavit optimismu".
- Americká ekonomika rostla v prosinci a na počátku ledna mírným tempem. Ekonomiku podpořily prodeje aut a dalšího spotřebního zboží, zvýšení výroby továren a oživení turistiky v různých částech země. Uvedla to ve středu americká centrální banka ve své pravidelné situační zprávě o vývoji ekonomiky zvané Béžová kniha.
- Největší americká automobilka General Motors plánuje zvýšit kapitálové výdaje v tomto roce o pětinu až na devět miliard dolarů. Firma to oznámila na středeční konferenci v americkém Detroitu. Pro automobilku by to byla nejvyšší taková částka od chvíle, kdy v roce 2009 opustila bankrotový režim, napsal na internetu list The Wall Street Journal. Konkurenční Ford Motor Company mezitím oznámila, že chce do roku 2020 uvést na trh nejméně 12 nových sportovních modelů.
- Euro se ve čtvrtek propadlo na jedenáctileté minimum vůči americkému dolaru. Jednotná evropská měna klesla až na 1,1575 USD, tedy na nejnižší úroveň od listopadu 2003. Reagovala tak na rozhodnutí švýcarské centrální banky (SNB) zrušit limit omezující pokles eura vůči švýcarskému franku. Ten po rozhodnutí SBN vůči euru posílil zhruba o 30 %.
- Spojené státy s platností od pátku ruší některá omezení v hospodářských vztazích s Kubou, jak to v prosinci slíbil prezident Barack Obama v souvislosti s obnovením diplomatických styků. Oznámilo to ve čtvrtek americké ministerstvo financí. Klíčové hospodářské embargo zůstává v platnosti, uvolňuje se ale cestování a peněžní transfery. Oficiálně padl zákaz dovozu kubánských doutníků.
- Index aktivity filadelfského Fedu v lednu klesl na 6,3 bodu z prosincových 24,3 bodu (revidováno z 24,5 bodu, odhad: 19,1 bodu).
- Index podnikatelské nálady newyorského Fedu (Empire State index) v lednu nečekaně vyskočil na 9,95 bodu z -1,23 bodu v prosinci (revidováno z -3,58 bodu), očekával se přitom růst na 5 bodů. Subindex nových zakázek vyskočil na 6,06 bodu a zaměstnanosti ba 13,68 bodu.
- Týdenní počet žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 10. ledna vzrostl o 19 tisíc na 316 tisíc. Očekával se pokles na 290 tisíc z 294 tisíc v předchozím týdnu (revidováno na 297 tisíc). Pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v týdnu do 3. ledna ubylo 51 tisíc na 2,42 milionu z 2,47 milionu (revidováno z 2,452 milionu). Čtyřtýdenní průměr počtu nových žádostí vzrostl na 298 tisíc z 291 250 (revidováno z 290 500).
- Index cen výrobců ve Spojených státech v prosinci meziměsíčně klesl o 0,3 % po 0,2% poklesu v listopadu. Jádrový index se naopak o 0,3 % zvýšil po listopadové stagnaci. Meziročně se index zvýšil o 1,1 %, očekával se procentní růst. Jádrový index očištěný o potraviny a energie se zvýšil o 2,1 % oproti očekávaným 1,9 %.
- Americký diskontní řetězec Target se rozhodl ukončit své aktivity v Kanadě a tamní maloobchodní trh zcela opustit. Šéf firmy Brian Cornell to zdůvodnil nemožností najít způsob, jak kanadskou pobočku dostat do zisku alespoň do roku 2021. Firma přišla do Kanady teprve v roce 2013 a nyní tam má 133 prodejen a zhruba 17 600 zaměstnanců.
- Levná ropa a silný růst americké ekonomiky zřejmě vyhlídky globálního růstu příliš nezlepší, protože ve většině oblastí světa je hospodářská situace nadále slabá a někde se ještě zhoršila. Uvedla to ve čtvrtek šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová. Vystoupila několik dní před tím, než fond zveřejní aktualizaci svého globálního ekonomického výhledu.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Alcoa za 4Q2014: Očištěný zisk na akcii 33 centů (odhad Bloomberg: 27 centů, odhad Reuters: 29 centů), tržby 6,38 miliardy USD (odhad: 6,04 miliardy USD). Akcie výrobce hliníku v poobchodní fázi v reakci na zprávu přidávaly zhruba 1,3 %.
- Výsledky CSX ve 4Q2014: Zisk na akcii 0,49 USD (odhad: 0,49 USD, loni: 0,42 USD), tržby 3,19 miliardy USD (loni: 3,03 miliardy USD.
- Čistý zisk americké banky Well Fargo ve čtvrtém kvartálu vzrostl meziročně o 1,8 % na 5,71 miliardy dolarů (1,02 USD na akcii) z 5,61 miliardy dolarů (1 dolar na akcii) v minulém roce. Výnosy vzrostly na 21,44 miliardy dolarů z 20,67 miliardy dolarů v předchozím roce.
- Americká banka JPMorgan Chase ve středu reportovala hospodářské výsledky za čtvrtý kvartál, které trhy neuspokojily. Největší americká banka co do objemu aktiv vykázala ve čtvrtém kvartálu zisk na akcii 1,19 dolaru, očekávalo se přitom 1,31 dolaru. V posledním čtvrtletí loňského roku přitom dosahovala zisku na akcii 1,30 dolaru.
- Americký finanční ústav Citigroup hospodařil ve čtvrtém čtvrtletí s čistým ziskem 346 milionů dolarů. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je třetí největší bankou ve Spojených státech podle aktiv. Společnosti se podařilo vytvořit mírný zisk poté, co ve čtvrtletí odepsala 3,5 miliardy dolarů na řešení právních sporů a restrukturalizaci.
- Hospodářské výsledky společnosti BlackRock předčily očekávání trhu. Firma dosáhla čistého zisku ve výši 813 milionů dolarů (4,77 USD na akcii) oproti 841 milionů dolarů (4,86 USD na akcii) v předešlém roce. Po očištění o kompenzační program spojený s akcionářem společnosti firmou PNC Financial Services Group, byl čistý zisk 4,82 USD na akcii. Čtvrtý kvartál BlackRock zakončila s objemem spravovaných aktiv ve výši 4,65 bilionu dolarů, což představuje 8% meziroční nárůst.
- Bank of America, druhá největší americká banka co do objemu aktiv, ohlásila ve čtvrtek 14% pokles kvartálního zisku. Banka vykázala čistý zisk 2,74 miliardy dolarů (25 centů na akcii) oproti 3,18 miliardy dolarů (29 centů na akcii) v předešlém roce. Analytici oslovení agenturou Reuters očekávali 31 centů na akcii. Výnosy banky činily 18,73 miliardy dolarů, trh predikoval 20,94 miliardy.
- Po konci obchodování zveřejnil výsledky výrobce čipů Intel. Za čtvrté čtvrtletí loňského roku vykázal růst tržeb o 6,4 % díky stabilizaci poptávky po osobních počítačích. Příjmy pouze z počítačového podnikání nicméně oproti předchozímu čtvrtletí poklesly o přibližně tři procenta na 8,9 miliardy dolarů. Čistý zisk vzrostl na 3,66 miliardy dolarů neboli 74 centů na akcii, oproti 2,6 miliardy dolarů a 51 centům na akcii o rok dříve. Tržby meziročně vzrostly z 13,8 miliardy dolarů na 14,7 miliardy dolarů. V poobchodní fázi akcie firmy ztratily 2,49 %.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
