Může čínský drak vyvést svět ze současného propadu ?

Bylo by nadsazené říci, že Čína vyvedla zbytek světa z recese, ale data ukazují na fakt, že průmyslová výroba v Číně se začala zlepšovat mnohem dříve než v USA. Čínská ekonomika obdržela vládní stimulus ve výši 12% HDP, zatímco v USA byl schválen stimulus pouze ve výši 6% HDP. Z toho amerického byla navíc prozatím realizována pouze necelá pětina.
Pět set miliard dolarů čínského vládního stimulu začalo proudit do domácí a potažmo i světové ekonomiky velmi rychle. Nové infrastrukturní projekty znamenají hlad po materiálech, což prospívá zejména okolním státům, jako je Austrálie, Indonésie, či Malajsie. Na druhé straně Jižní Korea a Japonsko zvyšují exporty do Číny, aby uspokojily tamní zvýšenou spotřebu domácností, která roste dvouciferným tempem.
Objem vláních finančních stimulů prospívá nejen Číně
Čínské vládní orgány rovněž umožnily bankám téměř zdvojnásobit objem nových půjček. Banky tak do značné míry pomáhají financovat vládní projekty infrastruktury.
Čína pravděpodobně nemůže vyvést z recese celý svět, ale aktivity této třetí největší ekonomiky světa mají za následek, že pan-asijský index MSCI od března překonává německý DAX i americký S&P500 o 20%. Stále rostoucí provázanost asijských ekonomik dle mého názoru tedy umožňuje i dále spekulovat na růst akciových indexů v jednotlivých zemích, kde valuace nedosahují tak vysokých hodnot jako v pevninské Číně (např. Filipíny, Vietnam, Malajsie, Indonésie).
Efekt vládních peněz jednou vyprší
Co bude ovšem s čínským zázrakem po roce 2010, kdy vyprší efekty vládních stimulů a další masivní růst úvěrů by byl již pro ekonomiku riskantní? Export již nebude motorem růstu hospodářství, neboť americký spotřebitel bude v následujících několika příliš zaměstnán splácením svých dluhů a nebude komu exportovat.
Reforma finančního sektoru
Pokud má tempo růstu čínského draka dodržet své pověsti, pro další vývoj bude klíčová reforma finančního sektoru. Ten současný vyhovuje exportně založenému modelu a financování velkých státních podniků, ale je již nedostatečný pro podporu malých a středních podniků a efektivní alokaci kapitálu. Bez exportu je nyní důležité investovat každý yuan (čínská měna) maximálně efektivně.
V bankovním sektoru by tak mělo být umožněno více konkurence a vznik specializovaných finančních institucí. V další řadě je nutná tvorba sociální sítě v podobě zdravotního a sociálního pojištění, které dovolí domácnostem více utrácet a méně šetřit.
Události posledních měsíců naznačují, že vláda si je vědoma potřeby interních reforem pro zachování strukturálního růstu a je v této oblasti aktivní. Můj sentiment zůstává pro asijské akcie pro další měsíce pozitivní.