US MARKETZavírá za: 1 h 18 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Dijsselbloem: Jsme připraveni pomoci, ale Řecko musí plnit dohody

Členství v eurozóně znamená, že země dodržují dohodnuté závazky, prohlásil s odkazem na vývoj v Řecku při příchodu na pondělní jednání ministrů financí euroskupiny její šéf, dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. S novou řeckou vládou, kterou zformuje levicová SYRIZA a pravicoví Nezávislí Řekové, chtějí podle něj země euroskupiny začít co nejdříve jednat o tom, jak pomoci postavit řecké hospodářství na nohy.

Redakce IW
Redakce IW
26. 1. 2015 | 13:00
Evropská unie

Lídr SYRIZY Alexis Tsipras nedělní volby jasně vyhrál se slibem ukončení úsporných opatření a vyjednání řady úlev z podmínek, které před pěti lety dali mezinárodní věřitelé z EU, Mezinárodního měnového fondu (MFF) a Evropské centrální banky (ECB) před finanční pomocí bankrotem ohrožené zemi. Pomoc dosáhla 240 miliard eur a podmínkou byly tvrdé úspory a reformní program.

Dijsselbloem dnes připomněl, že ke snížení dluhového zatížení Řecka už bylo uděláno mnohé. "Vždy jsme říkali, že s nimi budeme dál spolupracovat, pokud Řekové dodrží to, co jsme s nimi už dříve domluvili," prohlásil v pondělí.

Případná diskuse o otázkách udržitelnosti řeckého dluhu bude podle Dijsselbloema možná až poté, co skončí zatím stále nehotová poslední, v pořadí už pátá, prověrka stavu řeckého hospodářství.

Ministři financí eurozóny už v prosinci rozhodli o prodloužení nynějšího evropského programu do konce února. Jednou z prvních věcí, o které bude potřeba s novou vládou v Aténách jednat, je tak možnost dalšího prodloužení, aby se Atény neocitly bez evropských peněz. "Budeme o tom mluvit dnes na euroskupině, a samozřejmě s řeckou vládou. Musí to být na jejich žádost," připomněl v pondělí Dijsselbloem.

V rámci Evropské unie znějí spíše odmítavé postoje vůči možnosti, že by Řecko nemuselo plnit už domluvené podmínky pomoci. Jasně proti je především Německo, podobně se ale vyjádřili i Finové a některé další státy. Jiní evropští politici, třeba z Francie, ale naopak dávají najevo, že vůli řeckých voličů je nutné respektovat.

Od nové řecké vlády Dijsselbloem očekává, že spolu s ostatními zeměmi euroskupiny bude pracovat na "posílení řecké ekonomiky". "Plně chápeme, že je třeba mnohé udělat, a jsme připraveni je podpořit," poznamenal.

Zdroj: ČTK

Evropská uniePolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika