Řecký dluh bychom mohli prodloužit, odpustit ale nikoli, zní z EU

Evropa v pondělí projevila ochotu dát Řecku víc času na splácení jeho dluhů. Jen málo ale naznačuje, že přistoupí na požadavky nové řecké vlády na odpuštění dluhu, napsala agentura Reuters. Například vysoce postavený činitel Evropské centrální banky (ECB), Francouz Benoît Cœuré uvedl, že ECB se nezapojí do žádného případného snížení řeckého dluhu, je ale možné jednat o jeho prodloužení.
Evropští představitelé tak reagují na vítězství levicové strany SYRIZA v nedělních volbách v Řecku. SYRIZA usiluje o změnu smluv s mezinárodními věřiteli a chce vyjednat řadu úlev pro Řecko, které se před pěti lety ocitlo na pokraji státního bankrotu. Její šéf Alexis Tsipras již dříve naznačil, že se bude snažit s mezinárodními věřiteli dohodnout odpis většiny řeckého dluhu.
Podle evropských lídrů by to vyslalo špatný signál jiným členům eurozóny. Atény by se bez záchranného programu nemohly zapojit do čerstvě oznámeného plánu ECB na nákup státních dluhopisů a měly by problémy s tím zajistit si financování na trzích. Pokud totiž Řecko odmítne splácet dluh eurozóně, nepůjčí mu zřejmě ani soukromí investoři, míní podle Reuters činitelé.
"Dluhy neodpustíme, jsme ale připraveni jednat o prodloužení záchranného programu nebo termínů splatnosti," prohlásil podle Reuters finský premiér Alexander Stubb. To ale podle něj nebude nic měnit na faktu, že Atény musí pokračovat v hospodářských reformách.
Podle francouzského člena Rady guvernérů ECB Cœurého není z právních důvodů možné, aby se ECB coby jeden z mezinárodních věřitelů Atén zapojila do jakéhokoli snižovaní řeckého dluhu. Je ale prý možné provést změny ve lhůtách splatnosti.
Tsipras "musí platit, taková jsou evropská pravidla hry," řekl Cœuré rozhlasu Europe 1. "V Evropě není místo pro jednostranný čin. Nejsou vyloučeny rozhovory, například o novém časovém rozvržení dluhu," uvedl také Cœuré.
Podobně šéfka Mezinárodního měnového fondu, dalšího ze tří mezinárodních věřitelů Řecka uvedla, že země musí dodržovat pravidla eurozóny a nemůže očekávat žádné zvláštní zacházení u svého dluhu. "Nemůžeme vytvářet zvláštní kategorie pro takovou nebo onakou zemi," řekla deníku Le Monde Christine Lagardeová. Atény podle ní ještě musí provést klíčové reformy, které se týkají mimo jiné vybírání daní či práce justice.
Dánský ministr financí Jeroen Dijsselbloem před pondělním jednáním ministrů financí zemí platících eurem prohlásil, že členství v eurozóně znamená dodržování dohodnutých závazků jejími členy. Eurokomisař pro digitální ekonomiku, Němec Günther Oettinger uvedl, že restrukturalizace řeckého dluhu by vyslala špatný signál jiným státům v eurozóně, jako jsou Portugalsko, Irsko, Kypr nebo Španělsko. Ty v minulosti také požádaly o mezinárodní pomoc.
Zdroj: ČTK
Aktuality
