US MARKETZavírá za: 1 h 48 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Hollande a Tsipras chtějí v EU více solidarity a zaměření na růst

Francouzský prezident François Hollande a nový řecký premiér Alexis Tsipras se ve středu shodli na tom, že Evropská unie by měla být více solidární a zaměřená na hospodářský růst. Hollande přitom podle agentury Reuters zdůraznil, že politiku úspor coby jedinou realitu a perspektivu již nelze tolerovat.

Redakce IW
Redakce IW
4. 2. 2015 | 17:10
ECB

Tsipras po setkání s Hollandem v Paříži řekl, že pro stabilitu EU je třeba přeorientovat unijní politiku k hospodářskému růstu. Francie má podle něj hrát v této změně klíčovou roli. Nová řecká vláda není podle něj pro EU hrozbou, ale příležitostí.

Šéf řecké vlády zdůraznil, že dluhová zátěž Řecka musí být pro jeho zemi "schůdná". "Učinili jsme realistické návrhy, které by mohly vést k dohodě," řekl Tsipras o jednáních, která v minulých dnech vedl se svými evropskými partnery.

Hollande na společném briefingu sdělil, že vedle některých změn politiky EU je ale nutné dodržovat pravidla a závazky kolem dluhů ze strany každého člena EU.

Levicová řecká vláda, která se k moci dostala po předčasných parlamentních volbách na konci ledna, se snaží přesvědčit významné státy eurozóny a Brusel o potřebě změnit podmínky splácení řeckého dluhu. Ten se nyní pohybuje kolem 320 miliard eur.

Řecko bude jako vždy spolupracovat se státy Severoatlantické aliance (NATO), přestože má svůj vlastní postoj vůči Moskvě, ujistil dnes v Paříži také Tsipras.

Na zasedání ministrů zahraničí zemí EU koncem ledna se ukázalo, že nová řecká vláda není pro přijetí nových sankcí proti Rusku kvůli Ukrajině, jak si přejí ostatní členové unie.

Evropskou reakci vyvolala obnovená ofenziva proruských separatistů těšících se podle NATO všestranné ruské podpoře, a především ostřelování přístavu Mariupol, které znamenalo desítky mrtvých. Rusko své údajné zasahování do událostí na Ukrajině popírá.

Zdroj: ČTK

ECBEvropská unieFrancieMezinárodní měnový fondPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika