US MARKETZavírá za: 0 h 32 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Šéf euroskupiny dnes nečeká v debatě o Řecku konkrétní závěr

Středeční mimořádné jednání ministrů financí zemí platících eurem nejspíš nepřinese konkrétní výsledek v diskusi kolem řešení vysokého řeckého dluhu. Při příchodu na bruselské jednání to řekl šéf Euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem. Zdůraznil, že si s kolegy potřebují především vyslechnout, s čím na svou první schůzku s nimi přijde nový řecký ministr financí Janis Varufakis.

Redakce IW
Redakce IW
11. 2. 2015 | 18:31
Řecko

"Vyjádřím svou naději, že (Řekové) zůstanou na cestě reforem. Loni se vrátili k růstu, jejich rozpočet je v primárním přebytku. A zásadní je, aby Řecko na této cestě zůstalo. Jak a za jakých podmínek, to bude dnes věcí diskuse," podotkl Dijsselbloem. Připomněl, že Řecko je technicky stále státem v záchranném programu, přestože si řecká vláda přeje jeho ukončení.

Podle šéfa Euroskupiny se ve středu bude jednat jen o začátek rozhovorů, pravidelná schůzka je ostatně už delší dobu naplánovaná na pondělí. Podle diplomatů bylo svolání středeční diskuse motivováno snahou začít složité rozhovory na úrovni ministrů tak, aby diskuse nezatížily čtvrteční summit EU, který se má věnovat především ukrajinské krizi a otázkám boje s terorismem.

Nová levicová řecká vláda premiéra Alexise Tsiprase, která nyní dostala důvěru parlamentu, se snaží zmírnit dluhovou zátěž země. Mezinárodní záchranný program považují Atény za chybu a odmítají s ním spojená úsporná opatření a reformy. Navrhují nyní překlenovací úvěr, který by dal možnost vyjednání nových podmínek řešení vysokého státního dluhu.

Tsipras i ministr Varufakis již jednali v důležitých hlavních městech EU. Už dříve ale ze zemí eurozóny v čele s Německem zaznělo, že by Řecko mělo záchranný program požadující tvrdá úsporná opatření prodloužit a plnit to, k čemu se v minulosti zavázalo.

Ve středu ostatně německý ministr financí Wolfgang Schäuble zopakoval, že buď bude existovat stávající záchranný program, nebo nebude program žádný. Jeho francouzský kolega Michel Sapin novinářům při příchodu řekl, že EU respektuje vůli řeckých voličů, potřeba je ale také respekt k dohodnutým pravidlům.

Slovenský ministr Peter Kažimír, který čeká složité jednání, zdůraznil, že Bratislava odmítá uvažovat o snížení nominální výše řeckého dluhu. Případné přechodné období, které by Řekům poskytlo čas na dojednání změn podoby splátek, by podle něj mělo být co nejkratší a podle ministra by také neměly být rušeny už přijaté reformy.

Lucemburský ministr Pierre Gramegna upozornil, že okolo několikrát měněného řeckého postoje k problému panuje především velká míra nejistoty. "Vyjasněme si tedy nejdříve situaci," navrhl. Připustil ovšem také, že je stále otevřena i možnost řeckého opuštění společné měny. Naopak eurokomisař pro daně a cla Pierre Moscovici zdůraznil, že cílem jednání je udržet Řecko jako člena eurozóny.

Obvykle sdílný řecký ministr Varufakis při příchodu na jednání novinářům jen řekl, že podle jeho přesvědčení bude schůzka produktivní.

Na jednání dorazila také šéfka Mezinárodního měnového fondu (MMF) Christine Lagardeová. Fond patří k největším řeckým věřitelům. Jeho šéfka ale pouze stručně poznamenala, že její první jednání s Varufakisem bylo "velmi dobré".

Zdroj: ČTK

Dluhová krizePIIGSŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika