Řecko a eurozóna se ve středu neshodly na závěrečném prohlášení po jednání o řeckých dluzích. Optimismus vystřídala nejistota

Během středečního mimořádného setkání takzvané Euroskupiny prý bylo mezi Řeckem a zbytkem eurozóny "v zásadě" dosaženo shody. Ve středu večer to s odvoláním na zdroj obeznámený s průběhem jednání uvedla finanční televize CNBC. Jednání ovšem neskončila, pokračovat by měla v pondělí. Informace po konci jednání navíc optimismus velice zchladila.
Další zdroj agentuře Reuters řekl, že zatím definitivní dohody dosaženo nebylo, avšak průběh jednání dává naději, že se nakonec řešení přijatelné pro obě strany podaří najít.
Euroskupina: Atény musejí požádat o prosloužení programu
Jiné zdroje ale nebyly tak optimistické. Eurozóna dala Řecku čas do pondělí, aby požádalo o prodloužení stávajícího mezinárodního programu úvěrové pomoci, který Atény doposud tvrdě odmítaly. Takové je podle řeckého deníku Kathimerini základní sdělení, kterého se od Euroskupiny, tedy ministrů financí zemí eurozóny, v středu dostalo řeckým zástupcům v Bruselu.
List na svém serveru uvádí, že řečtí představitelé museli vyslechnout ostré výhrady od některých evropských ministrů, a to zejména ze Španělska a Portugalska, které podobné ekonomické programy za tvrdých obětí také plnily.
Řecká strana dala naproti tomu jasně najevo, že zájmem země je udržet euro. Hodlá proto usilovat o konsolidaci daňové správy a o dosahování primárního rozpočtového přebytku před započítáním splácení dluhů. Atény se také přihlásily k potřebě dalšího provádění strukturálních změn.
Podle Kathimerini zařadily Atény jednoznačně "zpátečku" v otázce splácení dluhů, u nichž uznaly, že se snižovat nebudou. Doposud přitom představitelé nové řecké vlády levicového premiéra Alexise Tsiprase a ministra financí Janise Varufakise prohlašovali, že nynější úroveň dluhů je neúnosná a že chtějí snížit dluhovou zátěž země.
Ministři financí zemí platících eurem také řeckou stranu upozornili na to, že jediná perspektiva spolupráce je možná jen přes rozšíření stávajícího programu. Tímto směrem se mají vést také oboustranné rozhovory do dalšího zasedání Euroskupiny v pondělí, kde už má padnout "konečné rozhodnutí". (V Německu se o víkendu konají regionální volby. Že by se Schäublemu, německému ministru financí, nechtělo ustupovat "alespoň do voleb"? Uvidíme - pozn. red.) Tsipras při představení programového prohlášení vlády přitom zdůraznil, že jeho země odmítá prodloužení záchranného programu.
Jednání nakonec neúspěšná
Ministři financí eurozóny se nakonec podle informací po skončení jednání nedokázali s Řeckem dohodnout na závěrečném prohlášení ani na pokračování rozhovorů před novým jednáním naplánovaným na pondělí. Novinářům to v Bruselu sdělil šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem. Řecký ministr financí Janis Varufakis prý na jednání vysvětlil, proč je pro Atény záchranný program nepřijatelný.
"Chtěli jsme se na příštích krocích dohodnout, ale bohužel jsme to nedokázali," shrnul neúspěšný výsledek rozhovorů Dijsselbloem. Varufakis se snažil jeho příkrá slova zmírnit a prohlásil, že dohody, která by "zhojila" řecké finance, může být dosaženo na pondělním jednání.
Po sedmihodinovém jednání řecký ministr konstatoval, že cílem nynějších rozhovorů stejně neměla být dohoda, ale "dobrá diskuze".
Podle evropských diplomatů byl návrh, jak by mělo Řecko v eurozóně postupovat, na stole. Řecká delegace nejprve konzultovala telefonicky jeho znění s vládou v Aténách, ale nakonec s ním nesouhlasila. Vláda Alexise Tsiprase trvá na tom, že nynější záchranný program, který má během dvou týdnů skončit, není v dosavadní podobě přijatelný.
Podle navrhovaného dokumentu, jehož text získala agentura Reuters, ministři financí eurozóny doporučovali prodloužit nynější dohodu o záchranném programu jako "překlenovací" do doby, než bude dosaženo dohody o programu novém. Řecká delegace ale trvala na tom, aby existující program prodloužen nebyl.
V návrhu se praví, že "řecké úřady budou těsně a konstruktivně spolupracovat s evropskými institucemi s cílem zkoumat možnosti, jak prodloužit a úspěšně ukončit nynější program s přihlédnutím k plánům nové řecké vlády. Pokud to bude úspěšné, překlene to dobu, než řecké úřady a Euroskupina vypracují ustanovení nového možného kontraktu".
Podle agentury AP průběh jednání v Bruselu potvrdil hluboké rozpory a ukázal, že cesta ke shodě je složitá. Varufakis podle diplomatů jasně řekl, že Řecko chce s Bruselem uzavřít novou smlouvu, a vysvětlil, proč je ta dosavadní nepřijatelná.
Zdroj: ČTK, CNBC
Aktuality
