US MARKETZavírá za: 1 h 10 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Kdo nakonec vyhraje? Ministři financí zemí eurozóny k dohodě o Řecku nedospěli

Jednání ministrů financí eurozóny v pondělí bez úspěchu skončilo poté, co zadlužené Řecko jako absurdní odmítlo návrh závěrů počítající s žádostí Atén o prodloužení záchranného programu. Podle šéfa Euroskupiny Jeroena Dijsselbloema je ale nyní na Řecku, zda tento postup nakonec přijme. Čas na jednání s ostatními 18 zeměmi, používajícími jako platidlo euro, má podle něj do konce týdne.

Redakce IW
Redakce IW
16. 2. 2015 | 19:21
Řecko

"V Euroskupině stále je obecný pocit, že nejlepší cestou pro řeckou stranu bude snaha o prodloužení programu," podotkl Dijsselbloem na tiskové konferenci po jednání, které nakonec zkrachovalo výrazně dříve, než se čekal jeho původní závěr.

Řekové nepřijali návrh dohody, který byl podle nich naprosto v opozici ke všemu, co dosud požadovali.

Reakce trhu byla jednoznačná. Euro zamířilo níže, stejně tak futures na americké akcie.

Atény přitom dávají neustále najevo, že o prodloužení programu, který je v Řecku velmi nepopulární, žádat nehodlají. Ministr financí nové řecké levicové vlády Janis Varufakis mluví místo toho o určitém "překlenovacím řešení", podle Dijsselbloema to však může být jen jiné pojmenování téhož postupu. "Je mi jedno, jak se to jmenuje," poznamenal šéf Euroskupiny.

Pokud nebude nalezena dohoda, stávající program skončí na konci února a reálně se přiblíží hrozba řeckého bankrotu. Řecko totiž musí jen o několik týdnů později splatit část svého vysokého dluhu. Protože prodloužení musí schválit parlamenty některých členských zemí, je na jednání málo času i v případě, že se Atény nakonec rozhodnou o prodloužení požádat.

Podle Dijsselbloema panuje mezi 18 zeměmi eurozóny shoda, že stávající podoba programu dává Aténám možnost pružně se dohodnout s věřiteli na konkrétních změnách. Náhrada jednoho úsporného opatření za jiné je totiž podle něj možná, vždy ale po dohodě s věřiteli, ne jako jednostranná akce, a musí mít zajištěné financování.

Žádost o prodloužení by z řecké strany měl doprovodit jednoznačný závazek Atén splnit všechny finanční závazky věřitelům a zajistit stabilitu finančního sektoru, dodal Dijsselbloem. "Na tomto základě jsme připraveni pokračovat v jednání. Nyní je na řeckých úřadech, aby rozhodly, zda si takové prodloužení přejí," dodal nizozemský ministr.

Řecké banky, které čelí odlivu vkladů (mimochodem, poptávka Řeků po fyzickém zlatě v lednu výrazně vzrostla, za svá eura chtějí něco jiného, "bezpečnějšího"), mohou aktuálně spoléhat na financování skrze národního regulátora, který ale musí vždy čekat na "ano" od ECB v rámci programu ELA. A právě ECB dala jasně najevo, že pokračování zajišťování likvidity pro řecké banky odvozuje o dohody na řešení dluhové otázky. Rada ECB se má sejít ve středu ve Frankfurtu.

Zdroj: ČTK, Reuters, Zero Hedge

Dluhová krizeEurozónaEvropská uniePIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika