US MARKETZavírá za: 1 h 31 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Řecko oficiálně podalo žádost o prodloužení záchranného programu, Německo ji později odmítlo

Řecko ve čtvrtek oficiálně požádalo země platící eurem o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by této hluboce zadlužené zemi poskytla čas na další jednání o řešení dluhové zátěže. Uvedly to světové agentury. Návrh podle očekávání neobsahuje závazky úsporných opatření, Řecko v něm ale mimo jiné slibuje, že bude splácet závazky, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům a korupci a snažit se nastartovat ekonomiku.

Redakce IW
Redakce IW
19. 2. 2015 | 10:14
Řecko

Předseda euroskupiny, nizozemský ministr financí Jeroen Dijsselbloem, potvrdil, že žádost Řecka obdržel. Jejím obsahem se budou patrně v pátek odpoledne zabývat ministři financí zemí platících eurem.

Řecko se v návrhu podle agentury Reuters mimo jiné zavazuje, že nebude podnikat žádná jednostranná opatření, která by ohrozila "dosažení dohodnutých finančních cílů, zotavení řecké ekonomiky a finanční stabilitu". "Podali jsme žádost, která respektuje náš mandát z voleb, brání důstojnost společnosti a zároveň je přijatelná pro naše partnery," řekl agentuře AP zdroj z řecké vlády.

Země podle AP v žádosti též usiluje o to, aby záchranný program poskytl Řecku dostatek prostoru pro vypracování nové dohody s EU o hospodářském růstu pro období 2015-2019. Dohoda by měla podle Atén obsahovat část věnovanou opatřením ke snížení dluhu Řecka.

Návrh podle Reuters také naznačuje, že by na záchranný balíček mohla dohlížet takzvaná Trojka mezinárodních věřitelů, která je v Řecku velmi nepopulární. Jsou v ní zástupci Evropské komise (EK), Evropské centrální banky (ECB) a Mezinárodního měnového fondu (MMF).

Atény měly na žádost o prodloužení programu čas do pátku, jinak by záchranný program 28. února skončil. Nová řecká vláda se snaží vyjednat, aby se záchranný balíček obešel bez části dosavadních závazků úsporných opatření a reforem, například zvýšení DPH nebo zavedení pružnějšího pracovního práva. Argumentuje tím, že přísné podmínky programu poškozují řeckou ekonomiku.

Řecký ministr financí Janis Varufakis nicméně již ve středu ujistil, že návrh bude napsán tak, aby vyhovoval jak Řecku, tak vedení Euroskupiny. Také vládní mluvčí podle agentury AP ve čtvrtek v řecké televizi uvedl, že Řecko činí vše pro to, aby bylo dosaženo dohody. Řecká vláda ale podle něj nepřijme další úsporná opatření jako podmínku pokračování finanční pomoci.

Německé ministerstvo financí později oznámilo, že řecký dopis se žádostí o prodloužení záchranného programu nesplňuje kritéria probíraná na jednání Euroskupiny a nenabízí žádné rozumné řešení, a proto ho odmítá. V pátek tedy budou očekávaná jednání zbytku eurozóny s Řeckem velice "živá".

Řecku reálně hrozí, že mu dojde hotovost. Žádost, kterou země podala, tak podle agentury Reuters oživila naději na kompromis, který zajistí, že země nezbankrotuje a nebude muset opustit eurozónu.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Dluhová krizeEvropská uniePIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika