Analytici očekávají, že se Řecko na pokračování pomoci dohodne

Řecko by se v pátek mělo dohodnout s ministry financí eurozóny na prodloužení finanční pomoci. Počítá s tím jako s nejpravděpodobnějším scénářem většina analytiků oslovených ČTK. Druhou variantou, ovšem se zhruba pětinovou pravděpodobností, je, že k dohodě nedojde, což by znamenalo v krátké době bankrot Řecka. Přímý dopad na českou ekonomiku by ovšem měl i v případě extrémního scénáře v podobě odchodu Řecka z eurozóny omezený dopad, dodali ekonomové.
Ministři financí eurozóny dnes budou jednat o řecké žádosti o šestiměsíční prodloužení finanční pomoci, která by zemi krátkodobě finančně zajistila. Čtvrteční návrh neobsahuje podle očekávání závazky úsporných opatření, na což odmítavě zareagovalo jako první Německo.
"Osobně vidím šanci 80%, že během dlouhé páteční noci dojde k dohodě o prodloužení stávajícího záchranného balíku o šest měsíců. Řecko přijme skoro všechny podmínky, které přijmout nechtělo, a to výměnou za naději, že se mu podaří během následujících šesti měsíců vyjednat změny v programu pomoci," uvedl analytik UniCredit Bank Pavel Sobíšek. Tento scénář ovšem neznamená podle něj vyřešení problému řeckého dluhu, nýbrž jeho odložení. S dalšími vlnami je třeba počítat do konce léta. "Přímý dopad toho kterého scénáře na českou ekonomiku bude velmi omezený," dodal.
I podle hlavního ekonoma Roklen Lukáše Kovandy nakonec se 70% pravděpodobností dojde k dohodě mezi Řeckem a věřiteli. "Zdá se, že vůle po konsensu na řecké straně sílí a věřitelé mu stále zůstávají otevřeni. Konkrétní podobu případného konsensuálního řešení je zatím obtížné předjímat. Nicméně jedna z autoritativních studií na dané téma, která vychází z takzvané teorie her, uzavírá, že věřitelům nakonec budou stačit pouze poměrně nepatrné ústupky, aby se s řeckou stranou dohodli," uvedl.
Alternativní scénář, kdy by se strany nedohodly, povede podle Sobíška téměř jistě k brzké insolvenci řeckého bankovního sektoru a o něco později k bankrotu veřejného sektoru. Podle Kovandy by to takřka jistě muselo vést k odchodu země z eurozóny.
"Odhadovat výsledek jednání Řecka s ostatními zeměmi eurozóny je těžké předjímat, nicméně prozatím nedošlo k téměř žádnému posunu názorů na obou stranách. Proto se obávám, že ani aktuální jednání nepovedou k dosažení dohody a návrhu nového záchranného programu pro Řecko," uvedl hlavní ekonom Deloitte David Marek.
Zdroj: ČTK
Aktuality
