US MARKETZavírá za: 1 h 3 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Eurozóna a Řecko prý vypracovaly text dohody o prodloužení pomoci

Ministři financí zemí eurozóny vypracovali v Bruselu s řeckými zástupci společný text, který může být základem dohody o rozšíření záchranného programu pro Řecko. S odvoláním na činitele eurozóny, včetně Řecka, o tom informovala agentura Reuters.

Redakce IW
Redakce IW
20. 2. 2015 | 19:08
Řecko

Zdroje Reuters zdůraznily, že zatím nebylo dosaženo žádné formální dohody v rámci Euroskupiny, kterou tvoří 19 ministrů financí zemí eurozóny. "Jde o počáteční dohodu o společném návrhu textu mezi institucionálními partnery, která je nyní předkládána všem ministrům," řekl nejmenovaný řecký činitel po přípravných rozhovorech, jichž se zúčastnili zvlášť ministři financí Německa Wolfgang Schäuble a Řecka Janis Varufakis a také šéf Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem, šéfka Mezinárodního měnového fondu Christine Lagardeová a evropský komisař pro hospodářské a finanční záležitosti Pierre Moscovici. "Detaily mohou být vyladěny později. Uvidíme," dodal zdroj Reuters.

Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluny eurozóna nebude bránit tomu, aby ji Řecko opustilo. Skupina zemí kolem Německa prý nemíní Aténám ustupovat. Berlín stále trvá na tom, že řecký návrh nestačí, protože neobsahuje slib, že země bude pokračovat v dojednaných úsporných opatřeních.

"Myslím si, že už se (ministři zemí eurozóny) dostali do bodu, kdy sdělí Řecku: 'Pokud opravdu chcete odejít, odejděte'," upozornil v pátek maltský ministr financí Scicluna v rozhovoru pro deník Malta Today krátce před summitem. "A myslím si, že to opravdu míní vážně, protože Německo, Nizozemsko a další země budou tvrdé a budou trvat na tom, aby Řecko solidaritu, kterou mu projevily členské státy, oplatilo tím, že bude respektovat podmínky."

Německé kancléřce Angele Merkelové poslední návrh Řecka na dohodu s eurozónou nestačí. Je podle ní zapotřebí zásadních změn, aby německý parlament mohl dohodu přijmout. "Je zapotřebí významného zlepšení v podstatě toho, o čem se jedná, abychom o tom mohli hlasovat v německém parlamentu, například příští týden," prohlásila v pátek Merkelová na tiskové konferenci s francouzským prezidentem Françoisem Hollandem v Paříži.

Kancléřka dodala, že všechny země eurozóny mají stále za cíl udržet Řecko v tomto jednotném měnovém bloku. Také Hollande řekl, že Řecko musí plnit své závazky. Dodal ale, že jeho partneři v eurozóně musejí brát rovněž v potaz výsledek lednových voleb v Řecku, které přivedly k moci strany odmítající politiku úspor, k níž se Atény zavázaly výměnou za mezinárodní program úvěrové pomoci, který zabránil řeckému bankrotu.

Hollande prohlásil, že na schůzi ministrů financí zemí eurozóny se musí najít dohoda o Řecku. "Řecko je v eurozóně a Řecko musí zůstat v eurozóně," řekl Hollande. Dodal, že neexistuje scénář pro odchod Řecka z eurozóny.

Před čtyřmi dny ale přišla francouzská rozhlasová stanice Europe 1 s informací, podle které Hollande její redaktorce potvrdil, že možnost odchodu Řecka z eurozóny na stole je. Prezident to prý zdůvodnil tím, že zatímco před pěti lety při stejné situaci hrozilo, že Řecko s sebou strhne Španělsko, Itálii a Portugalsko, nyní už takové nebezpečí nehrozí.

Řecký premiér Alexis Tsipras si prý ale je jistý, že Řecko v Bruselu uspěje. "Řecko udělalo vše, co bylo v jeho silách, aby mohlo být dosaženo řešení přijatelného pro všechny strany, a to na základě principu dvojího respektu. Respektu k pravidlům EU a respektu k výsledkům voleb v členských státech," uvedl premiér.

"Řecká vláda ušla o míli navíc, o deset mil navíc, a teď čekáme od našich partnerů, že nám vyjdou vstříc," řekl řecký ministr financí Janis Varufakis, který rovněž řekl, že dohoda bude již v pátek. "Očekávám bílý kouř," dodal s odkazem na formu oznámení zvolení papeže ve Vatikánu.

Jednání s Řeckem o prodloužení programu mezinárodní úvěrové pomoci o šest měsíců závisí na tom, zda si evropské země mohou vzájemně důvěřovat. Podle agentury Reuters to v pátek prohlásil německý ministr financí Wolfgang Schäuble při příjezdu na jednání s kolegy ze zemí eurozóny v Bruselu o rozšíření záchranného programu. "Je to o tom být schopní vzájemně si důvěřovat a posílit důvěru lidí ve všech evropských zemích i do budoucna v tento evropský sjednocovací proces. To je skutečný úkol, a to je to, na čem pracujeme všemi silami," řekl Schäuble novinářům před zasedáním.

"Stále je důvod k určitému optimismu," řekl šéf ministrů financí zemí eurozóny Dijsselbloem před zahájením již třetího setkání Euroskupiny za zhruba týden. "Ale je to velmi obtížné, jak dobře rozumíte," dodal.

Výhrady vyjádřilo i Portugalsko a Nizozemsko. "Řecko požádalo o prodloužení půjček, chce peníze, ale nechce se zavazovat k plnění řady povinností, které jsou podmínkou pro jejich vyplacení, což je nepřijatelné," řekl v pátek v parlamentu portugalský premiér Pedro Passos Coelho. Náměstek nizozemského ministerstva financí Eric Wiebes zase vyjádřil pochopení pro výhrady Německa, protože podle něj řecká žádost skutečně neobsahuje dostatečné záruky plnění úsporných opatření.

S mírným optimismem se k jednání staví Evropská komise. "Jsme přesvědčení, že dohoda je možná, pokud se budou všichni chovat rozumně, ale zbývá ještě ujít kus cesty," prohlásil mluvčí EK Margaritis Schinas.

Místopředseda Evropské komise Valdis Dombrovskis řekl, že Řecko musí získat zpět důvěru zemí eurozóny, aby dosáhlo nové dohody o poskytnutí úvěrů výměnou za reformy. "Bohužel měnící se rétorika řeckých orgánů způsobila určitou erozi důvěry, takže ji musíme znovu budovat na tomto setkání Euroskupiny, a doufáme, že půjde nalézt řešení," řekl Dombrovskis.

Stávající program pomoci Řecku vyprší 28. února o půlnoci a bez něj hrozí zemi vedené vládou krajně levicového premiéra Tsiprase státní bankrot.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika