US MARKETZavírá za: 5 h 30 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Řecko se dohodlo s eurozónou na prodloužení pomoci o čtyři měsíce. Mají se trhy chystat na červnové repete?

Ministři financí států eurozóny včetně Řecka v pátek dosáhli dohody o prodloužení programu úvěrové pomoci hluboce zadluženým Aténám o čtyři měsíce. Podle agentury Reuters o tom informovaly oficiální zdroje z Řecka i z dalších zemí. "Hotovo. Na čtyři měsíce," sdělil jeden z nich.

Redakce IW
Redakce IW
20. 2. 2015 | 21:04
Řecko

Dohoda odstraňuje bezprostřední riziko, že Řecku dojdou peníze příští měsíc a že by možná bylo donuceno opustit eurozónu. Levicová vláda v Aténách tak dostala prostor k tomu, aby se pokusila vyjednat dlouhodobě příznivější podmínky pro splácení dluhů mezinárodním věřitelům.

"Jsem rád, že mohu oznámit, že jsme opět našli společnou půdu pod nohama," uvedl na tiskové konferenci po jednání předseda Euroskupiny Jeroen Dijsselbloem.

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

SLEDOVALI JSME: Od řeckých voleb k bruselské dohodě z 20. února 2015

Výběr hlavních bodů z prohlášení po zasedání Euroskupiny, která jednala o řeckém zadlužení a o dohodě o prodloužení programu úvěrové pomoci pro Atény:

  • cílem prodloužení úvěrové pomoci je dokončení revize nynějšího programu této pomoci;
  • prodloužení zajistí čas pro jednání o možné následné dohodě mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli;
  • Řecko nejpozději v pondělí 23. února předloží první seznam reformních opatření založený na současném programu;
  • tento seznam bude dále zpřesněn a schválen mezinárodními věřiteli do konce dubna;
  • řecké úřady vyjádřily odhodlání k širším a hlubším strukturálním reformám, jejichž cílem je trvale zlepšit vyhlídky hospodářského růstu a zaměstnanosti, zajistit stabilitu a odolnost finančního sektoru a posílit sociální spravedlnost;
  • řecké úřady se zavazují uskutečnit opožděné reformy, jejichž cílem je řešit korupci a daňové úniky a zlepšit efektivitu veřejného sektoru;
  • řecké úřady se zavazují zajistit přiměřené přebytky primárního rozpočtu potřebné k zajištění udržitelnosti dluhu;
  • mezinárodní věřitelé při stanovování cílového přebytku pro letošní rok zohlední ekonomickou situaci;
  • řecké úřady se zavazují, že se vyhnou jednostranným změnám politiky a strukturálních reforem, které by negativně ovlivnily rozpočtové cíle, hospodářské oživení či finanční stabilitu;
  • země eurozóny zahájí národní procedury s cílem dosáhnout prodloužení programu úvěrové pomoci až o čtyři měsíce;
  • Euroskupina se nadále zavazuje poskytovat Řecku adekvátní podporu do obnovení jeho přístupu na finanční trhy, pokud bude tato země dodržovat dohodnuté závazky.

Diplomatické zdroje citované serverem řeckého listu Ta Nea před potvrzením dohody tvrdily, že dohoda nevyžaduje od Atén dodatečná úsporná opatření, ale ani Řecku neumožňuje kroky, které mohou být v eurozóně hodnoceny jako "jednostranné". Řecko by zároveň mělo dodatečný čas do pondělí, aby předložilo zevrubný seznam chystaných opatření, zejména ohledně dalších strukturálních reforem. Atény neustále ujišťují, že chtějí udržet finanční politiku zajišťující primární rozpočtový přebytek před odpisem dluhových splátek, i když na nižší úrovni, než se po Řecku doposud požadovalo.

Euro na dosažení dohody a její oznámení reagovalo stagnací, posílilo již dříve po zprávách o nadějném průběhu jednání.

Jednání zástupců eurozóny začalo v pátek večer v Bruselu s několikahodinovým zpožděním. Před vlastním zasedáním Euroskupiny jednal její šéf Jeroen Dijsselbloem s ředitelkou MMF Christine Lagardeovou a evropským komisařem pro hospodářské a finanční záležitosti Pierrem Moscovicim o "balíčku" zahrnujícím významné ústupky ze strany Řecka jdoucí ještě za ty, které obsahovala čtvrteční žádost Atén o prodloužení pomoci.

Řecko ve čtvrteční žádosti mimo jiné slibovalo, že bude splácet své dluhy, udržovat vyvážený rozpočet během půlroku pomoci, bojovat proti daňovým únikům a proti korupci a bude se snažit nastartovat ekonomiku. Německá vláda však žádost odmítla téměř okamžitě s tím, že návrh neodpovídá kritériím dohodnutým na pondělním jednání Euroskupiny.

Atény daly před pátečním zasedáním najevo, že jejich čtvrteční nabídka je tou nejkrajnější možností, kam mohou zajít. Podle maltského ministra financí Edwarda Scicluny eurozóna nebude bránit, aby ji Řecko opustilo. Skupina zemí kolem Německa prý nemíní Aténám ustupovat.

Berlín doposud trval na tom, že čtvrteční návrh nestačí, protože neobsahuje slib, že země bude pokračovat v dojednaných úsporných opatřeních. Výhrady vůči návrhu vyjádřilo i Portugalsko a Nizozemsko.

Evropská centrální banka se již podle německého listu Der Spiegel připravuje na případný odchod Řecka z eurozóny. Zaměstnanci banky prý pracují na scénářích, jak by zbytek měnové unie mohl dále držet pohromadě.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizeEurozónaPIIGSPolitikaŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika