US MARKETZavírá za: 1 h 3 m
DOW JONES+0,32 %
NASDAQ+0,02 %
S&P 500+0,09 %
META+0,01 %
TSLA-2,25 %
AAPL-1,17 %

Expremiér Samaras: Řecko jde do další závislosti na eurozóně

Bývalý řecký premiér Antonis Samaras v úterý obvinil novou řeckou vládu vedenou levicovou stranou SYRIZA, že zemi dohodou s eurozónou a Mezinárodním měnovým fondem (MMF) táhne do dalšího, v pořadí již třetího programu mezinárodní úvěrové pomoci, který bude od Řecka opět vyžadovat ústupky. Samaras proto tvrdí, že se pro Řecko vlastně nic nemění.

Redakce IW
Redakce IW
24. 2. 2015 | 19:55
Řecko

Podobně situaci vidí i bývalý řecký ministr zahraničí Evangelos Venizelos nebo komentátor agentury Reuters Neil Unmack, podle kterého se řecký premiér Alexis Tsipras vzdává plnění většiny svých předvolebních slibů. Nová řecká vláda je kritizována stále vehementněji i uvnitř strany SYRIZA. Tsipras tvrdí, že situaci, která vznikla, sám nečekal.

Atény v noci na úterý předložily eurozóně a MMF hrubý seznam chystaných reforem, aby obdržely čtyřměsíční prodloužení druhého záchranného programu a získaly čas na novou dohodu. Po úterní kladné odezvě ministrů financí zemí eurozóny a šéfů MMF a Evropské centrální banky (ECB) je téměř jisté, že státy platící eurem prodloužení pomoci schválí.

Podle serveru řeckého listu Kathimerini Samaras chystanou dohodu označil za pouhé přejmenování předchozích programů. Nové vládě podle něj nezbude, než pokračovat ve vyjetých kolejích. Samaras také tvrdí, že jeho vláda, která padla po předčasných lednových volbách, naopak směrovala zemi k tomu, aby se od programu pomoci odpoutala a půjčovala si na mezinárodních úvěrových trzích.

Samaras před volbami odmítal prodloužení programu pomoci, který od Řecka vyžadoval pokračování úsporných opatření a reforem, nakonec se ale podvolil k jeho prodloužení do konce února. Eurozóna přitom dávala najevo, že počítá s dalším prodlužováním programu, protože Atény doposud nedosáhly kýžených cílů.

O "krocích zpět" hovořil v úterý podle serveru týdeníku To Vima také bývalý Samarasův koaliční partner Venizelos, který stojí v čele řeckých socialistů. "Je mi to líto, protože děláme tolik kroků nazpět, ačkoli jsme byli připraveni dostat se ven z memoranda (programu pomoci) a vstoupit na ochrannou úvěrovou linku s mnohem pohodlnějšími podmínkami. Zůstáváme celé měsíce ve starém memorandu a připravujeme se od července na vytvoření memoranda 3," prohlásil Venizelos.

Řecko se zavázalo, že nezastaví privatizaci, a nepřímo také slíbilo, že nezvrátí reformy na trhu práce. Místo toho tvrdí, že zákony zůstanou v souladu s "nejlepšími postupy" Evropské unie a že zvýšení minimální mzdy by poškodilo konkurenceschopnost Řecka. Agenda obsahuje také hodně ze slibů přijatých i minulými vládami, například snížení důchodů nebo posílení pravomocí výběrčích daní.

Podle komentátora agentury Reuters Neila Unmacka je nejnovější plán reforem v Řecku zajímavý zejména tím, co v něm není. A to hlavně většina dřívějších Tsiprasových slibů. Řecko se zavázalo, že nezastaví privatizaci, a nepřímo také slíbilo, že nezvrátí reformy na trhu práce. Místo toho tvrdí, že zákony zůstanou v souladu s "nejlepšími postupy" Evropské unie a že zvýšení minimální mzdy by poškodilo konkurenceschopnost Řecka. Agenda obsahuje také hodně ze slibů přijatých i minulými vládami, například snížení důchodů nebo posílení pravomocí výběrčích daní.

Proti ústupkům premiéra Tsiprase se bouří také stále více členů formace SYRIZA. V úterý večer jednal o situaci poslanecký klub strany, který od vládních činitelů požadoval vysvětlení. Tsipras v úterý podle serveru řeckého deníku Ta Nea ubezpečoval světově uznávaného řeckého skladatele Mikise Theodorakise, který kabinet vyzval ke vzdoru vůči Německu, že "v bitvě je zapotřebí strategie a bystrého ducha". "Nesmíš spadnout do soupeřovy pasti, musíš manévrovat i uprostřed. Nejdůležitější munice, kterou máme, je široká národní a lidová jednota," tvrdil Tsipras při setkání s Theodorakisem. "To, co vzniklo, jsem já nečekal," dodal premiér k vyjednávací bitvě s eurozónou.

Zdroj: ČTK

Dluhová krizePIIGSŘecko
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika