Řecko v konfliktu s Evropou: Nebudeme plnit podmínky mezinárodní pomoci. Náš lid již čtyři roky trpí, a bez výsledku, řekl Tsipras předsedovi Euroskupiny

Řecká vláda v pátek při setkání s vysokým představitelem eurozóny Jeroenem Dijsselbloem potvrdila, že odmítá plnit podmínky mezinárodní záchranné pomoci, a vyzvala k nové dohodě. Dijsselbloem odmítl revizi řeckých dluhů a varoval před jednostrannými kroky, které podle něj nevedou k pokroku.
Šéf takzvané Euroskupiny Dijsselbloem si v pátek při návštěvě Atén podle místních médií vyslechl od řeckých představitelů poměrně ostrá slova. Premiér Alexis Tsipras mu řekl, že země plní poslední čtyři roky neúspěšný program, který definitivně odmítl řecký lid ve volbách.
Také řecký ministr financí Janis Varufakis potvrdil, že země odmítá prodloužení mezinárodního záchranného programu, který vyprší 28. února, aby v rámci stejných podmínek obdržela ještě zbývajících sedm miliard eur. Ministr zdůraznil, že již Atény nebudou jednat s trojicí inspektorů zastupujících mezinárodní věřitele, tedy Evropskou unii, Evropskou centrální banku a Mezinárodní měnový fond.
Přitom podle názoru představitelů eurozóny se Řecko bez dalších zahraničních peněz neobejde.
V reakci na zprávu začaly akcie v Evropě i USA mírně prohlubovat ztráty. Euro vůči dolaru ztrácelo asi 0,3 %. Vyloženým šokem tedy vyjádření řecké vlády nebylo.
Německo: Nenecháme se vydírat
Mezi Řeckem a jeho evropskými věřiteli v pátek vypukl otevřený konflikt, když Německo zcela odmítlo návrhy těžce zadlužené země na odpuštění části dluhů a varovalo, že se nenechá Aténami vydírat. Napsala to agentura AP, podle níž ale nová řecká levicová vláda trvá na plnění předvolebních slibů, které kromě smazání dluhů také zahrnovaly zrušení bolestných škrtů požadovaných výměnou za mezinárodní úvěrovou pomoc.
Německý ministr financí Wolfgang Schäuble varoval Atény, aby nehnaly věci v rámci své vyjednávací taktiky na ostří nože. Upozornil, že dohodnutá pravidla se musejí dodržovat a že důvěra a spolehlivost jsou základním předpokladem pro to, aby Řecko těžilo z dalších solidárních kroků, upozornila agentura DPA. "Nelze se s námi o to přít a hlavně není snadné nás vydírat," upozornil Schäuble. "Diskuze o ořezání dluhů nebo o dluhové konferenci je odtržená od reality," doplnil svého šéfa mluvčí německého ministerstva financí Martin Jäger.
Také portugalský premiér Pedro Passos Coelho se postavil proti myšlence uspořádat evropskou konferenci, na níž by se opětovně projednal řecký dluh. "Nepodpořím žádnou konferenci, která by byla navržena pro zrušení nebo restrukturalizaci dluhu. Bylo by to proti zájmům Portugalska a Portugalců," podotkl.
Mluvčí amerického prezidenta Baracka Obamy v pátek uvedl, že USA budou nadále úzce spolupracovat s novou řeckou vládou a s dalšími evropskými státy na hledání řešení vzájemných sporů, které by pomohlo zlepšit vývoj řeckého hospodářství.
Snížení řeckého dluhu drženého veřejnými věřiteli o polovinu v pátek naopak podle agentury AFP doporučil vysoký představitel banky Lazard, která do roku 2012 poskytovala vládě v Aténách poradenství v této věci. "Tato restrukturalizace je naprosto nezbytná," řekl podle AFP viceprezident francouzsko-americké banky pro Evropu Matthieu Pigasse.
Připomněl, že v roce 2012 byl restrukturalizován pouze dluh držený soukromými věřiteli, nikoli ten, který má země u Evropské unie a MMF. Ve veřejných rukou je podle něj zhruba 75 % řeckého dluhu, který nyní dosahuje zhruba 320 miliard eur. Kdyby se veřejný dluh snížil o polovinu, umožnilo by to dostat se na "přijatelný" podíl dluhu k výkonu řecké ekonomiky, tedy na zhruba 100-120 % HDP oproti současným 170 % HDP, citovala bankéře AFP.
Rozpočtová kancelář řeckého parlamentu, která vydává čtvrtletní doporučení zákonodárcům, varovala, že zemi hrozí, že nebude moci plnit své dluhové závazky, pokud se brzy nedohodne s věřiteli. Příští splátka dluhů se musí uskutečnit v březnu.
Řecké 10leté dluhopisy v pátek vynášely již přes 11 %.
source: tradingeconomics.com
Zdroj: ČTK
Aktuality
