Americké akcie mají letos co dohánět. Budou na to mít sílu?

Americký akciový index S&P 500 od roku 1931 ve třetích letech prezidentských funkčních období předváděl zpravidla nejlepší výkon. Letošní rok ale pro akcie začal rozpačitě.
Americký benchmark přidává zatím letos něco mezi dvěma a třemi procenty, což odpovídá pátému nejhoršímu začátku třetího "prezidentského" roku z 22 případů od roku 1931. Jen třikrát zatím akcie za celý třetí rok funkčních období nejmocnějších mužů světa nezískaly na hodnotě, v jasné většině případů byl růst cen dvojciferný.
Letošní rok je ale, jak už to tak v historických srovnáních bývá, "úplně jiný". Je pravda, že Barack Obama nemá zrovna na růžích ustláno a o každé ekonomické opatření musí svádět tuhé boje s "republikánským" Kongresem. Tradičně celkem populistické a pro spotřebitele přívětivé kroky nelze příliš očekávat.
Americké akcie navíc, stejně jako drtivá většina ostatních velkých trhů, reagují především na aktuální rizika. Vedle možnosti zvyšování úrokových sazeb v USA, které je navázané na ekonomické fundamenty, mohou do dění na trzích kdykoli opět silněji začít promlouvat geopolitické faktory, zpomalení Číny, řecké "nepříjemnosti" v Evropě (s americkým dolarem jako pravděpodobným "vítězem" tržního klání, které by začalo po případném Grexitu) a řada dalších.
Se silným dolarem, který obecně těží z rizik ve světové ekonomice, se ale americké firmy zatím letos celkem dokázaly popasovat. Více zde: Americká "zisková recese" se zřejmě nekoná. Díky čemu, nebo snad komu?