Americké akcie v pátek nepatrně posílily a S&P 500 stanovil další rekord. V plusu tak indexy zakončily i celý týden

Americké akciové indexy se po většinu páteční obchodní seance držely v mírném záporu, index S&P 500 se ale udržel na dosah historického maxima, na němž zakončil čtvrteční obchodování, a v závěru ho dokonce mírně překonal. Za celý týden všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny. Na devizových trzích zpevňovalo euro, zatímco dolarový index už pátým týdnem v řadě klesl.
Index Dow v pátek přidal 0,07 % na 18 264,52 bodu, S&P 500 zpevnil o 0,08 % na historický rekord 2 122,73 bodu a Nasdaq odepsal mírných 0,05 % na 5 048,29 bodu. Index volatility VIX klesl o 2,83 % na 12,38 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se propadl o devět bazických bodů na 2,14 %.
V zelených číslech uzavřelo sedm z deseti hlavních sektorů. Dařilo se zejména telekomunikačním titulům, akciím ze sektoru veřejných služeb a cenným papírům ze sektoru cyklického spotřebního zboží. V mínusu na konci týdne skončily sektor základních materiálů, technologické odvětví a finanční sektor.
"Objevují se obavy, že slabší vývoj z prvního čtvrtletí se přelije i do tohoto kvartálu," řekl agentuře Reuters Ilya Feygin z newyorské investiční společnosti WallachBeth Capital. Ekonomové teď snižují odhady ekonomického růstu za druhé čtvrtletí.
Náladu investorů po čtvrtečním výrazném posílení podkopaly slabé statistické údaje, které naznačily, že největší světová ekonomika po zimní stagnaci nadále postrádá růstovou dynamiku.
Z indexu Dow v pátek nejvíce zdražily akcie technologické společnosti Cisco Systems (+1,72 %), výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (+1,49 %) a řetězce hobby marketů Home Depot (+1,26 %). Nedařilo se naopak cenným papírům softwarové společnosti Microsoft (-0,87 %), výrobce letadel Boeing (-0,73 %) nebo provozovatele platebních karet American Express (-0,66 %).
Za celý týden všechny tři hlavní indexy vykázaly první týdenní vzestup za poslední tři týdny. Dow přidal 0,45 %, S&P 500 0,31 % a Nasdaq 0,89 %.
Akcie společnosti Netflix (+4,5 %) v pátek vystoupaly na historické maximum díky zprávě o plánované expanzi do Číny.
Dolar na závěr týdne kvůli slabé statistice oslabil a k euru se propadl nejníže za tři měsíce. Ke koši šesti hlavních světových měn klesl již pátý týden za sebou, což je nejdelší období poklesu dolarového indexu za čtyři roky. Euru částečně pomohla také poslední příznivá data z eurozóny a očekávání vyšší inflace v regionu.
Euro vůči dolaru zpevnilo o 0,3 % na 1,144 USD a americká měna k jenu posílila o 0,1 % na 119,33 JPY. Vůči koši šesti hlavních světových měn dolar oslabil o 0,24 % na 93,24 bodu.
Hlavní páteční události na amerických trzích
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v dubnu proti předchozímu měsíci klesla o 0,3 %, což bylo stejné tempo jako v březnu. Výroba byla nižší už pátý měsíc za sebou, zejména kvůli propadu těžby ropy a plynu. Vyplývá to z údajů, které zveřejnila americká centrální banka. Čísla tak naznačují, že slabý zpracovatelský a těžařský průmysl zůstávají výraznou brzdou ekonomického růstu země.
- Index aktivity newyorského Fedu (Empire State index) v květnu roste na 3,09 bodu z -1,19 bodu v dubnu. Čekal se růst na 5 bodů.
- Spotřebitelská důvěra ve Spojených státech se v polovině května nečekaně snížila. Zhoršilo se jak hodnocení současné situace, tak očekávání, plyne z předběžných výsledků pravidelného průzkumu Michiganské univerzity. Celkový index důvěry klesl na 88,6 bodu z dubnové úrovně 95,9 bodu.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl v týdnu o dalších 8, šlo ale o jeden z nejmenších poklesů za uplynulé týdny. Oznámila to společnost Baker Hughes. Počet ropných vrtů v provozu klesá již 23 týdnů za sebou.
- Netflix jedná s čínskou mediální společností Wasu čínského podnikatele Jacka Maa a s dalšími potenciálními partnery. Hledá cesty, jak vstoupit na 7,3miliardový čínský trh s on-line videem. Agentuře Bloomberg to sdělil nejmenovaný informovaný zdroj.
- Sociální síť Facebook pošlapává evropské zákony o ochraně soukromí, když sleduje lidi bez jejich souhlasu a vyhýbá se otázkám národních regulačních úřadů. Uvedla to belgická Komise na ochranu soukromí (CPVP/CBPL). Uživatele internetu vyzvala, aby si nainstalovali software, který by sloužil jako clona před údajnými sledovacími systémy Facebooku, a to i tehdy, pokud lidé účet na této síti nemají, citovala ze zprávy agentura Reuters. Mluvčí firmy uvedla, že Facebook evropský zákon o ochraně dat dodržuje.
- Americká společnost Google začne letos v létě testovat na veřejných komunikacích svůj samořídící vůz. Objevit se má na silnicích v Kalifornii, v okolí Mountain View. Nyní malá auta jezdí pouze na testovacích tratích, tedy mimo veřejné silnice. Google samořídící vozidla na veřejných tratích už testoval, byly to ale jen modifikované verze modelu Lexus, uvedla stanice BBC.
- Investiční společnost Pacific Investment Management Company (Pimco) opouští šéfka globálních akciových investic Virginie Maisonneuveová. Odchod Maisonneuveové souvisí s rozhodnutím Pimca změnit své akciové investiční strategie. Maisonneuveová na pozici působila zhruba rok a půl.
- Hedgeový fond Omega Advisors Leona Coopermana prodal v prvním kvartálu zbytek akcií Applu, Third Point s manažerem Danem Loebem se zbavil pozice v Alibabě a Carl Icahn investoval 100 milionů USD do společnosti Lyft, konkurenta služby Uber.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Vysoký představitel Spojených států odmítl myšlenku Evropské unie na vytvoření speciálního mezinárodního soudu, který by se zabýval řešením sporů mezi státy a zahraničními investory. Návrh představila minulý týden Evropská komise, která jménem členských států EU dojednává rozsáhlou obchodní dohodu se Spojenými státy. Speciální tribunál by podle jejích návrhů mohl lépe rozhodovat spory, které se teď řeší prostřednictvím arbitráží.
- Čína v dubnu dovezla více ropy než Spojené státy, a poprvé je tak sesadila z pozice největšího světového importéra této strategické suroviny. Vyplývá to z propočtů agentury Reuters. Růst dovozu ropy do Číny je vzhledem ke zpomalování expanze čínské ekonomiky poněkud překvapivý. Zájem o černé zlato v Číně podporují nízké ceny suroviny a také snižování úrokových sazeb s cílem podpořit růst čínského hospodářství. Naposledy Čína sazby snížila o víkendu.
- Robert Baird zvyšuje investiční doporučení na akcie firmy Caterpillar na "outperform" z "neutral".
- Americká těžařská společnost Noble Energy se dohodla na koupi menšího producenta ropy a plynu Rosetta Resources, za něhož zaplatí asi dvě miliardy dolarů. Firmy to uvedly ve společném prohlášení. Transakce je podle analytiků dalším dokladem konsolidace v odvětví těžby energetických surovin v důsledku prudkého propadu světových cen ropy.
- John Williams (Fed): Dubnová data z trhu práce signalizují dobré momentum pro zbytek roku. Ke zvýšení sazeb může dojít na kterémkoli příštím zasedání banky.
- Americký ministr zahraničí John Kerry se setká s ruským prezidentem Vladimirem Putinem.
- JOLTS (Job Openings and Labor Turnover Survey) v březnu 4,994 milionu (odhad: 5,14 milionu, únor revidován na 5,144 milionu z 5,133 milionu).
- William Dudley, prezident pobočky Fedu v New Yorku, v úterý prohlásil, že sice neví, kdy přesně začne Fed sazby zvyšovat, ale vyhovovalo by mu, kdyby se tak stalo ještě letos, jak očekávají analytici a investoři. Načasování a tempo utahování měnové politiky bude podle Dudleyho záležet na výkonu americké ekonomiky.
- Americká telekomunikační společnost Verizon Communications koupí za zhruba 4,4 miliardy dolarů mediální a internetovou firmu AOL. Akvizice je součástí plánu Verizonu na posílení jeho aktivit v oblasti mobilního videa a reklamy. Verizon nabídl za jednu akcii AOL 50 dolarů, což ve srovnání s pondělní závěrečnou cenou akcií na burze představuje prémii 17,4 %.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v dubnu ve srovnání s předchozím měsícem nezměnily, v březnu naopak o 1,1 % vzrostly. Dubnovou stagnaci způsobil zejména pokles prodejů automobilů a dalších velkých položek. Zpráva, kterou ve středu zveřejnilo ministerstvo obchodu, naznačuje, že největší ekonomika světa ve druhém čtvrtletí zřejmě nevykáže výrazné oživení po slabém růstu v prvních třech měsících roku.
- Americký akciový index S&P 500 od roku 1931 ve třetích letech prezidentských funkčních období předváděl zpravidla nejlepší výkon. Letošní rok ale pro akcie začal rozpačitě. Americký benchmark přidává zatím letos něco mezi dvěma a třemi procenty, což odpovídá pátému nejhoršímu začátku třetího "prezidentského" roku z 22 případů od roku 1931. Jen třikrát zatím akcie za celý třetí rok funkčních období nejmocnějších mužů světa nezískaly na hodnotě, v jasné většině případů byl růst cen dvojciferný.
- Podnikové zásoby v březnu vzrostly o 0,1 %, tržby o 0,4 %.
- Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie AOL na "držet" z "kupovat".
- Ceny dovozu ve Spojených státech v dubnu klesly o 0,3 % po 0,2% poklesu v březnu. Trh očekával růst o 0,3 %. Ceny vývozu se snížily o 0,7 % po 0,1% růstu v březnu.
- Cantor Fitzgerald snižuje doporučení na akcie AOL na "prodat" z "kupovat".
- Na globálním trhu s ropou narůstá přesycení, k němuž nyní vede snaha členů Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) usilovat o vyšší podíl na trhu. Ve své měsíční zprávě o situaci na trhu to ve středu uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Poptávka sice podle agentury začala silněji růst, těžba se ale stále zvyšuje výrazně rychleji než spotřeba.
- Americký úřad pro energetické informace EIA uvedl, že zásoby ropy v USA minulý týden klesly o 2,2 milionu barelů na 484,84 milionu barelů. V důležitém překladišti v Cushingu se pak zásoby snížily o 990 tisíc barelů.
- Vedení společnosti Delta Air Lines schválilo plán na zpětný odkup akcií do konce roku 2017 v hodnotě 5 miliard USD. Spolu se čtvrtletní dividendou 0,135 USD na akcii tak akcionářům vrátí přes 6 miliard USD. Dosud měli akcionáři nárok na dividendu 9 centů na akcii.
- Zisk a výnosy nadnárodní pivovarnické skupiny SABMiller za poslední rok mírně klesly, po očištění od vlivu silného dolaru ale zřetelně vzrostly a překonaly odhady analytiků. Majitel Plzeňského Prazdroje ve středu uvedl, že situace na trhu zůstane v tomto finančním roce nadále obtížná, včetně nepříznivého vývoje směnných kurzů.
- Americký průmyslový konglomerát Danaher koupí za 13,8 miliardy USD výrobce vodních filtračních a čistících systémů Pall. Dohoda je dosud největší akvizicí firmy Danaher, která současně oznámila, že se hodlá do konce letošního roku rozdělit na dvě veřejně obchodované společnosti.
- Euro i ve čtvrtek pokračovalo v růstu vůči americkému dolaru a poprvé od února se vyšplhalo nad 1,14 USD. Americká měna se ve středu dostala pod tlak kvůli neuspokojivým údajům o vývoji maloobchodních tržeb v USA.
- Analytici ze společnosti Sterne Agee snížili investiční doporučení na akcie americké technologické společnosti Cisco Systems na "neutral" z "buy". Společnost Cantor Fitzgerald zase zvýšila cílovou cenu akcií firmy na 36 USD z 33 USD.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 9. května klesl na 264 tisíc z 265 tisíc v předchozím týdnu. Očekával se růst na 275 tisíc. Čtyřtýdenní průměr počtu žádostí klesl na 271 750, minimum od dubna 2000.
- Index výrobních cen ve Spojených státech v dubnu meziročně klesl o 1,3 %. Čekal se pokles o 0,8 %, stejně jako v březnu. Meziměsíčně výrobní ceny klesly o 0,4 % při očekávání 0,2% růstu po +0,2 % v březnu. Bez započtení energetického a potravinářského sektoru se výrobní ceny meziměsíčně snížily o 0,2 %, zatímco meziročně o 0,8 % stouply.
- Analytici z banky UBS očekávají, že americký technologický gigant Apple ve druhém čtvrtletí prodá 51 milionů kusů mobilního telefonu iPhone. Trh čeká, že firma prodá jen 45 milionů iPhonů. Podle UBS budou prodeje i celé výsledky Applu silné zejména díky prudce rostoucí poptávce po iPhonech a dalších produktech firmy v Číně.
- S akciemi společnosti Avon bylo několikrát přerušeno obchodování. Burzovní regulátor dostal zprávu, že o firmu projevila zájem společnost PTG Capital, která nabídla zhruba trojnásobek stávající ceny za akcii (18,75 USD). Problém tkví v tom, že firmu PTG Capital nelze dohledat, nikdo ji nezná.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Výsledky Shake Shack v 1Q: Očištěná ztráta na akcii 0,04 USD (odhad: 0,03 USD), tržby: 37 milionů USD (odhad: 34 milionů USD).
- Výsledky Cisco Systems v 3Q: Očištěný zisk na akcii 0,54 USD (odhad: 0,53 USD), tržby: 12,14 miliardy USD (odhad: 12,06 miliardy USD).
- Výsledky Kohl's v 1Q: Zisk na akcii 0,63 USD (odhad: 0,55 USD), tržby 4,12 miliardy USD (odhad: 4,19 miliardy USD).
- Výsledky Perry Ellis v 1Q: Upravený zisk na akcii 0,99 USD (odhad: 0,63 USD), tržby 266,4 milionu USD (odhad: 263 milionů USD).
- Výsledky Symantec Corporation ve fiskálním 4Q: Očištěný zisk na akcii 0,43 USD (odhad: 0,44 USD), tržby 1,52 miliardy USD (odhad: 1,56 miliardy USD).
- Výsledky Applied Materials v 2Q: Očištěný zisk na akcii 0,29 USD (odhad: 0,28 USD), tržby 2,44 miliardy USD (odhad: 2,4 miliardy USD).
- Výsledky Nordstrom v 1Q: Zisk na akcii 0,66 USD (odhad: 0,71 USD), tržby 3,22 miliardy USD (odhad: 3,17 miliardy USD).
- Výsledky Dillard's ve fiskálním 1Q: Zisk na akcii 2,66 USD (odhad: 2,78 USD), tržby 1,57 miliardy USD (odhad: 1,61 milionu USD).
- Výsledky King Digital Entertainment v 1Q: Zisk na akcii 0,61 USD (odhad: 0,53 USD), tržby 569 miliardy USD (odhad: 552,5 milionu USD).
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Zero Hedge