Americké akcie zakončily středeční obchodování v zelených číslech. Dařilo se zejména technologiím

Americké akcie ve středu smazaly předešlé výrazné ztráty a obchodování zakončily v plusu. Technologický index Nasdaq dokonce uzavřel na novém rekordu. V úterý ztratily hlavní indexy na Wall Street nejvíce za poslední tři týdny, mimo jiné kvůli obavám z blížícího se růstu úrokových sazeb v USA. Ve středu si investoři užívali klidnější atmosféru bez klíčových makrodat s potenciálem ovlivnit budoucí kroky Fedu a sledovali spekulace o pokrocích v jednáních Řecka se zahraničními věřiteli.
Index Dow posílil o 0,67 % na 18 162,99 bodu, širší S&P 500 přidal 0,92 % na 2 123,48 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 1,47 % na nové zavírací maximum 5 106,59 bodu. Index volatility VIX na růst indexů reagoval propadem o 5,62 % na 13,27 bodu. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA se snížil o jeden bazický bod na 2,13 %.
V zelených číslech ve středu skončilo všech deset hlavních sektorů. Nejvýrazněji posílily technologie (+1,73 %), sektor zdravotní péče (+1,17 %) a finanční odvětví (+0,84 %). Nejméně, jen kolem půl procenta, přidaly telekomunikační sektor, odvětví veřejných služeb a sektor základních materiálů.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Spojené státy obhájily první místo v žebříčku konkurenceschopnosti, který sestavuje švýcarský institut IMD. Těží prý především z účinné infrastruktury, inovací a efektivního podnikání.
- Bývalý šéf americké centrální banky Ben Bernanke prohlásil, že ekonomické zpomalení Číny by trhy nemělo znepokojovat, protože tvrdé přistání nehrozí. Zdůraznil také, že počátek zvyšování sazeb v USA by měl být trhy vnímán jako pozitivní signál pro americkou ekonomiku.
- Populární investor a dluhopisový guru Bill Gross, který minulý rok přešel z investiční společnosti Pacific Investment Management Company (PIMCO) do Janus Capital Group, ve svém investičním výhledu pro červen napsal, že jeho spekulace na pokles cen německých státních dluhopisů byla dobře načasovaná, avšak ne zisková. Výnosy 10letých německých dluhopisů na přelomu dubna a května vyskočily během pár dnů z technické nuly až k 0,8 %. Růst výnosů a pokles cen bondů byl však zřejmě tak rychlý, že ho ani Gross nedokázal zachytit.
- Údaje o více než 100 000 amerických daňových poplatnících ukradli v posledních čtyřech měsících počítačoví piráti z internetových stránek amerického daňového úřadu. Úřad o kybernetickém útoku informoval v noci na středu. Hackeři data ukradli z on-line systému, kde je možné získat informace ze starších daňových přiznání.
- Soukromá americká společnost SpaceX získala souhlas k vypouštění amerických vojenských a špionážních družic. Oznámilo to v úterý americké vojenské letectvo. Konkurenci se tak otevírá lukrativní trh, na kterém měl od roku 2006 monopol společný podnik velkých amerických firem Lockheed Martin Corporation a Boeing Company, napsala agentura AFP.
- Do čela žebříčku nejcennějších značek světa BrandZ Top 100 se letos vrátil americký technologický gigant Apple. Hodnota značky Apple meziročně stoupla zhruba o dvě třetiny na 247 miliard dolarů. Informuje o tom na svých internetových stránkách společnost Millward Brown, která žebříček sestavuje.
- Počet žádostí o hypotéku ve Spojených státech v týdnu do 22. května klesl o 1,6 %. V předchozím týdnů počet žádostí klesl o 1,5 %. Pokles v USA trvá již pět týdnů v řadě.
- Americká internetová společnost Google spolu s konkurenčním podnikem Yahoo! uvažuje o možnosti převzít provozovatele webu Flipboard, který funguje jako agregátor digitálního mediálního obsahu. Napsal to list The Wall Street Journal (WSJ). O převzetí Flipboardu má údajně zájem také mikroblogovací sociální síť Twitter.
- Americký internetový obchod Amazon.com do svých skladů pro kompletaci a expedici objednávek přijme až 6 tisíc nových pracovníků. Firma to podle zpravodajské agentury AP zdůvodnila růstem poptávky po jejích službách.
- Jack Lew (americký ministr financí): USA potřebují reformu firemních daní.
- Americké banky v letošním prvním čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o sedm procent na 39,8 miliardy dolarů. Uvedla to ve středu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Počet bank, které se potýkají s problémy, se přitom proti předchozím třem měsícům snížil o 38 na 253. To je šestileté minimum.
- Evercore snižuje doporučení na akcie Yahoo! na "držet" z "kupovat".
- Společnost McDonald's přestává zveřejňovat své měsíční srovnatelné tržby.
Výsledková sezóna
- Výsledky Tiffany v 1Q: Zisk na akcii 0,81 USD (odhad: 0,69 USD), tržby 962 milionů dolarů (meziročně -5 %).
- Výsledky Palo Alto Networks v 3QFY2015: Očištěný zisk na akcii 0,23 USD (odhad: 0,20 USD). Tržby 234,2 milionu dolarů (odhad: 223 milionů dolarů).
Z indexu Dow ve středu nejvíce zdražily akcie softwarové firmy Microsoft (+2,19 %), technologické společnosti Apple (+1,87 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+1,83 %). V mínusu naopak seanci zakončily cenné papíry výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,56 %), ropné firmy ExxonMobil (-0,28 %), energetického podniku Chevron (-0,17 %) a provozovatele platebních karet American Express (-0,1 %).
Akcie luxusního klenotnictví Tiffany po oznámení firemních výsledků přidaly 10,53 %. Čísla byla lepší než očekávání trhu.
Dařilo se také akciím společnosti Frontier Communications, které středeční obchodování zakončily se ziskem 7,32 %. Akcie firmy se postupně vzpamatovávají z květnového propadu, který způsobily horší než očekávané výsledky hospodaření za první kvartál.
Nedařilo se naopak cenným papírům Michael Kors Holdings, které ztratily 24,01 %. Důvodem byly opět hospodářské výsledky horší, než Wall Street očekávala. Ze stejného důvodu oslabily i akcie společnosti Workday (-11,34 %).
Akcie společnosti Broadcom (+21,81 %) výrazně posilovaly poté, co deník Wall Street Journal informoval o možnosti prodeje firmy společnosti Avago. Její představenstvo má o obchodu hlasovat ještě ve středu večer.
Dolar ani ropa zisky neudržely
Dolar se ve středu odpoledne vyšplhal na nové měsíční maximum vůči euru. Americká měna těží hlavně z příznivých údajů o ekonomice USA a z vyhlídek na růst úrokových sazeb ve Spojených státech. Navečer SELČ nicméně euro ztráty vůči dolaru smazalo a ve večerních hodinách rostlo o 0,27 % na 1,09 USD. Pomohlo mu prohlášení z Atén, podle něhož je Řecko velmi blízko dohody se zástupci mezinárodních věřitelů. Zdroj z EU ale označil tyto zprávy za "nesmysl".
Na přibližně osmiletém maximu se americká měna držela vůči japonskému jenu. Po desáté hodině dolar vůči jenu posiloval o 0,57 % na 123,79 JPY. Japonský ministr pro ekonomické oživení Akira Amari uvedl, že současný vývoj odráží spíše sílu dolaru než slabost jenu.
Ceny ropy ve středu smazaly počáteční zisky a pokračovaly v poklesu. Trh nadále podkopává celkově vzestupná tendence kurzu dolaru, která umazává vliv očekávaného dalšího poklesu zásob ropy na americkém trhu.
Severomořská ropa Brent ve středu večer zlevňovala o 2,54 % na 62,28 USD za barel.
Cena za barel severoamerické ropy WTI krátce po desáté hodině klesala o procento na 57,66 dolaru.
Zlato ve středu zdražilo, cenový vývoj byl ale jen nepatrný. Cena trojské unce žlutého kovu se zvýšila o 0,03 % na 1 187,75 dolaru.
Zdroj: MarketWatch, Bloomberg, ČTK
Aktuality
