Americké akcie ve čtvrtek mírně zlevnily. Trh srážela nejistota kolem Řecka a propad burzy v Šanghaji

Americké akcie do čtvrteční obchodní seance vstoupily v mínusu a pod nulou zůstaly celý den. Mezi investory přetrvávají obavy z možného bankrotu Řecka a dění na trzích ovlivnily i propad čínských akcií a nečekaný nárůst počtu žadatelů o příspěvek v nezaměstnanosti ve Spojených státech.
Dow oslabil o 0,2 % na 18 126,12 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,13 % na 2 120,79 bodu a technologický Nasdaq uzavřel se ztrátou 0,17 % na 5 097,98 bodu. Index volatility VIX stoupl o 0,3 % na 13,31 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA zůstal beze změny na 2,13 %.
V mínusu skončilo osm z deseti hlavních sektorů. Nedařilo se zejména energetickému odvětví a telekomunikačním titulům. V plusu se udržely s minimálními zisky pouze odvětví zdravotní péče a sektor cyklického spotřebního zboží.
Hlavní index čínských akcií Shanghai Composite se ve čtvrtek propadl o více než šest procent, což je pro něj největší ztráta od ledna. Analytici to vysvětlují několika způsoby. Jedním z nich je rozhodnutí mnoha brokerů zavést přísnější požadavky na marže, které žádají od klientů.
"Celkově se toho mnoho nezměnilo. Zveřejněná ekonomická data byla převážně lepší, než se čekalo, ne ale nějak výrazně," řekl podle finanční televize CNBC Mark Luschini, hlavní investiční stratég Janney Montgomery Scott. "Statistiky naznačují, že se situace na trhu s nemovitostmi dále zlepšuje, což je dobrý signál pro celou americkou ekonomiku," dodala Maris Oggová, prezidentka Tower Bridge Advisors.
Z indexu Dow ve čtvrtek nejvíce zdražily akcie chemického gigantu DuPont (+0,93 %), výrobce počítačových čipů Intel (+0,92 %) a farmaceutického obra Pfizer (+0,41 %). Nedařilo se naopak cenným papírům výrobce těžké stavební a těžební techniky Caterpillar (-2,17 %), řetězce restaurací s rychlým občerstvením McDonald's (-1,36 %) či výrobce letadel Boeing (-0,47 %).
Akcie oděvní společnosti Abercrombie & Fitch (+13,49 %) posílily přes třináct procent poté, co firma reportovala kvartální hospodářské výsledky, podle kterých jí v letošním prvním čtvrtletí prodeje klesly méně, než se čekalo. Firma nicméně oznámila, že v prvním kvartálu prohloubila čistou ztrátu na 63,2 milionu USD neboli 0,91 USD na akcii z 23,7 milionu USD neboli 0,32 USD na akcii ve stejném období v loňském roce. Upravená ztráta na akcii dosáhla v letošním prvním čtvrtletí 0,53 USD, analytici v anketě agentury FactSet čekali upravenou ztrátu jen 0,34 USD na akcii.
Dařilo se také cenným papírům řetězce restaurací Chipotle Mexican Grill (+2,76 %), na něž analytici z Miller Tabak zvýšili investiční doporučení na "buy" z "hold". Analytici současně zvýšili cílovou cenu akcií, a to na 725 USD ze 715 USD. Analytik Stephen Anderson z Miller Tabak uvedl, že nedávné výprodeje akcií byly vzhledem k očekávání růstu tržeb řetězce a poklesu cen potravin neopodstatněné.
Zvýšení investičního doporučení pomohlo také cenným papírům poskytovatele služeb v oblasti sběru, úschovy, správy, ochrany a využívání digitálního obsahu Western Digital (+5,15 %). Na akcie firmy zvýšili doporučení analytici z americké investiční banky Goldman Sachs. Akcie nově hodnotí na stupni "buy" s cílovou cenou 122 dolarů. Předchozí doporučení bylo "neutral" s cílovou cenou 106 dolarů.
V mínusu naopak skončily akcie maloobchodního řetězce Costco Wholesale (-0,8 %), který před začátkem obchodování reportoval hospodářské výsledky. Společnost oznámila, že v letošním prvním čtvrtletí dosáhla zisku 516 milionů dolarů neboli 1,17 USD na akcii. Loni firma za stejné období vykázala zisk 473 milionů dolarů neboli 1,07 USD na akcii. Tržby podniku v meziročním srovnání stouply o procento na 26,1 miliardy USD. Analytici v anketě agentury Thomson Reuters odhadovali, že firma vykáže zisk na akcii 1,15 USD při tržbách 26,63 miliardy dolarů.
Kolem tří procent odepsaly akcie výrobce těžebních zařízení Joy Global (-3,15 %), který bude kvartální hospodářské výsledky reportovat příští týden. Ve čtvrtek firma patřila k nejvíce klesajícím akciím v indexu S&P 500. Analytici čekají, že firma na úrovni zisku vykáže kladný výsledek 0,56 USD na akcii.
Přes procento odevzdaly i akcie těžařské firmy Transocean (-1,5 %), která ve středu večer oznámila, že její finanční ředitel Esa Ikaheimonen s okamžitou platností odstupuje z funkce. Na postu jej ve čtvrtek vystřídal Mark Mey, který dosud působil jako finanční ředitel ve společnosti Atwood Oceanics.
Internetová a technologická společnost Google (-0,01 %) ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu. Obsahovat bude vylepšení související s přístupem k informacím, placením v bezhotovostním styku a ochranou soukromí. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí. Agentura Bloomberg poznamenala, že novinkou s největším potenciálem pro budoucí byznys firmy by mělo být vylepšení služby Google Now, které umožní překrýt libovolnou aplikaci polem pro vyhledávání na internetu. "Stále větší množství aplikací nezávislých na vyhledávání na internetu dosud zařízení s operačním systémem Android odváděla od jádrového byznysu Googlu. To by se mělo změnit. Možnost zobrazit vyhledávací pole v jakékoli aplikaci uživatele přivede zpět ke kořenům Googlu," uvádí Bloomberg.
Dolar k jenu posílil na maximum za 12,5 roku, k euru ale klesl
Americký dolar se ve čtvrtek vůči japonském jenu vyhoupl na nové maximum za 12,5 roku. Investoři sázejí na to, že americká centrální banka do konce roku zvýší úrokové sazby, zatímco japonští centrální bankéři budou pokračovat v extrémně uvolněné měnové politice. K jednotné evropské měně naopak dolar oslaboval.
Dolar k jenu během dne vystoupil až na 124,46 USD/JPY, což je nejvyšší úroveň od prosince 2002. Později americká měna mírně ztratila a krátce po desáté hodině se obchodovala zhruba za 124 JPY. Měnoví obchodníci se podle pozorovatelů domnívají, že by se japonští činitelé mohli pokusit měnu stabilizovat slovními intervencemi.
Dolaru pomohla zpráva, podle které v USA roste zájem o nákup obytných realit. Národní sdružení realitních kanceláří ve čtvrtek oznámilo, že počet uzavřených smluv na nákup obytných realit stoupl v dubnu nejrychleji za skoro devět let. Data naznačují, že americký realitní trh těží z utěšené situace na tamním pracovním trhu.
Dolar naopak klesl k jednotné evropské měně. Euro k dolaru po konci čtvrtečního obchodování na amerických burzách rostlo o 0,4 % na 1,095 USD. Ke koši šesti hlavních světových měn dolar za posledních deset dní získal více než čtyři procenta a rostl i ve čtvrtek.
Světové ceny ropy ve čtvrtek dále klesaly a severomořská ropa Brent sestoupila na měsíční minimum. Ropný trh v posledních dnech sráží silný růst amerického dolaru. Později ale ropa v reakci na zprávu o dalším poklesu zásob v USA ztráty smazala a přehoupla se do zelených čísel.
Trh s ropou zpočátku oslabovaly i údaje soukromého institutu American Petroleum, podle nichž se zásoby ropy na americkém trhu po třech týdnech poklesu zvýšily.
Odpoledne ale americký vládní Úřad pro energetické informace (EIA) informoval, že zásoby v USA minulý týden znovu klesly a snížily se o 2,8 milionu barelů. Analytici oslovení agenturou Reuters čekali pokles jen o 900 tisíc barelů. Pokles zásob v minulých týdnech poskytoval cenám ropy oporu, protože naznačoval sílící poptávku u největšího světového spotřebitele.
Severomořský Brent krátce po desáté hodině zdražoval zhruba o 0,7 % na 62,71 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla přibližně o 0,4 % na 57,88 USD za barel.
Zlato ve čtvrtek zdražilo o necelých 60 centů na 1 188,73 USD za trojskou unci a cena stříbra stoupla asi o 20 centů na 16,70 USD za trojskou unci.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v dubnu vzrostly meziměsíčně o 3,4 %, očekával se přitom jen 0,8% růst po 1,1% růstu v březnu. Na severovýchodě země se prodeje zvýšily o 10,1 %, na středozápadě o 5 %, na jihu o 2,3 % a na západě jen o 0,1 %. Meziročně se prodeje zvýšily o 14 %, očekával se 10,2% růst po 11% růstu v březnu (revidováno z +13,4 %).
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 23. května vzrostl na 282 tisíc z 275 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 274 tisíc). Očekával se pokles na 270 tisíc. Čtyřtýdenní průměr počtu žádostí vzrostl na 271 500 z 266 250. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 16. května vzrostl na 2,222 milionu z 2,211 milionu v předchozím týdnu, čekal se pokles na 2,2 milionu.
- Generální ředitel a zároveň předseda správní rady banky JPMorgan Chase James Dimon ve středu prohlásil, že manažeři banky neudělali dost pro to, aby ukázali, jak dobře společnost vedou. Právě proto podle Dimona třetina akcionářů neschvalovala odměny manažerů a vyslovila se proti tomu, aby post generálního ředitele a předsedy správní rady byl v rukách jedné osoby. Na vině jsou však i akcionáři, kteří jsou dle Dimona líní sami přemýšlet.
- Výrobce čipů Avago Technologies se dohodl na převzetí konkurenta Broadcom, za kterého zaplatí v akciích a hotovosti 37 miliard dolarů. Oznámily to ve čtvrtek firmy. Spekulace o chystaném spojení podniků se v médiích objevily již ve středu, což vedlo k výrazném nárůstu cen akcií obou firem.
- Americký správce daně Internal Revenue Service (IRS) má za to, že podvodníci, kteří z jeho webu ukradli osobní údaje daňových poplatníků, útočili z Ruska. Tvrdí to zdroje, na které se odvolává agentura AP nebo televize CNN. Úřad o krádeži údajů více než 100 tisíc daňových poplatníků informoval v úterý, kdy jeho šéf John Koskinen odmítl sdělit, odkud mohl kybernetický útok vzejít.
- Bývalý republikánský guvernér státu New York George Pataki oznámil svou kandidaturu na post amerického prezidenta.
- Podle šéfa richmondského Fedu Jeffreyho Lackera, který v rámci americké centrální banky patří mezi nejortodoxnější jestřáby, existuje řada důvodů, které působí ve prospěch červnového zvýšení úrokových sazeb v USA.
- Členové Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC) očekávají, že těžba ropy v zemích stojících mimo tento kartel se bude navzdory nízkým cenám dále zvyšovat, a to minimálně do roku 2017. Vyplývá to z návrhu zprávy o dlouhodobé strategii OPEC, k němuž se dostala agentura Reuters. Návrh signalizuje, že na trhu bude pokračovat převis nabídky nad poptávkou, který tlačí ceny suroviny dolů.
- Ukrajina se rozhodla získat jednu miliardu dolarů z prodeje nových dluhopisů podporovaných americkou vládou. Emise by podle Kyjeva mohla pomoci snížit náklady vlády na splátky zahraničního dluhu. Pokud bude úspěšná, mohla by spolu s dalšími kroky vytvořit podmínky pro návrat k hospodářskému růstu, uvedlo ve čtvrtek ukrajinské ministerstvo financí.
- Miller Tabak zvyšuje doporučení na akcie řetězce restaurací Chipotle Mexican Grill na "kupovat" z "držet".
- Morgan Stanley zvýšila doporučení na akcie General Motors na "equal-weight" z "underweight".
- Italsko-americká společnost Fiat Chrysler Automobiles (FCA) svolává do servisů kvůli airbagům japonské firmy Takata přes čtyři miliony vozů. FCA čtvrtečním sdělením jako první z automobilek výrazně rozšiřuje počty svolávaných vozů poté, co americké úřady minulý týden oznámily zdvojnásobení počtů vozů, jichž se má výměna airbagů týkat.
- Do tří let se ve světovém automobilovém průmyslu uskuteční další velká fúze. Prohlásil to ve čtvrtek šéf italsko-americké automobilky Fiat Chrysler Sergio Marchionne. Podle zpráv tisku Marchionne požádal v březnu šéfku největšího amerického automobilového výrobce General Motors Mary Barraovou o schůzku na téma vzájemného spojení obou společností, Barraová ale nabídku obratem odmítla.
- Americká internetová a technologická firma Google ve čtvrtek představila vylepšení, která bude obsahovat budoucí verze jejího operačního systému pro mobilní zařízení Android. Nová verze bude uživatelům dostupná ke konci léta nebo počátkem podzimu, sdělili představitelé firmy na výroční vývojářské konferenci. Společnost také uvedla, že nabídne bezplatné ukládání a organizování neomezeného objemu fotografií a videí.
Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK
Aktuality
