US MARKETOtevírá za: 22 h 26 m
DOW JONES+0,78 %
NASDAQ+0,52 %
S&P 500+0,70 %
META-0,55 %
TSLA+2,09 %
AAPL-0,09 %

OECD: Růst světové ekonomiky letos dočasně zpomalí

Světová ekonomika letos kvůli výraznému oslabení na začátku roku zpomalí růst na 3,1 % z loňského tempa 3,3 %. Během roku by ale měla expanze s podporou levnější ropy postupně zrychlovat a příští rok růst dosáhne 3,8 %. V pololetním globálním výhledu to ve středu uvedla Organizace pro hospodářskou spolupráci a rozvoj (OECD). Ještě v listopadu organizace sdružující 34 vyspělých zemí světa odhadovala, že globální ekonomika letos zrychlí růst na 3,7 %.

Obnovování silnějšího růstu během tohoto a příštího roku povzbudí vedle poklesu cen ropy také uvolněná měnová politika ve většině světa a zmírnění rozpočtových úspor. Poptávku v Evropě, Japonsku a některých rozvíjejících se zemích podpoří cenové důsledky všeobecného zhodnocování amerického dolaru, uvádí zpráva.

OECD ale upozornila na přetrvávající slabý objem investic, jehož příčinou je nepřesvědčivý hospodářský vývoj a pochyby o jeho dalších vyhlídkách. Za hlavní rizika pro globální růst organizace považuje geopolitické otřesy a možnost vzniku finanční nestability v důsledku neuspořádaného opouštění politiky nulových úrokových sazeb v USA. Následky pro ekonomiku by rovněž mělo prohloubení řecké dluhové krize nebo prudké zpomalení růstu v Číně.

Výrazně OECD zhoršila výhled pro Spojené státy, což odráží skutečnost, že největší světová ekonomika v prvním čtvrtletí znovu zaznamenala pokles. Americká ekonomika letos zpomalí růst na dvě procenta z loňských 2,4 %, i když v listopadu organizace čekala naopak zrychlení expanze, a to na 3,1 procenta. Oživování ze zimního poklesu bude v USA brzdit silný kurz dolaru a pokles investic do těžby ropy.

Eurozóna si naopak díky nižším cenám ropy a oslabování eura povede lépe, než se čekalo, a letos její růst zrychlí na 1,4 % proti dosavadnímu výhledu 0,8 %. Příští rok výkon měnové unie zesílí na 2,1 %, což je rovněž lepší prognóza než před půl rokem. Japonsko po loňském poklesu letos obnoví růst tempem 0,7 % a napřesrok poroste dvojnásobnou rychlostí.

Pro Čínu OECD očekává letos v souvislosti s restrukturalizací ekonomiky další zpomalení tempa růstu na 6,8 % z loňských 7,4 % a v roce 2016 by tam růst HDP měl zvolnit na 6,7 %. Rusko a Brazílie by měly po letošní recesi přejít v následujícím roce ke slabému růstu.

Svůj odhad zrychlení hospodářského růstu v příštím roce OECD opírá o předpoklad zrychlení investic. Zpráva předpovídá, že jejich růst se zvýší na dvojnásobek z letošních zhruba dvou procent, upozorňuje ale, že tento odhad se může ukázat jako "iluzorní".

Světová ekonomika trpí podle OECD od poslední recese z konce minulého desetiletí podprůměrným růstem kolem tří procent, což je víc než procentní bod pod úrovní předkrizového období 2000-2007 a asi tři čtvrtě bodu pod průměrným tempem 15 let před finanční krizí roku 2008. Podprůměrný zůstává i růst globálního obchodu, jeho tempo by se ale podle organizace mělo příští rok zrychlit nad pět procent ze zhruba tříprocentního tempa v předešlých letech.

Jedním z důsledků neobvykle slabého globálního oživování z recese je nadále vysoká nezaměstnanost. Podle zprávy bude ještě v příštím roce v zemích OECD bez práce kolem 40 milionů lidí, tedy o 7,5 milionu více než před poslední krizí.

Mezinárodní měnový fond (MMF) v dubnovém pololetním výhledu odhadl, že světová ekonomika letos zrychlí tempo růstu na 3,5 % a příští rok její růst dosáhne 3,8 %. Fond ale ještě nepočítal se zimním poklesem americké ekonomiky, které tak předpověděl pro letošek růst o více než tři procenta.

Zdroj: ČTK

Hospodářský růstSvětová ekonomika
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

Nahoru, nebo dolů #12: Jádro a emise jako never ending story

13. 5.-Michaela Nováková, Vendula Pokorná
Česká republika