Evropské akcie ve čtvrtek hledaly směr, Řecko stále dohodu s věřiteli nemá

Evropské akcie se ve čtvrtek pohybovaly kolem nuly kvůli Řecku balancujícímu na okraji propasti.
Britský FTSE 100 odepsal 0,54 %, francouzský CAC 40 0,07 % a německý DAX zakončil prakticky na nule se ziskem 0,02 %. Regionální Stoxx Europe 600 ztrácel 0,2 %, dařilo se médiím a automobilkám, dolů index naopak stahoval sektor základních materiálů a maloobchod.
Řecký ASE index připsal 0,1 % poté, o v průběhu dne více než desetkrát vystřídal ztrátu a zisk. Jednání euroskupiny skončilo i ve čtvrtek bez výsledku, podle šéf euroskupiny Jeroena Dijsselbloema však situace ještě není beznadějná.
"Ani zdaleka nejsme u konce," říká Ion-Marc Valahu, spoluzakladatel Clairinvest. "Dokola se omílá totéž, protože stále nemáme konečné rozhodnutí. Do té doby budeme pořád opakovat totéž. Znáte film Na Hromnice o den více? Tak tak to bude," dodává.
Čtvrteční výroky evropských představitelů k Řecku
- Guindos: Řecko odmítlo návrhy věřitelů, situace začíná být komplikovaná. (Zdroj: Bloomberg)
- Kažimír k Řecku: Dovolte mi, abych přestal být optimistický. Avšak rád bych se mýlil. (Zdroj: Twitter)
- Pierre Moscovici: Řešení řecké situace už je na dosah. Chceme mít silné Řecko v eurozóně. (Zdroj: Bloomberg)
- Dijsselbloem: Pokrok v jednáních s Řeckem je nedostatečný, dohoda stále není. Nouzové scénáře jsme neřešili. (Zdroj: Bloomberg)
- Schäuble: Řecko se pohnulo spíš o krok zpět než kupředu. (Zdroj: Bloomberg)
Hlavní čtvrteční události na evropských trzích
- Jednání zadluženého Řecka s jeho mezinárodními věřiteli v rámci euroskupiny skončilo ve čtvrtek v Bruselu také bez dohody a další jednání s ministry financí zemí sdílejících euro jsou plánována na sobotu dopoledne. Podle zahraničních agentur to v Bruselu uvádějí diplomaté.
- Pravděpodobnost vystoupení Řecka z eurozóny je podle prezidenta Miloše Zemana vyšší než padesátiprocentní. Prezident uvedl, že západní banky se už na tuto možnost připravily a stáhly svá aktiva z řeckých bank. Odchodem Řecka z eurozóny by ubyl argument domácím odpůrcům eura, kteří tvrdí, že by Česko po přijetí eura muselo poskytovat nenávratnou pomoc krachujícím ekonomikám v eurozóně. Prezident to řekl na čtvrtečním setkání se zaměstnanci společnosti Mann+Hummel v Nové Vsi na Třebíčsku.
- Řecku údajně v 11.00 SELČ vypršelo ultimátum, které dostalo od zástupců věřitelských institucí na to, aby přišlo s novým návrhem řešení dluhové krize. Informovala o tom agentura Reuters s odvoláním na nejmenovaného představitelé eurozóny. Věřitelé měli následně v plánu představit svůj vlastní návrh.
- Řecká centrální banka uvedla, že obdržela od Evropské centrální banky požadovaný objem likvidity v rámci programu nouzového financování (ELA).
- Za "vydírání" označil ve čtvrtek vysoký představitel řecké vládní levicové strany SYRIZA nové návrhy mezinárodních věřitelů na řešení řecké dluhové krize. Jednání mezi Aténami a věřiteli o podmínkách dalších peněz pro Řecko budou po bezvýsledných středečních diskuzích ve čtvrtek pokračovat. Nejnovější vyjádření z Řecka podle agentury Reuters poukazuje na to, že hluboké rozpory mezi oběma stranami nemizí.
- Spotřebitelská důvěra v Německu poprvé od loňského října klesla, dolů ji tlačí obavy ohledně osudu silně zadluženého Řecka. Výzkumná společnost GfK ve čtvrtek oznámila, že index důvěry pro červenec se snížil na 10,1 bodu z červnových 10,2 bodu. Analytici v anketě agentury Reuters předpokládali, že zůstane beze změny.
- Rusko letos sníží tranzit zemního plynu přes Ukrajinu o zhruba 18 %. Předpokládá to ukrajinský přepravce plynu Ukrtransgaz. V loňském roce tranzit podle údajů ukrajinského ministerstva energetiky klesl o téměř 28 % na 62,2 miliardy krychlových metrů, napsala agentura Reuters.
- Bankovní rada ČNB na svém červnovém jednání rozhodla ponechat úrokové sazby na stávající úrovni. Dvoutýdenní repo sazba zůstává na 0,05 %, diskontní sazba na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Bankovní rada ČNB také rozhodla nadále používat devizový kurz jako další nástroj uvolňování měnových podmínek a potvrdila závazek ČNB v případě potřeby intervenovat na devizovém trhu na oslabení kurzu koruny tak, aby udržovala kurz koruny vůči euru poblíž hladiny 27 EUR/CZK. Tiskovou konferenci Miroslava Singera jsme sledovali živě.
- Šéf švýcarské centrální banky Thomas Jordan ve čtvrtek uvedl, že švýcarská ekonomika čelí velkým výzvám a frank je stále významně nadhodnocený. Švýcarská národní banka je podle něj ochotná intervenovat na měnovém trhu a zavést záporné sazby.
- Švédskému prodejci oděvů Hennes & Mauritz (H&M) vzrostl ve druhém fiskálním čtvrtletí zisk přibližně o deset procent na 8,44 miliardy švédských korun a jen mírně zaostal pod odhady analytiků. Firma ale upozornila, že silný dolar bude mít po zbytek roku nepříznivé dopady na její náklady. H&M je druhým největším prodejcem oděvů na světě za španělskou skupinou Inditex.
- Kruglov (finanční ředitel Gazpromu): Gazprom neplánuje měnit dividendovou politiku kvůli investicím do plynovodu.
- Británie hodlá prodat podíl ve státní bance Green Investment Bank (GIB), která investuje do infrastrukturních projektů spojených se zelenou energií a životním prostředím. Podrobnosti chystané privatizace, včetně velikosti odprodávaného podílu, vláda neupřesnila. Podle médií by mohla prodat podíl až 70 %. Cena by v takovém případě mohla přesahovat miliardu liber.
Zdroj: Bloomberg