Evropské akcie v pondělí zasáhla výprodejová vlna, situace Řecka začíná být kritická

Evropské akciové trhy v pondělí postihly výprodeje kvůli eskalaci dluhové krize v Řecku. Vláda se s mezinárodními věřiteli nedohodla ani o víkendu, ohlásila kapitálové kontroly a na týden uzavřela banky.
Řecké akcie se výplachu vyhnuly, aténská burza totiž zůstala zavřená, ostatní evropské akciové trhy ale dostaly přímý zásah. Britský FTSE 100 odepsal 1,97 %, francouzský CAC 40 3,74 % a německý DAX, který do nového týdne vstoupil více než 4% poklesem, nakonec odevzdal 3,56 %. Regionální STOXX Europe 600 oslabil o 2,69 %, když se všechny jeho sektory pohybovaly hluboko v mínusu v čele s bankami a automobilkami. Index DJ EURO STOXX 50 seanci uzavřel se ztrátou 4,21 % na 3 468,90 bodu.
"(Řecký premiér Alexis) Tsipras potřebuje destabilizovat trhy, aby na Brusel zatlačil a pokusil se ho zlomit. Investoři jsou nervózní, z útesu ale zatím nespadli," říká Art Cashin z UBS.
"Nebojím se, že by se z řecké krize stala nákaza, která by se rozšířila do Itálie a Španělska," poznamenal dále Robert Wolf, zakladatel a výkonný ředitel ve společnosti 32 Advisors. "ECB udělal dost pro to, aby problémy nepřekročily řecké hranice."
Pondělní aktuality k řecké krizi
- Řecký premiér Tsipras prý v pondělí požádal šéfa Evropské komise Jeana-Claudea Junckera o krátké prodloužení záchranného programu, aby mělo Řecko čas zorganizovat referendum. Dřívější žádosti o podobné prodloužení byly doposud zamítnuty.
- Řecká krize polskou ekonomiku neohrozí, bankovní systém v zemi je stabilní. Řekla to v pondělí polská premiérka Ewa Kopaczová poté, co řecká vláda ukončila jednání s věřiteli o finanční pomoci, dočasně zavřela banky a zavedla omezení na pohyb kapitálu. Významnější vliv řeckého vývoje na domácí trh nečeká ani Maďarsko.
- Jean-Claude Juncker v pondělí vystoupil s projevem v Bruselu. Prohlásil, že Evropa může správně fungovat pouze pokud se jednotlivé země budou snažit překonat své odlišnosti skrz dialog a že je třeba myslet na to, že eurozónu tvoří 19 demokratických států. Zároveň uvedl, že doufá, že těchto 19 států ji bude tvořit i nadále, protože stále existuje naděje, že bude ohledně Řecka uzavřena dohoda.
- Paul Krugman by v řeckém referendu hlasoval proti přijetí návrhů věřitelů, a to ze dvou důvodů. Zaprvé, odchod od eura by byl pro zemi lepší než setrvávání v programu, který již pět let Řecko podstupuje. A zadruhé, přijetí návrhů by Đe facto mělo znamenat konec Tsiprasovy vlády (jakkoli to kabinet tak vůbec nemusí vnímat). Ta totiž byla zvolena s tím, že Řecko dostane z režimu tvrdých úsporných opatření. "Grexit se začíná jevit jako snesitelnější varianta, než tomu bylo dosud. Run na banky probíhá již týdny, náklady (na opuštění eura) by tedy již nemusely být tak vysoké," píše Krugman pro New York Times.
- Kyperský ministr financí Haris Georgiadis v rozhovoru pro Bloomberg uvedl, že situace Řecka je sice odlišná od situace, v níž se ocitl před lety Kypr, ale lék na řecké problémy by mohl být stejný. Řekové potřebují strukturální reformy a fiskální konsolidaci a musejí se postavit čelem skutečným problémům své ekonomiky. Kapitálové kontroly bude muset země odstraňovat postupně, stejně jako Kypr, ale Georgiadis zdůraznil, že Kypru se to již zcela podařilo.
- Řecko směřuje ke státnímu bankrotu a hlavním viníkem současné situace je řecký premiér Alexis Tsipras. Shodují se v tom pondělní komentáře německého tisku k řecké dluhové krizi. Ohlášené referendum o přijetí záchranného balíčku mezinárodních věřitelů podle médií už nebude mít na situaci žádný vliv.
- Jednání s Řeckem o jeho záchraně před bankrotem a odchodem z eurozóny lze kdykoli obnovit. Řekli to v pondělí vládní činitelé Francie a Španělska. Z Británie a z Evropské centrální banky (ECB) ale zazněl názor, že pokud by Řekové v plánovaném nedělním referendu o podmínkách záchranného programu řekli 'ne', byl by to pro zemi velký problém.
- Britský premiér David Cameron v pondělí prohlásil, že podle něj bude pro Řecko obtížné zůstat v eurozóně, pokud Řekové v referendu odmítnou návrhy mezinárodních věřitelů. "Řecké 'ne' by podle mě bylo sotva slučitelné se setrváním Řecka v eurozóně, protože by znamenalo, jak se obávám, obrovský problém. Ale to si musejí rozhodnout sami Řekové," řekl Cameron v rozhovoru pro radio BBC. (Zdroj: Reuters)
- Thomas Jordan (Švýcarská centrální banka): Grexit by zpochybnil celý mechanismus měnové unie.
- Nowotny (ECB): Promeškání termínu 30. června pro Řecko nemusí nutně znamenat bankrot, ale pokud Řekové zvolí "ne", nebude už moc konstruktivních cest.
- Evropská komise dala v pondělí řecké vládě oficiální svolení k dočasnému uzavření bank a dalším krokům, které omezují pohyb kapitálu. Atény tím sice porušují princip volného pohybu kapitálu v Evropské unii, je to ale oprávněné, protože tím budou ochráněny ohrožené banky v zemi. Řekl to komisař pro finanční služby Jonathan Hill. Řekové v minulých dnech s rostoucí pravděpodobností státního bankrotu a odchodu země z eurozóny masově vybírali vklady z bank.
- Řecké banky zůstanou zavřené až do 6. července, denní limit na výběr hotovosti z bankomatů byl stanoven na 60 eur. Píše se to v příslušném dekretu, který v pondělí vydala vláda premiéra Alexise Tsiprase.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Německý letecký dopravce Lufthansa se stále může vyhnout jednodenní stávce, kterou na středu ohlásil odborový svaz palubního personálu UFO. Šéf svazu Nicoley Baublies v pondělí podle agentury DPA oznámil, že odbory chtějí s aerolinkami ohledně mezd a důchodů opět jednat.
- Rusko nabídne Ukrajině slevu na dodávky plynu ve třetím čtvrtletí 40 dolarů na 1 000 metrů krychlových. Oznámil to v pondělí ruský premiér Dmitrij Medveděv. Cena za dodávky by tak měla činit 247 dolarů za 1 000 metrů krychlových, což je zhruba stejně, jako platí Ukrajina nyní.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v červnu podle předběžných údajů zpomalilo výrazněji, než se čekalo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie se míra inflace snížila na 0,1 % z květnových 0,7 %. Vyplývá to z prvního rychlého odhadu, který v pondělí zveřejnil spolkový statistický úřad.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem v červnu zůstala beze změny. Index spotřebitelské důvěry stagnoval v souladu s předběžnými daty na -5,6 bodu. Důvěra v průmyslu se zhoršila, naopak ve službách se mírně zlepšila. Index důvěry v průmyslu klesl na -3,4 bodu z -3 bodů v květnu, čekala se přitom stagnace, a index důvěry ve službách se zvýšil na 7,9 bodu ze 7,8 bodu (odhad: 8 bodů). Ukazatel ekonomického sentimentu klesl na 103,5 bodu, čekala se stagnace na 103,8 bodu. Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně spadl na 0,14 bodu z 0,28 bodu v květnu, trh očekával jen mírný pokles na 0,27 bodu.
Zdroj: Bloomberg