US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,98 %
KB-0,57 %
Erste-0,79 %

Evropské akcie v pátek zlevnily, trhy čekají na výsledek řeckého referenda. Také celý týden byl pro Evropu ztrátový

Evropské akcie v pátek ztrácely druhý den v řadě. Investoři vyčkávají před nedělním referendem v Řecku o návrzích mezinárodních věřitelů. Poslední průzkumy naznačují, že by většina Řeků měla hlasovat pro dohodu s MMF, Evropskou komisí a ECB.

Redakce IW
Redakce IW
3. 7. 2015 | 17:55
Evropské akcie

Britský FTSE 100 v pátek odepsal 0,67 %, francouzský CAC 40 klesl o 0,57 % a německý DAX oslabil o 0,37 %. Regionální index STOXX Europe 600 odevzdal 0,53 %. Dolů trhy táhly zejména akcie ze sektoru základních materiálů, cenné papíry z odvětví veřejných služeb a telekomunikační tituly. Před výraznějšími ztrátami je naopak bránily akcie z realitního odvětví nebo cenné papíry chemiček.

Index DJ EURO STOXX 50 během pátečního obchodování oslabil o 0,6 % a uzavřel na 3 441,76 bodu. Analytik Peter Oppenheimer z banky Goldman Sachs předpověděl, že v případě odmítnutí podmínek věřitelů v referendu by index mohl sestoupit až na 3 150 bodů.

Na devizovém trhu se kurz eura vůči dolaru výrazněji nezměnil. Objem obchodů byl nízký, protože finanční trhy ve Spojených státech byly kvůli svátku zavřené. Většina investorů se navíc držela stranou před nedělním referendem v Řecku.

Euro večer k dolaru nepatrně zpevňovalo a pohybovalo se kolem 1,11 EUR/USD. "Výsledek 'ano' by mohl vést k růstu eura," řekl agentuře Reuters analytik Alvin Tan z banky Société Générale. Souhlasné hlasování znamená přijetí podmínek věřitelů a naopak odmítnutí doporučení řecké vlády. Ta si přeje, aby voliči návrh věřitelů odmítli.

Jednání Řecka s věřiteli však budou podle analytiků i v případě pozitivního výsledku referenda obtížná, takže prostor pro růst kurzu jednotné evropské měny bude omezený.

"Nedělní referendum je v tuto chvíli pro všechny podstatné," říká Dirk Thiels, šéf investičních strategií v KBC Asset Management. "Trh je kvůli němu opatrný a vyčkává a takový bude až do chvíle, dokud nebude jasnější, kam Řecko směřuje. Na akcie nyní držíme doporučení 'underweight' a snížili jsme naše pozice v dluhopisech států na periferii eurozóny," dodává.

Za celý týden FTSE 100 odepsal 2,5 %, CAC 40 4,96 % a DAX 3,78 %. Francouzská burza zažila spolu s trhy v Itálii a Španělsku vůbec nejhorší týden od ledna. Italský FTSE MIB a španělský IBEX 35 v uplynulém týdnu odepsaly shodně 5,3 %. STOXX Euroe 600 za pět obchodních dní odevzdal 3,38 % a DJ EURO STOXX 50 přišel o 4,96 %.

Hlavní páteční události na evropských trzích

  • Tsipras vyzval Řeky, aby v referendu vyjádřili jasné "ne" ultimátu věřitelů, požaduje zkrácení dluhu o 30 %.
  • Evropský záchranný fond EFSF, který je největším věřitelem Řecka, si v pátek vyhradil právo žádat okamžité splacení řeckých dluhů. Fond tento požadavek zatím nevznesl, mohl by tak ale učinit v budoucnosti. Řecká vláda fondu dluží zhruba 130,9 miliardy eur.
  • Sektor služeb v eurozóně v červnu podle finálních dat agentury Markit expandoval rychlejším tempem. Index nákupních manažerů zde vyskočil na 54,4 bodu z 53,8 bodu v květnu, jak predikovala předběžná data. Kompozitní index se zvýšil na 54,2 bodu oproti 53,6 bodu v květnu, podle předběžných údajů se měl zvýšit jen na 54,1 bodu. Průměrná hodnota za druhé čtvrtletí díky tomu vyskočila na čtyřleté maximum.
  • Index nákupních manažerů ve francouzském sektoru služeb v červnu vyskočil na 54,1 bodu po 52,8 bodu v květnu, jak předvídala předběžná data, tedy na nejvyšší hladinu od srpna 2011. Rychleji rostly nové zakázky i pracovní síla v odvětví, která pobízí firmy k tomu, aby najímaly nové zaměstnance. Kompozitní index se podle finálních dat rovněž vyšplhal na nejvyšší hodnotu od srpna 2011, a to na 53,3 bodu z předchozích 52 bodů, ačkoli se počítalo s růstem na 53,4 bodu.
  • Německý sektor služeb v červnu expandoval méně, než se čekalo. Index nákupních manažerů se v tomto odvětví podle finálních dat agentury Markit vyšplhal na dvouměsíční maximum 53,8 bodu z květnových 53 bodů, předběžná data však počítala s růstem na 54,2 bodu. Zaměstnanost i nové zakázky rostly pouze mírně, avšak stále rostou. Kompozitní index se díky tomu zvýšil také na dvouměsíční maximum 53,7 bodu oproti květnovým 52,6 bodu, podle předběžných dat měl vzrůst na 54 bodů. Průměrná hodnota za celé druhé čtvrtletí (53,5 bodu) byla nicméně nižší, než během prvních tří měsíců letošního roku (54,2 bodu).
  • Růst aktivity v italském sektoru služeb se v červnu nečekaně zrychlil. Index nákupních manažerů vyskočil na 53,4 bodu z květnových 52,5 bodu, trh počítal s poklesem na 52,3 bodu. Jedná se o druhý nejprudší nárůst od listopadu 2010 (silnější meziměsíční skok byl zaznamenán jen v červnu loňského roku) Zaměstnanost však rostla pomalejším tempem a již čtvrtý měsíc v řadě byla slabší podnikatelská důvěra. Kompozitní index vyskočil na 54 bodů z květnových 53,7 bodu, čekal se pokles na 53,3 bodu.
  • Aktivita ve španělském sektoru služeb v červnu opět mírně zpomalila. Index nákupních manažerů klesl oproti květnových 58,4 bodu na 56,1 bodu, trh predikoval stagnaci na 58,4 bodu. Stále se však index nachází bezpečně nad padesátibodovou hranicí dělící kontrakci od expanze. Růst zaměstnanosti stále zrychluje a poprvé za téměř sedm let vzrostly také ceny výstupů. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 55,8 bodu z 58,3 bodu v květnu, očekával se pokles na 57,8 bodu.
  • Index nákupních manažerů v britském sektoru služeb v červnu vyskočil na 58,5 bodu z květnových 56,5 bodu, čekal se růst na 57,5 bodu. Kompozitní index tak vzrostl na 57,4 bodu z květnových 55,8 bodu, očekával se růst na 56,7 bodu.
  • Maloobchodní tržby v eurozóně v květnu vzrostly o něco více, než se čekalo. Trh predikoval meziměsíční růst o 0,1 % po dubnovém růstu o 0,7 %, tržby se však zvýšily o 0,2 %. Meziročně se tržby zvýšily o 2,4 % při očekávání 2,3% růstu po dubnových 2,2 %.
  • Pokud budou bankovní prázdniny v Řecku trvat příliš dlouho, mohou eurové vklady v tamních finančních institucích časem ztrácet na hodnotě, napsala s odvoláním na analytiky agentura Bloomberg. V zemi je stále obtížnější sehnat hotovost. Z bankomatů je od pondělí z nařízení vlády možné vybrat jen 60 eur denně. V bankomatech ale podle médií začaly docházet dvacetieurové bankovky a limit pro výběr je prý ve skutečnosti ještě nižší.
  • Americká firma Uber se rozhodla přerušit poskytování svého přepravního servisu ve Francii. Oznámila to v pátek firma. Společnost, jejíž služby řidiči taxi vnímají jako nekalou alternativu k taxislužbě, se ve Francii potýkala s protesty, které často provázelo násilí. Francouzský nejvyšší soud ji už v květnu vyloučil z taxislužby.

Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie