Evropské akcie podaly v červenci nejlepší výkon za posledních pět měsíců

Evropské akcie se v pátek pohybovaly kolem nuly, celý červenec pro ně však byl nejlepším měsícem od února letošního roku.
Britský FTSE 100 připsal 0,41 %, francouzský CAC 40 0,72 % a německý DAX 0,46 %. Regionální Stoxx Europe 600 zakončil jen lehce nad nulou se ziskem 0,03 %, za celý měsíc však připsal bezmála 4 %. Sektor základních materiálů ztrácel, když ceny komodit prohloubily propad.
FTSE 100 za červenec posílil o 2,77 %, CAC 40 o 6 % a DAX o 1,15 %.
"Investoři zpracovávají hospodářské výsledky firem a k tomu se sem tam přidají lepší a sem tam horší zprávy," říká Jacques Porta z Ofi Gestion Privee. "Prozatím se výsledková sezóna vyvíjí dobře. Některé sektory si vedou špatně, jako třeba těžaři, protože čínská ekonomika slábne a energetický sektor ztrácí. Velmi brzy to bude ideální sektor pro investice, protože už bude dost levný," dodává. Energetický sektor v indexu Stoxx Europe 600 ztratil 0,9 % a těžaři 0,5 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Míra nezaměstnanosti v eurozóně v červnu stagnovala na květnových 11,1 %, očekával se pokles na 11 %. V červnu 2014 byla na 11,6 %. V celé Evropské unii byla míra nezaměstnanosti v červnu na 9,6 %, rovněž stabilní vzhledem ke květnové hodnotě, proti červnu 2014 však klesla o 0,6 procentního bodu.
- Ruská centrální banka snižuje hlavní úrokovou sazbu na 11 % z 11,5 %, jak se očekávalo.
- Moskva se s Ankarou dohodla na slevě za plyn pro Turecko ve výši 10,25 %. Novinářům to v pátek podle agentury Reuters řekl ruský ministr energetiky Alexandr Novak. Příslušná dohoda o slevě mezi ruským plynárenským podnikem Gazprom a tureckým státním podnikem Botas podle něj zatím podepsána nebyla.
- Maloobchodní tržby v Německu vzrostly podle údajů spolkového statistického úřadu za leden až červen o 2,5 %. To byl nejvyšší růst od roku 1994, kdy statistici začali tento údaj sledovat. Zpráva posiluje očekávání, že soukromá spotřeba bude letos hlavním pohonem růstu největší evropské ekonomiky.
- Zástupci mezinárodních věřitelských institucí v pátek v Aténách jednali s řeckým ministrem financí Euklidisem Tsakalotosem o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. Šlo o první podobnou schůzku na vysoké úrovni, dosud se věřitelé během týdne scházeli jen s níže postavenými úředníky, se kterými řešili například reformu řeckého daňového systému, uvedla agentura AP.
- Tempo růstu spotřebitelských cen bylo v červenci v eurozóně podle předběžných dat Eurostatu stejné jako v červnu. Ceny rostly o 0,2 % meziročně. Očekává se, že k růstu cen nejvíce přispěly služby (+1,2% růst cen oproti 1,1 % v červnu), následované růstem cen v oblasti potravin, alkoholu a tabáku (0,9 % oproti 1,1 % v červnu), neenergetického průmyslového zboží (0,5 % oproti 0,3 % v červnu), naproti tomu energie by měly inflaci tlačit dolů (pokles cen o 5,6 % oproti 5,1% poklesu v červnu).
- Švýcarská centrální banka (SNB) vykázala v prvním pololetí ztrátu 50,1 miliardy švýcarských franků. Důvodem je posílení franku vůči euru, které způsobilo pokles hodnoty eur v držení banky. Ve stejném období loni banka hospodařila se ziskem 16 miliard CHF.
- Evropská komise zahájila hloubkové vyšetřování chystané miliardové fúze mezi nizozemským přepravcem zásilek TNT Express a americkou zasilatelskou společností FedEx. Komise má obavy, že sloučená společnost by na řadě evropských trhů nečelila dostatečnému konkurenčnímu tlaku v segmentu malých zásilek a mezinárodních expresních zásilek.
- Mezinárodní měnový fond (MMF) v pátek dokončil první revizi úvěrového programu pro Ukrajinu. Může tak Kyjevu okamžitě vyplatit dalších 1,7 miliardy dolarů. Oznámil to MMF ve své tiskové zprávě.
Hlavní události uplynulého týdne na evropských trzích
- Řecký premiér Alexis Tsipras ve čtvrtek před spolustraníky z vládní strany SYRIZA opět obhajoval chystanou dohodu o třetím záchranném balíčku, kterou v polovině července předběžně dojednal s představiteli eurozóny. Jak uvedl, není to kompromis, který si strana vysnila, nebyla ale jiná možnost. Jestliže si někdo myslí, že jiná vláda by vyjednala lepší dohodu, měl by vystoupit a říci, za jakých podmínek a jakým způsobem, vyzval spolustraníky Tsipras.
- Meziroční tempo růstu spotřebitelských cen v Německu se v červenci ustálilo. Podle údajů harmonizovaných s metodikou výpočtu Evropské unie zůstala míra inflace na úrovni 0,1 %, vyplývá z prvního rychlého odhadu, který ve čtvrtek zveřejnil spolkový statistický úřad. Pro největší evropskou ekonomiku to je nejslabší tempo růstu spotřebitelských cen od února.
- Míra nezaměstnanosti v Německu v červenci stagnovala na rekordním minimu 6,4 %, jak se očekávalo. Počet lidí bez práce se však nečekaně zvýšil o 9 tisíc při očekávání poklesu o 5 tisíc. Bez práce je tak podle sezónně očištěných údajů 2,744 milionu Němců. Podle sezónně neočištěných dat byl počet Němců bez zaměstnání v červenci 2,773 milionu oproti červnovým 2,711 milionu.
- Důvěra spotřebitelů v ekonomiku společenství zemí platících eurem se v červenci mírně zhoršila. Index spotřebitelské důvěry v souladu s předběžnými daty klesl na -7,1 bodu z -5,6 bodu v červnu. Důvěra v průmyslu se i ve službách se naopak zlepšila. Index důvěry v průmyslu vzrostl na -3 body z -3,4 bodu v červnu, čekala se přitom stagnace, a index důvěry ve službách se zvýšil na 9 bodů ze 7,9 bodu (odhad: 8 bodů). Index podnikatelského klimatu v červnu nečekaně vyskočil na 0,39 bodu z 0,14 bodu v červnu, trh očekával jen mírný nárůst na 0,19 bodu. Ukazatel ekonomického sentimentu vzrostl na 104 bodů, je tedy nejvýše za poslední čtyři roky. V červnu byl index na 103,5 bodu a očekával se pokles na 103,2 bodu. Nálada se zlepšila v Německu, Francii, Nizozemsku a Španělsku, zatímco v Itálii mírně klesla. V Řecku se index důvěry snížil o 9,4 bodu a již osmý měsíc za sebou byl pod 100 body.
- Španělská ekonomika ve druhém čtvrtletí rostla nejrychleji za více než osm let. Hrubý domácí produkt se ve druhém čtvrtletí zvýšil proti předchozím třem měsícům o jedno procento, a mírně tak zrychlil z 0,9 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z předběžných údajů, které ve čtvrtek zveřejnil španělský statistický úřad.
- Britsko-nizozemská ropná firma Royal Dutch Shell zruší letos 6 500 pracovních míst, tedy zhruba 6,5 % celkové pracovní síly. Propouštění je součástí plánu snížení nákladů kvůli nízkým cenám ropy. Levná ropa způsobila ve druhém čtvrtletí pokles zisku firmy o 25 % na 3,9 miliardy USD.
- Řecko momentálně není způsobilé pro finanční pomoc od Mezinárodního měnového fondu (MMF), a to kvůli příliš vysokému zadlužení země a neuspokojivým výsledkům při zavádění reforem. Vyplývá to podle listu Financial Times ze zprávy odborníků fondu prezentované na středeční schůzce vedení. Rozhodnutí o účasti MMF v záchranném programu pro Řecko, který organizuje Evropská unie, by tak prý mohlo padnout až v příštím roce.
- Zakládající členové eurozóny se k sobě zatím ekonomicky nepřiblížili, v některých případech se situace dokonce zhoršila. Ve středeční zprávě to uvedla Evropská centrální banka (ECB). Je to podle ní "zklamání" a zároveň výsledek, který je v rozporu s předpokladem, že společná evropská měna umožní, aby zaostalejší členské země pomalu dostihly země vyspělejší.
- Spotřebitelská důvěra v Německu se po poklesu v předešlém měsíci ustálila. Spotřebitelé jsou sice optimističtější v otázce příjmů domácností, tato očekávání však převážily obavy, že dohoda mezi Řeckem a mezinárodními věřiteli bude mít dopad na německou ekonomiku, uvedla ve středeční zprávě výzkumná společnost GfK.
- Počet schválených hypoték ve Spojeném království byl v červnu nejvyšší od července 2008 - dosáhl 66 582 po předchozích 64 800, trh očekával růst na 66 tisíc.
- Rakouská pojišťovnická skupina Vienna Insurance Group (VIG) podepsala dohodu o převzetí lotyšské pojišťovny Baltikums, která se specializuje na neživotní pojištění. Uvedla to ve středu zpravodajská agentura Bloomberg. Převzetí ještě musejí schválit regulační úřady.
- Francie: Index spotřebitelské důvěry v červenci klesá na 93 bodů (odhad: 94 bodů, červen: 94 bodů).
- ECB ponechává strop programu nouzového financování pro řecké banky (ELA) beze změny.
- Tsipras: Nikdy jsme Řekům neslibovali, že jednání s věřiteli budou procházka růžovou zahradou.
- Belgický výrobce chemikálií a umělých hmot Solvay se dohodl na převzetí americké společnosti Cytec, za kterou zaplatí 5,5 miliardy dolarů. Vznikne tak druhý největší hráč na světovém trhu kompozitních materiálů, které se používají v letectví či kosmonautice, uvedla ve středu belgická společnost.
- Evropská centrální banka (ECB) schválila plán znovuotevření aténské akciové burzy, na řecké investory se ale mají vztahovat určitá omezení. Agentuře Reuters to v úterý řekl nejmenovaný představitel burzy. Obchodování na burze, které bylo přerušeno zhruba před měsícem, by se tak mohlo teoreticky obnovit již ve středu.
- Americký koncern Honeywell International se dohodl s britskou společností Melrose Industries na převzetí její divize výroby měřidel spotřeby plynu, vody a elektřiny. Honeywell v úterý oznámil, že za divizi Elster Group zaplatí 3,3 miliardy liber. Koncern, který působí i v České republice, si tak chce posílit přítomnost v oblastech s vysokým růstem.
- Britská ekonomika ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat expandovala tempem 2,6 % meziročně, jak očekávali analytici, po 2,9% růstu v prvním čtvrtletí. Mezikvartálně ekonomika zrychlila expanzi na 0,7 % z 0,4 % v předchozím kvartále, rovněž v souladu s očekáváním. Celková produkce ekonomiky se zvýšila o procento, naopak výroba ve zpracovatelském sektoru se snížila o 0,3 %.
- Týmy mezinárodních věřitelských institucí v pondělí začaly vyjednávat v Aténách o konkrétní podobě třetího záchranného balíku pro zadlužené Řecko. V Bruselu to v pondělí uvedla mluvčí Evropské komise Mina Andreevová.
- Vklady v řeckých bankách v červnu klesly o zhruba šest procent na 127,5 miliardy eur. Dostaly se tak nejníže od konce roku 2003, vyplývá z údajů, které v pondělí zveřejnila Evropská centrální banka (ECB). V obavách, že by země mohla opustit eurozónu, tak podniky a drobní střadatelé z bank v červnu vybrali přes osm miliard eur, uvedla agentura Reuters.
- Index podnikatelského klimatu v Německu se v červenci zvýšil. Vzrostl na 108 bodů z červnových 107,5 bodu (revidováno ze 107,4 bodu), čekal se pokles na 107,2 bodu. Hodnocení současné situace vzrostlo na 113,9 bodu ze 113,1 bodu, čekal se mírný pokles na 112,9 bodu. Index očekávání vyskočil na 102,4 bodu ze 102 bodů, očekával se pokles na 101,8 bodu.
- Index německých dovozních cen v červnu klesl meziměsíčně o 0,5 % (odhad: -0,3 %, květen: -0,2 %), meziročně prohloubil propad na -1,4 % (odhad: -1,3 %, květen: -0,8 %).
- Řecká vláda se snaží najít způsob, jak uvolnit kapitálové kontroly, které sice chrání banky, ale zároveň dusí ekonomiku. Na jednu (levicovou) vládu pod extrémním tlakem celkem složitý úkol.
- Tempo meziročního poklesu ruské ekonomiky se v letošním druhém čtvrtletí zdvojnásobilo na 4,4 % z 2,2 % v předchozích třech měsících. Vyplývá to z odhadů ruského ministerstva hospodářského rozvoje, které v pondělí představil ministr Alexej Uljukajev. Hospodářský pokles již ale podle ministra zřejmě dosáhl svého dna a ekonomická situace by se měla ve třetím čtvrtletí začít zlepšovat.
Výsledková sezóna
- Výsledky Carrefour v první polovině roku: Provozní zisk 745 milionů EUR (odhad: 714 milionů EUR), čistý zisk 218 milionů EUR.
- Výsledky BBVA ve 2Q: Čistý zisk 1,22 miliardy EUR. Zisk banky vzrostl o 74 % díky vyšším příjmům a nižším provizím. Výsledek překonal očekávání analytiků.
- Evropskému výrobci letecké techniky Airbus stoupl ve druhém čtvrtletí provozní zisk bez mimořádných položek o 15 procent na 1,232 miliardy eur. Hospodaření podpořila poptávka po letadlech pro osobní přepravu a helikoptérách, která překonala i negativní dopad problémů s vojenským nákladním letadlem A400M. Airbus je druhým největším výrobcem osobních letadel na světě za americkým Boeingem.
- Největší francouzská banka BNP Paribas se ve druhém čtvrtletí vrátila k zisku díky vysokému růstu příjmů, prodeji majetku a absenci mimořádných nákladů. Čistý zisk za tři měsíce do konce června činil 2,56 miliardy eur ve srovnání se ztrátou 4,22 miliardy eur ve stejném období loni, kdy musela banka zaplatit pokutu téměř devět miliard USD za porušení sankcí USA.
- Německému průmyslovému koncernu Siemens ve třetím fiskálním čtvrtletí mírně klesl zisk o 0,7 % na 1,36 miliardy eur. Zisk zbrzdil slabý růst v energetické divizi, na kterou mají negativní vliv nízké ceny ropy a přesun k výrobě energie z obnovitelných zdrojů v Německu.
- Royal Bank of Scotland zaznamenala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 293 milionů liber (+27 % oproti minulému roku), za první pololetí počítá ztrátu 159 milionů.
- Zisk německých aerolinek Lufthansa ve druhém čtvrtletí výrazně narostl. Firmě pomáhá levnější benzín a absence mimořádných nákladů, které měly negativní dopad na loňské hospodaření. Zisk za tři měsíce do konce června stoupl na 529 milionů eur z loňských srovnatelných 173 milionů eur. Lufthansa je největší leteckou společností v Evropě.
- Roční zisk před zdaněním firmy Diageo byl 2,93 miliardy liber (2,71 miliardy před rokem), provozní zisk klesl z 3,13 miliardy liber na 3,07 miliardy.
- AstraZeneca oznámila za druhé čtvrtletí jádrový zisk 1,21 dolaru na akcii (odhad: 1,07 dolaru).
- Společnost Repsol dosáhla v první polovině roku čistý zisk 1,24 miliardy EUR oproti 922 milionům před rokem. O 35% růst zisku se postaraly především lepší rafinérské marže.
- Čistý zisk největšího světového pivovaru Anheuser-Busch InBev ve druhém čtvrtletí klesl o téměř třetinu na 1,9 miliardy dolarů (46,8 miliardy Kč). Rok po fotbalovém mistrovství světa firma prodala méně piva v Brazílii a v Evropě. Ve Spojených státech a v Číně se na jejích aktivitách podepsalo špatné počasí.
- Největší německé bance Deutsche Bank vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk na 796 milionů eur z loňských srovnatelných 237 milionů eur. Hospodaření podpořily nižší daně a vysoké příjmy divize investičního bankovnictví. Firmě však výrazně vzrostly i výdaje na právní spory kvůli vyšetřování minulých praktik banky.
- Finská společnost Nokia vykázala ve druhém čtvrtletí čistý zisk 347 milionů eur, což bylo více, než čekali analytici. Vyplývá to ze čtvrtečního prohlášení firmy. Nokia je třetím největším výrobcem zařízení pro telekomunikační sítě a v dubnu oznámila, že se dohodla na převzetí konkurenční společnosti Alcatel-Lucent za 15,6 miliardy eur.
- Francouzská automobilka Renault v letošním prvním pololetí prudce zvýšila čistý zisk díky oživení poptávky na evropském trhu. Firma ve čtvrtek oznámila, že vydělala 1,4 miliardy eur po zisku 749 milionů eur před rokem. Akcie podniku však výrazně oslabily, protože výsledky nesplnily rostoucí očekávání investorů, napsala agentura Reuters.
- Výsledky Bayer v 2Q2015: Zisk na akcii z pokračující činnosti 1,98 EUR (odhad: 1,85 EUR). Výsledkům pomohly prodeje léku Xarelto a začlenění spotřebitelského byznysu Merck & Co. EBITDA narostl meziročně na 2,9 miliardy EUR z 2,2 miliardy (odhad: 2,7 miliardy EUR).
- Zisky společnosti rostou díky poptávce na silném západoevropském trhu a snižování nákladů. Firma ale snížila výhled prodeje aut v letošním roce na meziroční stagnaci z původně předpokládaného mírného růstu.
- Čtvrtletní zisk Barclays před zdaněním dosáhl 1,85 miliardy GBP (před rokem 1,7 miliardy GBP, odhad 1,8 miliardy GBP).
- Výsledky GlaxoSmithKline ve 2Q: Jádrový zisk na akcii 0,17 GBP v souladu s odhady, tržby: 5,9 miliardy GBP (odhad: 5,87 miliardy GBP).
- Mediální společnost Central European Media Enterprises (CME), která v České republice vlastní televizi Nova a další televizní stanice, zvýšila ve druhém čtvrtletí základní provozní zisk (OIBDA) o 44 % na 46,8 milionu dolarů. Společnosti stouply výnosy z televizní reklamy. Ve většině zemí, kde působí, se jí rovněž podařilo zvýšit podíl na trhu s televizní reklamou.
- Telekomunikační společnost O2 Czech Republic zvýšila v letošním prvním pololetí čistý zisk meziročně o 54 % na 2,33 miliardy korun. Tržby firmě klesly o 0,3 % na 18,4 miliardy korun. Konsolidovaná data zahrnují i výsledky dceřiných společností včetně O2 Slovakia, jsou ale očištěné o hospodaření firmy CETIN, která byla ze struktury O2 k 1. červnu vyčleněna. Za samotné druhé čtvrtletí O2 Czech Republic vykázala čistý zisk 1,26 miliardy korun, zisk EBITDA 2,45 miliardy korun a tržby 9,28 miliardy korun.
- Norské energetické společnosti Statoil klesl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 16 % na 10,1 miliardy norských korun. Na hospodaření firmy měl dopad pokles cen ropy a vyšší náklady na těžbu, firma však uvedla, že i navzdory tomuto vývoji nechá dividendu beze změn. Tržby se snížily o 12,7 % na 124 miliardy NOK.
- Očištěný zisk společnosti BP ve druhém čtvrtletí dosáhl pouze 1,3 miliardy dolarů, analytici přitom očekávali 1,66 miliardy dolarů. Firmě značně ublížil náklad ve výši 9,8 miliardy dolarů před zdaněním spojený s vyrovnáním kvůli ropné havárii v roce 2010 v Mexickém zálivu. Firma zachovala beze změny dividendu ve výši 10 centů na akcii, uvedla však, že nízká cena ropy představuje problém, který bude nadále přetrvávat.
- Irské nízkonákladové letecké společnosti Ryanair stoupl v prvním fiskálním čtvrtletí čistý zisk o 25 % na 245 milionů eur. Hospodaření podpořil růst počtu cestujících a snížení nákladů, uvedla firma v pondělním prohlášení.
- Nizozemskému výrobci elektroniky, osvětlení a zdravotnického vybavení Philips stoupl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 12,8 % na 274 milionů eur. Hospodaření podpořil růst prodeje ve zdravotnické divizi a lepší ziskové marže v divizích spotřební elektroniky a osvětlení, oznámila v pondělí společnost.
- Největší švýcarské bance UBS vzrostl ve druhém čtvrtletí čistý zisk o 53 % na 1,2 miliardy franků, což bylo mnohem více, než čekali analytici. Výsledky podpořila hlavně divize správy majetku bohatých klientů. Banka zveřejnila výsledky o den dříve kvůli zavádějící zprávě z nedělního tisku.
Zdroj: Bloomberg