Petr Hlinomaz: Nejhorší vyhlídky má letos v rámci energetického sektoru ČEZ

Až na ECM, která bude reportovat výsledky 13. dubna, oznámily výsledky všechny firmy z parketu pražské burzy. Čísla byla vesměs pozitivní, přišla ovšem i zklamání. Co se týče energetického sektoru, nejhorší výhled má letos ČEZ. NWR a Unipetrol si povedou lépe, říká Petr Hlinomaz, analytik z investiční společnosti BH Securities.
ČEZ
V současné době má nejskeptičtější výhled na rok 2011. Společnost odhaduje, že čistý zisk klesne až o 15 % na 40,1 mld. Kč, což je horší v porovnání s minulým rokem, kdy klesl "jen" o 9 % hlavně kvůli fotovoltaice a klesajícím cenám elektřiny. Nicméně si myslím, že většina trhu očekává, že ČEZ nakonec podá lepší výsledky, a to díky rostoucím cenám elektřiny, úspoře nákladů a zvyšující se efektivitě v zahraničí.
Titul se v posledních dnech těší vysokému zájmu investorů, kteří spekulují na pohyb cen elektrické energie v rámci evropské energetiky, zejména v Německu, kde se řeší zavírání jaderných elektráren. Dalším impulsem ke spekulacím může být i částečná alokace emisních povolenek zdarma pro Českou republiku i v následujícím období. Myslím si však, že tyto spekulace jsou zatím předčasné.
Otázkou totiž je, jak dopadne situace v Německu. Podle mě se nestane, aby tam uzavřeli tolik elektráren najednou, spíš se celý proces protáhne na delší období.
Příděl emisních povolenek také nebude podle mého názoru jednoduchý, je možné, že z toho vláda bude chtít profitovat ve formě zdanění.
Odpovídající optimální cenu za akcii vidím na 900 Kč nebo lehce nad touto úrovní.
Pro společnost budou určitě zajímavější roky 2012 a 2013. Pokud nepřijdou nějaké nečekané vnější zásahy, měl by ČEZ získat zpětně proplacenou elektřinu za výkup fotovoltaické energie. Pozitivní dopad na hospodaření bude rozhodně mít růst cen elektřiny.
Aktuální kurz akcií ČEZu sledujte zde
NWR
Společnost hodně těží z růstu cen komodit, což ovšem považuji za nerovnovážné. Na jedné straně slyšíme o investicích do těžby uhlí v Austrálii, na druhé o událostech v Japonsku, které poptávku po uhlí zase snižují. Důležité budou referenční ceny, které ovlivní produkci NWR v tomto roce.
Zajímavé je pro společnost zvýšení ceny energetického uhlí z 63 EUR na 71 EUR. Domnívám se, že ceny koksovatelného uhlí setrvají na loňské úrovni, která umožnila společnosti zvýšit čistý zisk. Podobný výsledek bychom mohli vidět i letos, respektive určité zlepšení.
NWR by mohla nabídnout růstový příběh v podobě projektu Debiensko, s čímž by mohl být spojen i primární úpis akcií.
Společnost si připravuje půdu pro vstup do renomovaného indexu na burze v Londýně, který by velice výrazně podtrhl bonitu akcií.
Aktuální kurz akcií NWR sledujte zde
Unipetrol
Ve 4. kvartálu došlo ke snížení čistého zisku, což bylo určitým zklamáním po příznivém vývoji od začátku roku. Nemůžeme však Unipetrolu vůbec křivdit, poněvadž za celý rok přesáhl na úrovni jádrového zisku EBITDA 5 mld. Kč, což je dost blízko k určitému "optimálnímu stavu" okolo 6 mld. Kč.
Navzdory nestabilním cenám ropy si myslím, že by rok 2011 mohl být pro společnost zajímavý. Docela mě zaujal ambiciózní plán současného managementu, který spočívá v tom, že na podzim tohoto roku mají proběhnout čtyřleté až pětileté odstávky. Vzhledem k tomu, že tento proces probíhá v novodobé historii společnosti již podruhé, tak tu vidím šanci Unipetrolu udržet provozní zisk na dobré úrovni.
Sebedůvěra společnosti pramení z toho, že údajně velice pečlivě zpracovávala časový a materiálový harmonogram kvůli předzásobení a komunikaci s klienty.
Myslím si, že dividendy nebudou tento rok vypláceny.
Aktuální kurz akcií Unipetrolu sledujte zde