Americké akcie ve čtvrtek pokračovaly ve volném pádu, Dow se poprvé od loňského října propadl pod 17 000 bodů

Americké akciové trhy ve čtvrtek hned od otevření výrazně ztrácely kvůli pokračujícím obavám z vývoje světové ekonomiky a nejistotě ohledně zvyšování úrokových sazeb ze strany centrální banky. Index Dow se propadl až pod 17 000 bodů, kde se naposledy obchodoval loni v říjnu. Index S&P 500 zažil nejhlubší denní propad od února 2014.
Všechny tři indexy otevřely ve ztrátě kolem jednoho procenta a v průběhu dne pokles ještě prohlubovaly. Index Dow ztratil 2,06 % na 16 990,69 bodu, S&P 500 skončil se ztrátou 2,11 % na 2 035,73 bodu a technologický Nasdaq Composite odepsal 2,82 % na 4 877,49 bodu. Index volatility VIX vystřelil o 25,51 % na 19,14 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl téměř o šest bazických bodů na 2,07 %.
Stejně jako ve středu také ve čtvrtek ztrácely všechny hlavní sektory, více než polovina sektorů skončila v mínusu přes dvě procenta. Nejhůře na tom byla odvětví cyklického spotřebního zboží a technologií, nejméně ztrácely sektor veřejných služeb a odvětví necyklického spotřebního zboží.
"Trh je dnes ve skutečně pesimistické pozici tváří v tvář Fedu," míní Dave Schiegoleit, portfoliomanažer z Private Client Reserve of U.S. Bank v Los Angeles. "Stále častěji dnes slyšíme holubičí názory, že Fed bude ovlivněn křehkým růstem, jehož jsme svědky," pokračuje Schiegoleit, který věří ve zvyšování sazeb již v září. "Pokud Fed odloží zvyšování sazeb, znamená to, že vidí něco, co ostatní nejsou schopni vidět," doplnil.
Najít ve čtvrtek v záplavě rudé barvy tituly, které v průběhu dne rostly, nebylo snadné. Vítězem se staly akcie společnosti Keysight Technologies (+10,93 %), která reportovala lepší než očekávané výsledky a její výhled na celý rok je velmi pozitivní.
Dalším zástupcem rostoucích titulů byla firma NetApp (+3,36 %), která již ve středu večer reportovala lepší než očekávané výsledky a ve čtvrtek otevřela s velkým ziskem. Ani následný pokles v souladu se zbytkem trhu počáteční zisk nesmazal.
Strmě vzhůru vyrazila i cena akcií farmaceutické společnost Eli Lilly (+4,25 %). Akcie firmy ve čtvrtek pokračovaly v růstu, který zahájily již ve středu po konci obchodování. Společnost oznámila pozitivní výsledky testů na nový lék proti cukrovce.
Mezi čtvrteční vítěze lze zařadit také akcie těžaře Newmont Mining (+3,46 %), které podporoval růst ceny zlata.
Mezi poraženými byly akcie společností z odvětví médií, které se propadaly poté, co firma Bernstein Research snížila doporučení na cenné papíry firem Walt Disney (-6,04 %) a Time Warner (-5,04 %) a zároveň zpochybnila další pokračování růstu tohoto sektoru.
Společně s celým mediálním sektorem zaznamenaly výrazný propad ceny také akcie společnosti Netflix (-7,84 %).
Další obětí pochyb ohledně ohodnocení byla společnost GoPro (-7,44 %), která ztrácela již šestý den v řadě a aktuálně se blíží k minimu ze začátku července. Pod svou cenu v IPO se propadly akcie Twitteru (-5,83 %).
Dolar po zveřejnění zápisu ze zasedání Fedu oslabuje
Americký dolar ve čtvrtek oslaboval vůči euru i dalším předním světovým měnám. Investoři po zveřejnění zápisu ze zasedání měnového výboru centrální banky USA (Fed) omezují sázky na to, že Fed příští měsíc zvýší poprvé za téměř deset let úrokové sazby. Euro těžilo také z nestability na trzích s měnami rozvíjejících se ekonomik, kterou vyvolala devalvace jüanu v minulém týdnu a výrazný čtvrteční propad kazašského tenge k dolaru.
Podle obchodníků je pravděpodobnost, že Fed zvýší úroky v září, nyní zhruba 40%, koncem července byla zhruba 50%. Mnoho investorů po středečním zveřejnění zápisu z posledního zasedání měnového výboru Fedu ruší své dosavadní pozice, protože zápis neobsahoval nic, co by potvrdilo, že Fed již rozhodl o načasování zvýšení úroků.
Nervozitu kolem možného načasování růstu úroků neuklidnila ani nejnovější statistika z USA, která podle analytiků podporuje spíše dřívější růst sazeb. Údaje o počtu nezaměstnaných za uplynulý týden ukázaly, že trh práce dále posiluje, napsala agentura Reuters.
Ropa se stabilizovala, podporou byl první hurikán
Světové ceny ropy se ve čtvrtek po úvodním poklesu stabilizovaly, odpoledne trh podpořila zpráva o vzniku prvního hurikánu letošní sezony. Ropný trh předtím oslabovaly obavy o globální ekonomiku a pokles cen akcií v Číně i na rozvinutých trzích.
Ceny ropy od června klesly již zhruba o třetinu. Dolů je tlačí převis nabídky nad poptávkou a rekordně vysoká úroveň zásob.
Ve čtvrtek černé zlato zpočátku srážel pokles cen akcií v Číně i ve zbytku světa a obavy z vývoje světové ekonomiky. Trh později podpořila zpráva, že z tropické bouře Danny v Atlantském oceánu se vytvořil první letošní hurikán, byť nejslabší kategorie. "I když by to ropnou infrastrukturu ohrozit nemělo, je to přece jen první hurikán sezóny," řekl agentuře Reuters analytik Phil Flynn z firmy Price Futures Group.
Zlato po dlouhé době nad 1 150 USD za unci
Zlato se ve čtvrtek díky nejistotě na trzích dostalo na měsíční maxima a poměrně lehce se přehouplo přes cenu 1 150 dolarů za trojskou unci. Pomáhá mu jak nejistota ohledně ekonomického vývoje, tak poptávka po bezpečném přístavu, za nějž je stále považováno.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Zásahy v oblasti měnové politiky mají velký vliv na situaci na realitním trhu. Prohlásil to ve čtvrtek v Jakartě šéf sanfranciského Fedu John Williams. Varoval přitom, že používat měnovou politiku jako nástroj k přímému ovlivňování situace na realitním trhu může být "bolestivé".
- Kazašské tenge se ve čtvrtek dopoledne propadlo k americkému dolaru o 23 % na rekordní minimum 257,21 KZT/USD poté, co měnu kazašská centrální banka převedla do volně plovoucího kurzového režimu. Takto vypadají měnové války, říkají analytici. Tenge se v posledním roce ocitlo pod silným tlakem kvůli propadu cen ropy a dalších komodit.
- Na dluhopisovém trhu se formuje bublina. Ve čtvrtek to prohlásil bývalý šéf americké centrální banky (Fed) Alan Greenspan. Podle Greenspana je jejímu dalšímu přifukování třeba zabránit zvyšováním úrokových sazeb, jinak hrozí její prasknutí.
- Kanadská farmaceutická společnost Valeant Pharmaceuticals oznámila, že se dohodla na akvizici společnosti Sprout Pharmaceuticals za miliardu dolarů. Sprout je výrobce prvního léku na léčbu nízké sexuální touhy u žen. Dohoda přichází krátce poté, co americký regulátor schválil prodej nového léku v zemi. Valeant sumu zaplatí ve dvou splátkách. Převzetí by mělo být dokončeno v průběhu třetího čtvrtletí.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 15. srpna vzrostl na 277 tisíc z 273 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 274 tisíc). Očekával se pokles na 272 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 8. srpna klesl na 2,254 milionu z 2,278 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,273 milionu), čekal se pokles na 2,265 milionu.
- Světová banka chce prosadit globální standard, který by zastavil v současnosti běžné spalování nežádoucího plynu z ropných vrtů. Chce tak zabránit znečišťování životního prostředí a plýtvání přírodními zdroji, píše na svých stránkách list Financial Times.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech v červenci v meziměsíčním srovnání stouply o 2 % na 5,59 milionu jednotek anualizovaně, což je nejvyšší úroveň za více než osm let. Čekal se přitom pokles o 0,6 % na 5,44 milionu jednotek. V červnu prodeje vzrostly o 3,2 % na 5,49 milionu jednotek. Údaje Národního sdružení realitních kanceláří potvrzují silné ožívání trhu obytných realit, jež může podpořit růst celé ekonomiky.
- Index aktivity filadelfského Fedu v červenci stoupl na 8,3 bodu z 5,7 bodu (odhad: 7 bodů).
- Analytici z Barclays zvýšili cílovou cenu akcií amerického maloobchodního prodejce Target na 90 USD z 85 USD. Současně zvýšili cílovou cenu akcií provozovatele platebních karet Visa na 85 USD z 80 USD a provozovatele platebních karet MasterCard na 107 USD ze 100 USD.
- Sterne Agee zvyšuje doporučení na akcie Lockheed Martin na "buy" z "neutral", cílovou cenu posouvá na 252 z 210 USD.
- Cantor Fitzgerald zvyšuje doporučení na akcie Lumber Liquidators na "buy" z "hold", cílovou cenu zvyšuje na 18 z 15 USD.
- RW Baird snižuje doporučení na akcie Micron Technology na "neutral" z "outperform", cílovou cenu snižuje na 15 z 36 USD.
Výsledková sezóna
- Výsledky Sears ve 2Q: Zisk na akcii 1,84 USD (loni: ztráta 5,39 USD), tržby 6,21 miliardy USD (loni: 8,01 miliardy USD).
- Výsledky Madison Square Garden v 4QFY2015: Zisk na akcii 0,6 USD (odhad: 0,38 USD), tržby 387,88 milionu USD (odhad: 360 milionů USD).
- Výsledky Salesforce ve 2Q: Zisk na akcii: 0,19 USD (odhad 0,175 USD), tržby: 1,63 miliardy USD (odhad 1,598 miliardy USD).
- Výsledky Hewlett-Packard 3QFY2015: Očištěný zisk na akcii: 0,88 USD (odhad 0,85 USD), tržby: 25,3 miliardy USD (odhad 25,44 miliardy USD).
Zdroj: ČTK, Finviz, MarketWatch
Aktuality
