Fed, Čína a korekce na trhu: Cesta k zářijovému zvýšení sazeb se neuzavřela

Americká centrální banka si nadále ponechává otevřené dveře k zářijovému zvýšení úrokových sazeb. Místopředseda Rady guvernérů Fedu Stanley Fischer v sobotu uvedl, že inflace ve Spojených státech pravděpodobně poroste, protože začaly ustupovat tlaky, které ji držely hluboko pod 2% cílem centrální banky.
"Existuje dobrý důvod věřit, že inflace zamíří vzhůru, protože síly, které ji brzdí, se dále vytrácejí," řekl Fischer na výročním setkání centrálních bankéřů v americkém horském letovisku Jackson Hole. "Protože měnová politika ovlivňuje reálnou ekonomickou aktivitu se zpožděním, neměli bychom se zahájením jejího zpřísňování čekat, až se inflace vrátí ke 2 %."
V pátek Fischer prohlásil, že na rozhodnutí o tom, zda Fed úroky zvýší již v září, je ještě brzy. Řada investorů a analytiků po výkyvech na finančních trzích v posledních týdnech dospěla k názoru, že centrální banka úrokové sazby spíše než v září zvýší až v prosinci, nebo dokonce až v příštím roce.
Za chaosem na trzích stály obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. "Sledujeme nyní vývoj čínského hospodářství a jeho potenciální dopady na jiné ekonomiky ještě pozorněji než obvykle," připustil Fischer.
Americká centrální banka od konce roku 2008 drží základní úrokovou sazbu na rekordně nízké úrovni 0-0,25 %, aby podpořila ekonomiku a růst spotřebitelských cen. Na červencovém zasedání Fedu většina členů vedení soudila, že podmínky ještě nedosáhly úrovně nutné pro zvýšení sazeb, ale že se k této úrovni blíží.
Hlavní ekonom Wells Fargo John Silvia se podle agentury AP po sobotním Fischerově prohlášení domnívá, že Fed úroky v září zvýší, pokud se situace na finančních trzích uklidní a pokud přijdou příznivé údaje o srpnovém vývoji amerického trhu práce. "Dveře k zářijovém zvýšení úroků jsou rozhodně otevřené," prohlásil ekonom Michael Hanson z Bank of America Merrill Lynch.
Zdroj: ČTK