Americké akcie ve středu smazaly část úterních ztrát, podpořila je data z trhu práce

Americké akciové indexy středeční obchodování zahájily zhruba procentním růstem, a umazávaly tak část ztrát z předchozího dne, kdy skončily zhruba tři procenta v mínusu. Akcie ožily v reakci na další kroky Číny na podporu finančních trhů. V druhé polovině seance se navíc vytvořil přetlak na straně kupujících a indexy výrazně zrychlily růst, který ozdobila závěrečná rally.
Dow připsal 1,82 % na 16 351,38 bodu, S&P 500 zpevnil o 1,83 % na 1 948,86 bodu a Nasdaq Composite vzrostl o 2,46 % na 4 749,98 bodu. Index volatility VIX spadl o 16,91 % na 26,09 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o necelé čtyři bazické body na 2,19 %.
V plusu uzavřelo devět z deseti hlavních sektorů, nejvíce se dařilo technologickým titulům, akciím ze sektoru zdravotní péče a cenným papírům z průmyslového odvětví. Pod nulou středeční obchodování zakončil pouze sektor veřejných služeb.
Devět čínských makléřských firem ve středu slíbilo zvýšit objem peněz určených na vlastní obchodování. Reagovaly tím na výzvy vládních úřadů, které mají zájem na zastavení propadu cen na čínském akciovém trhu, jehož hlavní indexy ztratily od poloviny června asi 40 %. Ve středu čínské akcie počáteční ztráty smazaly a skončily prakticky beze změn.
"V Číně se již tento týden burzy neotevřou, takže by na chvíli měl zmizet spouštěč negativního sentimentu," říká Stephen Carl z Williams Capital Group. "Pravděpodobnost zvýšení sazeb v USA již v září se stále mění. S ohledem na zvýšenou volatilitu na trzích v posledních dnech si nikdo není jistý tím, kdy Fed s úroky začne hýbat."
"Volatilita zůstane ještě nějakou dobu zvýšená, Čína trhy nadále udržuje v nejistotě a velké množství obchodníků se obává, že by indexy mohly v nadcházejících dnech spadnout pod minima z minulého týdne. Na druhou stranu ale někteří investoři nynější valuace akcií považují za atraktivní a předpokládají, že indexy na současných úrovních najdou silnou podporu, obzvláště pokud Fed počká se zvýšením sazeb na pozdější termín," dodal Teis Knuthsen z divize privátního bankovnictví Saxo Bank.
Akcie oděvního podniku Abercrombie & Fitch (+1,9 %) zpevnily téměř o dvě procenta, cenné papíry výrobce zemědělských produktů Monsanto (+1,47 %) připsaly přibližně procento a půl, akcie těžařské společnosti Transocean (-1,97 %) odepsaly necelá dvě procenta a akcie technologické firmy Apple (+4,29 %) posílily o více než čtyři procenta.
Dolar posiloval, ropa smazala část úterních ztrát
Americký dolar ve středu zpevnil k euru i dalším hlavním světovým měnám. Obchodníci reagovali na nejnovější údaje z amerického pracovního trhu, které posílily spekulace o zářijovém zvýšení úrokových sazeb v USA. Americkou měnu podpořila také situace na světových burzách, které se po nedávných velkých ztrátách ustálily.
Euro k dolaru kolem 21.45 SELČ oslabovalo o 0,8 % na 1,122 EUR/USD a dolar k japonskému jenu přidával 0,73 % na 120,27 USD/JPY. V úterý, kdy světové akcie prudce klesly, stoupl japonský jen o zhruba 1,6 % a euro přidalo asi 0,9 %. Měny těžily z averze investorů vůči riziku, ke kterému přispěly slabé údaje z čínského zpracovatelského sektoru.
Organizace ADP ve středu uvedla, že soukromí zaměstnavatelé v USA vytvořili v srpnu 190 tisíc pracovních míst, tedy o něco méně, než se čekalo. Ve srovnání s červencem nicméně tvorba pracovních míst v americkém soukromém sektoru zrychlila. Vládní statistika mezitím ukázala, že produktivita práce v USA ve druhém čtvrtletí rostla nejrychlejším tempem za rok a půl.
Světové ceny ropy ve středu nejdříve navázaly na úterní zhruba osmiprocentní pokles, odpoledne ale ztráty smazaly a vyhouply se nad nulu. Za dopoledním zlevňováním suroviny stály obavy ohledně převisu nabídky ropy nad poptávkou poté, co vládní zpráva informovala o výrazném nárůstu zásob suroviny v USA.
Severomořská ropa Brent kolem 21.45 SELČ zdražovala o 2,24 % na 50,40 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI rostla o 1,86 % na 46,05 USD za barel.
Úřad pro energetické informace (EIA) oznámil, že zásoby ropy ve Spojených státech minulý týden stouply o 4,67 milionu barelů na 455,43 milionu barelů. Analytici přitom podle průzkumu agentury Reuters předpokládali, že vládní údaje ukáží stagnaci zásob.
Úterní propad cen ropy smazal podstatnou část z více než 20% vzestupu za poslední týden. Ropa v něm ožila z minim za šest a půl roku, kde byla minulé pondělí, kdy Brent po více než dvou měsících poklesu sestoupil až na 42,23 USD za barel.
V úterý po zprávě o poklesu průmyslové aktivity v Číně ropu oslabily také údaje o zpomalení v americkém zpracovatelském sektoru. Celkově negativní náladu investorů potvrdila úterní téměř tříprocentní ztráta indexů amerických akcií.
Trh v posledních měsících podkopává vysoká produkce v USA, rekordní těžba na Blízkém východě a obavy z klesající poptávky v Číně a dalších asijských zemích. Ropný kartel OPEC těží asi dva miliony barelů ropy denně nad poptávaným množstvím, což zvyšuje zásoby suroviny v celém světě.
Zlato ve středu kolem 21.45 SELČ zlevňovalo o více než šest dolarů na 1 133,85 USD za trojskou unci, zatímco cena stříbra naopak rostla zhruba o devět centů na 14,70 USD za trojskou unci.
Hlavní středeční události na amerických trzích
- Americká centrální banka ve středu zveřejnila svou průběžnou zprávu o stavu ekonomiky za červenec a první polovinu srpna. Celkově zpráva pro americké hospodářství vyznívá pozitivně. Ekonomika Spojených států podle Fedu během léta pokračovala v růstu, zároveň ale banka uvedla, že některé podniky již začaly pociťovat negativní důsledky zpomalování hospodářské expanze v Číně.
- Soukromý sektor ve Spojených státech v srpnu podle zprávy agentury ADP vytvořil 190 tisíc pracovních míst. Očekávalo se 200 tisíc nových pracovních míst po 177 tisících v červenci (revidováno níže z dříve hlášených 185 tisíc). "Sto devadesát tisíc pracovních míst vytvořených v soukromém sektoru podle organizace ADP je těsně pod očekáváním a nijak by nemělo změnit stávající odhady pátečních oficiálních čísel z trhu práce. Nedá se ani čekat, že by tento údaj sám o sobě nějak ovlivnil očekávání výsledku zářijového zasedání FOMC," okomentoval zprávu Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.
- Podnikové objednávky ve Spojených státech v červenci vzrostly o 0,4 %, což je méně než očekávaný 0,9% růst. Zároveň však došlo k pozitivní revizi červnového růstu na +2,2 % z dříve hlášených +1,8 %. Po očištění o dopravní prostředky vzrostly objednávky o 0,6 %, tedy stejným tempem jako v červnu (revidováno na +0,6 % z +0,5 %).
- Americké banky v letošním druhém čtvrtletí zvýšily souhrnný zisk meziročně o sedm procent na rekordních 43 miliard dolarů. Uvedla to ve středu Federální společnost pro pojištění vkladů (FDIC). Dodala, že počet bank, které se potýkají s problémy, klesl proti předchozím třem měsícům o 25 na 228. Dostal se tak na nejnižší úroveň za téměř sedm let.
- Index aktivity ISM pro oblast New Yorku se v srpnu propadl na 51,1 bodu (červenec: 68,8 bodu).
- Produktivita práce v USA ve druhém kvartálu podle finálních dat vzrostla o 3,3 %, čekal se růst o 1,3 %. Jednotkové náklady práce ve druhém čtvrtletí spadly o 1,4 %, předběžná data počítala s 0,5% růstem.
- Spojené státy rozšířily seznam ruských firem vystavených sankcím za šíření jaderných a raketových technologií a za podporu agresivní ruské politiky vůči Ukrajině. Oznámilo to ve středu na svém webu ministerstvo obchodu USA. Rusko na rozšíření sankcí odpovědělo důrazným protestem a obvinilo Washington, že vědomě ničí základnu pro možnou normalizaci vztahů s Moskvou.
- Citigroup zvyšuje doporučení na akcie AT&T na "buy" z "neutral".
- Morgan Stanley zvyšuje doporučení na akcie společnosti General Mills na "equal weight" z "underweight".
- R. W. Baird zvyšuje doporučení na akcie BB&T na "outperform" z "neutral".
- Piper Jaffray zvyšuje doporučení na akcie výrobce hraček Hasbro na "overweight" z "neutral".
Zdroj: Bloomberg, MarketWatch, ČTK