US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Evropské akcie odevzdaly úvodní zisky a zahájily čtvrtý kvartál v červených číslech

Evropské akcie ve čtvrtek obrátily po počátečním růstu do červených čísel poté, co indexy nákupních manažerů agentur ISM a Markit ukázaly na zhoršení podmínek ve zpracovatelském sektoru Spojených států.

Redakce IW
Redakce IW
1. 10. 2015 | 17:55
Evropské akcie

Náznaky stabilizace výrobního sektoru v Číně v úvodu evropského obchodování podpořily optimismus investorů a rally v sektoru základních materiálů a energetickém sektoru vyslala index STOXX Europe 600 až 1,5 % do plusu. Odpolední zveřejnění dat institutu ISM a agentury Markit o indexech nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojených států však náladu investorů nahlodalo a evropské akcie zisky odevzdaly.

Britský FTSE 100 připsal 0,18 %, francouzský CAC 40 odepsal 0,65 % a německý DAX ztratil 1,57 %. Regionální STOXX Europe 600 nakonec odepsal 0,4 %.

"Tyhle výkyvy nás nesmí překvapovat, a to dokonce ani na této intradenní úrovni," říká Pierre Mouton z Notz, Stucki & Cie. "Situace zůstává nejistá. Zpomaluje Čína, stabilizuje se, nebo se hroutí? Zvýší Yellenová sazby v prosinci, dříve, nebo až v příštím roce? Pokaždé, když zažijeme oživení, musíme se připravit na okamžité vybírání zisků," dodává.

Hlavní čtvrteční události na evropských trzích

  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru eurozóny podle konečných dat agentury Markit v září klesl na 52 bodů ze srpnových 52,3 bodu, jak předvídala předběžná data. Francie se v září navrátila k růstu, v pásmu kontrakce pod 50 body se tak nachází jen Řecko. Irsko v září zaznamenalo dvouměsíční maximum 23,8 bodu, Rakousko 19měsíční maximum 52,5 bodu, Francie tříměsíční maximum 50,6 bodu, zatímco Nizozemsko spadlo na půlroční minimum 53 bodů, Španělsko na 21měsíční minimum 51,7 bodu, Itálie na sedmiměsíční minimum 52,7 bodu a Německo na dvouměsíční minimum 52,3 bodu. Index nákupních manažerů v Řecku sice vzrostl na tříměsíční maximum 43,3 bodu, stále je však hluboko pod hranicí dělící kontrakci od expanze.
  • Rusko se připravuje na vlnu žádostí o oddlužení. V zemi ve čtvrtek totiž začal platit zákon, který umožňuje vyhlásit bankrot také jednotlivcům, napsala agentura AP. Podle viceguvernéra ruské centrální banky Vasilije Pozdyševa by právo na vyhlášení osobního bankrotu mohlo mít 400 000 až půl milionu lidí.
  • Členové dozorčí rady Volkswagenu mají obavy z negativního dopadu skandálu kolem falšování údajů o emisích na hodnocení úvěrové spolehlivosti koncernu ratingovými agenturami. Zvažují proto kroky, které by posílily finanční pozici podniku, neplánují však žádný prodej majetku. Agentuře Reuters to řekly zdroje blízké radě.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru v Česku v září klesl na 55,5 bodu ze srpnových 56,6 bodu, očekával se pokles na 56 bodů. Průzkumová data PMI v září signalizovala pokračující zlepšování podnikatelských podmínek v české výrobě, ač volnějším tempem. Růst výroby opět zpomalil díky nejmenšímu nárůstu nových zakázek za devět měsíců. Celkový rozvoj sektoru byl ovšem ve třetím čtvrtletí nejsilnější od Q2 2011.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Itálie v září spadl na sedmiměsíční minimum 52,7 bodu z 53,8 bodu v srpnu. Čekal se přitom mírnější pokles na 53,4 bodu. Index se však i nadále nachází vysoko nad klíčovou padesátibodovou hranicí dělící kontrakci od expanze. Produkce i nové zakázky stále rostou, byť pomalejším tempem, zato ceny vstupů klesly druhý měsíc v řadě.
  • Aktivita francouzského zpracovatelského sektoru podle finálních dat agentury Markit v září nečekaně vzrostla. Index nákupních manažerů přeskočil padesátibodovou hranici dělící kontrakci od expanze a vzrostl na 50,6 bodu ze srpnových 48,3 bodu, předběžná data hlásila růst na 50,4 bodu. Produkce v sektoru rostla nejrychleji za posledních 18 měsíců a nové zakázky se stabilizovaly, zatímco ceny vstupů klesly kvůli klesajícím cenám komodit.
  • Německý zpracovatelský sektor v září podle finálních dat agentury Markit zaznamenal nižší tempo expanze. Index nákupních manažerů klesl na 52,3 bodu z 53,3 bodu v srpnu, předběžná data predikovala pokles na 52,5 bodu. I přesto má však za sebou německý zpracovatelský sektor nejlepší kvartál za více než rok.
  • Řecko: Index nákupních manažerů v září vzrostl na 43,3 bodu ze srpnových 39,1 bodu.
  • Index nákupních manažerů ve zpracovatelském sektoru Spojeného království v září klesl na 51,5 bodu z 51,6 bodu v srpnu (revidováno z 51,5 bodu), očekával se pokles na 51,3 bodu. Zaměstnanost mírně klesla a ceny vstupů klesly nejprudším tempem za více než 16 let.
  • Tempo expanze španělského zpracovatelského sektoru v září zpomalilo na 21měsíční minimum. Index nákupních manažerů klesl na 51,7 bodu z 53,2 bodu, očekával se mírnější pokles na 52,9 bodu. Nové zakázky rostly nejpomalejším tempem od prosince 2013 a produkce sice stále roste, avšak nejslabším tempem od srpna 2014.
  • Slovensko od příštího roku sníží sazbu daně z přidané hodnoty (DPH) na vybrané potraviny na deset ze současných 20 %. Rozhodl o tom ve čtvrtek parlament. Opozice rozhodnutí kritizovala a poukázala na to, že nižší DPH se nebude vztahovat na všechny běžné či zdravé potraviny.
  • Boštjan Jazbec (ECB): Negativní inflace v eurozóně je dočasná, v tuto chvíli není důvod upravovat program kvantitativního uvolňování.

Zdroj: Bloomberg

Evropské akcieShrnutí obchodování v Evropě
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie