Evropské akcie v pátek zdražily, index STOXX Europe 600 za týden stoupl nejprudším tempem od ledna

Obchodování na hlavních evropských akciových trzích v pátek skončilo v zelených číslech. Náladu na trzích podpořilo holubičí vyznění zápisu ze zářijového zasedání americké centrální banky (Fed) a další růst cen ropy. Index STOXX Europe 600 za týden stoupl dokonce nejprudším tempem od ledna.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,65 %, německý DAX připsal 1,04 % a francouzský CAC 40 posílil o 0,54 %. Burzy podpořil mimo jiné zápis ze zářijového zasedání Fedu, který byl zveřejněn již ve čtvrtek večer. Zápis naznačil, že americká centrální banka spíše nebude spěchat s dalším utahováním měnové politiky. Fed se prý ale zároveň neobává přelití slabosti ze světového do amerického hospodářství.
Příznivě na akcie působilo též pokračující zdražování ropy. Cena severoamerické lehké ropy WTI ve čtvrtek večer poprvé od července dosáhla hladiny 50 USD za barel poté, co společnost PIRA Energy Group předpověděla, že se ceny ropy do konce roku 2016 vrátí na 70 USD za barel.
Regionální akciový index STOXX Europe 600 uzavřel v pátek se ziskem 0,33 % na 362,82 bodu. Od pondělí posílil o 4,3 %, což znamená největší týdenní zhodnocení od ledna.
Akcie těžařské společnosti Glencore v pátek zpevnily o sedm procent poté, co firma oznámila, že sníží o třetinu těžbu zinku. Glencore pozastaví nebo sníží produkci zinku v Austrálii, Peru a Kazachstánu. Její roční produkce zinku klesne o zhruba 500 tisíc tun, což představuje asi čtyři procenta světové nabídky, uvedla agentura Reuters.
"Akcie dnes letěly v Evropě nahoru," říká analytik Next Finance Vladimír Pikora. Dokonce i akcie Volkswagenu vyskočily o 2,7 %, Daimleru o 2,6 % a BMW o 2,1 %. "Zdá se, že 'dieselgate' se již vypařuje. Evropští politici jsou k automobilkám vstřícní," dodal analytik.
Za celý týden FTSE 100 vzrostl o 4,67 %, DAX přidal 5,69 % a CAC 40 zpevnil o 5,42 %.
Hlavní páteční události na evropských trzích
- Mezinárodní organizace Transparency International varovala ruskou vládu před chystaným uzavřením veřejného přístupu k informacím o vlastnících nemovitostí. Návrh zákona, který podle ruských médií iniciovala tajná služba FSB, má projednávat ruský parlament a šance na schválení je údajně značná. Autoři návrhu argumentují ochranou osobních dat.
- Americký stát Texas podal ve čtvrtek žalobu na výrobce automobilů Volkswagen. Americkou divizi německého koncernu v ní viní z porušení zákonů o ochraně spotřebitele a norem o čistotě ovzduší. Žaloba souvisí s emisním skandálem Volkswagenu, který v září pod tlakem amerických regulátorů připustil, že do milionů naftových aut instaloval zařízení umožňující obcházet testy emisí.
- Průmyslová výroba v Itálii v srpnu meziměsíčně klesla o 0,5 % (odhad: -0,3 %), meziročně vzrostla o 1,1 % (odhad: +1,4 %, červenec revidován výše na +2,8 %).
- Ve své čtvrteční prezentaci potvrdil guvernér ČNB Miroslav Singer závazek banky držet kurz koruny nad 27 EUR/CZK minimálně do druhé poloviny roku 2016. Nevyloučil navíc možnost prodloužení závazku. Podoba exitu podle něj bude záviset na konkrétní situaci.
- Společnost Glencore, která je významným hráčem na trhu komodit, sníží zhruba o třetinu svou roční produkci zinku. Firma je největším producentem zinkové rudy na světě, v poslední době se ale potýká s nízkými cenami nejen zinku, ale také olova a dalších důležitých komodit. Firma v pátek rovněž uvedla, že plánované změny zasáhnou v dotčených aktivitách pracovní sílu.
- Spojené království: Deficit obchodní bilance se v srpnu snížil na 3,268 miliardy liber z 4,436 miliardy liber (odhad: -2,150 miliardy liber).
- Raiffeisenbank může převzít retailovou část svého konkurenta Citibank. Povolil to Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS). ČTK to řekl předseda ÚOHS Petr Rafaj. Rozhodnutí je už pravomocné. Podle úřadu fúze nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže.
- Pokles spotřebitelských cen v Řecku v září zrychlil na 1,7 % z 1,5 % v srpnu.
- Portugalská obchodní bilance v srpnu skončila se schodkem 2,426 miliardy eur (červenec: schodek 2,597 miliardy eur).
- Mezinárodní měnový fond (MMF) by mohl uvažovat o jiných možnostech, jak dát mladým tržním ekonomikám větší slovo v rozhodování této instituce. **Uvedla to ve čtvrtek šéfka MMF Christine Lagardeová. Návrhy na reformu řízení této instituce se zadrhly v americkém Kongresu.
- Německému výrobci sportovních vozů Porsche vzrostl v září prodej o 29 % na 20 475 vozů. Podpořila jej silná poptávka v Evropě, ale také v USA, Číně a Německu. Uvedla to v pátek automobilka, která je stejně jako česká Škoda Auto součástí automobilové skupiny Volkswagen.
- Britská banka Standard Chartered plánuje propustit asi čtvrtinu vysokých manažerů. Nový generální ředitel banky Bill Winters v prohlášení zaslaném zaměstnancům sdělil, že v rámci úspor by do konce listopadu mělo přijít o práci zhruba tisíc z celkem asi 4 000 vysokých manažerů.
- Hlavní značka VW německého automobilového koncernu Volkswagen se zřejmě letos propadne do ztráty, protože bude muset vzít na svá bedra většinu nákladů z emisního skandálu automobilky. Uvedla to agentura Reuters s odvoláním na informované zdroje. Divize měla na zisku skupiny v prvním pololetí podíl 21 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Dohled nad dodržováním rozpočtových pravidel Evropské unie by měl od Evropské komise převzít nezávislý úřad. V rozhovoru s týdeníkem Der Spiegel to řekl šéf německé centrální banky (Bundesbank) Jens Weidmann. Podle něj se komise příliš soustřeďuje na svou politickou roli a pravidla omezující velikost rozpočtového schodku účinně nevymáhá.
- Maloobchodní tržby se v eurozóně v srpnu oproti červenci nijak nezvýšily ani nesnížily. Očekával se meziměsíční pokles o 0,1 % po červencovém růstu o 0,6 % (revidováno z +0,4 %). Meziročně se tempo růstu tržeb maloobchodníků snížilo na 2,3 % z 3 % v červenci (revidováno z +2,7 %), očekával se však jen 1,7% růst, takže i v meziročním srovnání tržby předčily odhady.
- Důvěra investorů a analytiků v ekonomiku eurozóny v říjnu dále klesla a je nejhorší za devět měsíců. Investoři jsou nervózní kvůli zpomalení rozvíjejících se trhů a zhoršili očekávání budoucího vývoje. Vyplývá to z průzkumu společnost Sentix. Index důvěry investorů a analytiků v říjnu klesl na 11,7 bodu ze zářijových 13,6 bodu. Říjnový údaj je nejnižší od ledna, i když mírně překonal odhady analytiků, kteří čekali snížení indexu jen na 11,6 bodu.
- Sektor služeb v eurozóně v září podle finálních dat agentury Markit expandoval pomaleji než v srpnu. Index nákupních manažerů snížil na 53,7 bodu z 54,9 bodu v srpnu, čekal se pokles na 54 bodů. Kompozitní index proto klesl na 53,6 bodu z 54,3 bodu v srpnu, předběžná data počítala s poklesem na 53,9 bodu. Produkce zpracovatelského sektoru v září rovněž rostla, avšak sektor služeb ji mírně předčil.
- Světová banka prudce zhoršila výhled vývoje hrubého domácího produktu Ukrajiny kvůli výrazně slabšímu výkonu v první polovině roku. HDP se má nově snížit o 12 % místo doposud očekávaných 7,5 %. Příští rok se však má ukrajinská ekonomika vrátit k růstu. Odhad SB je nyní v souladu s odhadem ukrajinského ministerstva financí a Mezinárodního měnového fondu. Obě instituce také letos zhoršily své výhledy hlavně kvůli hospodářskému dopadu přetrvávajících bojů se separatisty na východě země.
- Sektor služeb v Německu v září podle finálních dat agentury Markit expandoval pomaleji než v srpnu. Index nákupních manažerů spadl na dvouměsíční minimum 54,1 bodu z 54,9 bodu v srpnu, předběžná data predikovala snížení na 54,3 bodu. Produkce sektoru stále roste, byť volnějším tempem, především díky novým firmám v odvětví, které vytvářejí nová pracovní místa. Tempo vzniku nových pracovních míst bylo nejvyšší od konce roku 2011. Kompozitní index spadl rovněž na dvouměsíční minimum na 54,1 bodu z 55 bodů v srpnu, podle předběžného údaje měl klesnou na 54,3 bodu.
- Index nákupních manažerů sledující situaci v sektoru služeb ve Francii podle finálních dat v září potvrdil zrychlující expanzi, vzrostl na 51,9 bodu z 50,6 bodu v srpnu, tedy na dvouměsíční maximum, předběžná data počítala s růstem na 51,2 bodu. Produkce sektoru sice roste, dílem i díky přílivu nových firem do odvětví, avšak podruhé za tři měsíce se snížila zaměstnanost. Kompozitní index vyskočil na tříměsíční maximum 51,9 bodu z 50,2 bodu v srpnu, předběžný údaj predikoval 51,4 bodu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb v Itálii v září klesl ze srpnových 54,6 bodu na 53,3 bodu, očekával se přitom jen mírnější pokles na 54,1 bodu. Produkce je stále solidní, přestože roste pomalejším tempem než v srpnu, navíc očekávání manažerů vzrostla na pětiměsíční maximum, avšak již podruhé za tři měsíce také klesla zaměstnanost. Kompozitní index se rovněž snížil, a to na 53,4 bodu z 55 bodů v srpnu.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb ve Španělsku v září klesl na 55,1 bodu ze srpnových 59,6 bodu (odhad: 58,7 bodu), což naznačuje výrazné zpomalení expanze, byť se index i přesto stále drží vysoko nad klíčovou hranicí padesáti bodů. Růst zaměstnanosti v sektoru zpomalil na nejnižší tempo od letošního února a ceny vstupů zpomalily růst na pětiměsíční minimum. Kompozitní index klesl na 54,6 bodu z 58,8 bodu v srpnu, očekával se pokles na 58 bodů.
- Index nákupních manažerů v sektoru služeb Spojeného království v září klesl na 53,3 bodu ze srpnových 55,6 bodu, očekával se přitom růst na 56 bodů. Kompozitní index se snížil na 53,3 bodu ze srpnových 55,2 bodu, čekal se pokles na 54,9 bodu. Příliv nových firem do odvětví spadl na 29měsíční minimumáří a září tak ve Spojeném království završilo nejslabší kvartál od druhého čtvrtletí 2013 s průměrným indexem ve výši 55,4 bodu.
- Norská telekomunikační společnost Telenor se chce zbavit svého podílu 33 % v ruském Vimpelcomu. Telenor již v minulosti měl často otevřené spory s dalším hlavním akcionářem Vimpelcomu, ruským miliardářem Michailem Fridmanem, kvůli strategii firmy.
- Ruská státní plynárenská společnost Gazprom snížila plánovanou kapacitu plynovodu Turkish Stream téměř o polovinu na 32 miliard krychlových metrů ročně z původně předpokládaných 63 miliard krychlových metrů ročně. Oznámil to v úterý podle agentury Reuters šéf podniku Alexej Miller. Plynovodem Turkish Stream má proudit ruský zemní plyn do Turecka a z něj dál do Evropy.
- Skandál Volkswagenu s podvody v emisních testech jeho naftových aut a hrozící miliardové náklady v současnosti nijak neohrožuje pracovní místa v rámci automobilového koncernu. Prohlásil to v úterý podle agentury DPA vlivný šéf závodní rady Volkswagenu Bernd Osterloh.
- Pivovarnická skupina SABMiller odmítla neformální nabídku konkurenta Anheuser-Busch InBev na převzetí za zhruba 66,4 miliardy liber (2,4 bilionu Kč). Agentuře Bloomberg to řekly zdroje obeznámené se situací. Dodaly, že SABMiller považuje tuto nabídku za příliš nízkou. Podle jednoho ze zdrojů je možné, že AB InBev, který je největším výrobcem piva na světě, přestane o převzetí SabMilleru usilovat.
- Německé průmyslové objednávky v srpnu nečekaně klesly. Pravděpodobně jde o signál toho, že na největší evropskou ekonomiku dopadá slabší růst Číny a dalších rozvíjejících se trhů. Objednávky, očištěné o sezónní výkyvy a inflaci, spadly v srpnu o 1,8 % po revidovaném červencovém poklesu 2,2 %. Analytici oslovení agenturou Bloomberg očekávali u tohoto volatilního údaje v mediánu růst o 0,5 %. Meziročně objednávky vzrostly o 1,9 %.
- Německý automobilový koncern Daimler ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšil prodej luxusních osobních aut Mercedes-Benz zhruba o 16 % na rekordních 478 000 vozů. Oznámila to v úterý firma, která nyní těží ze silného růstu v Číně.
- Čtvrtý mobilní operátor na Slovensku, který vystupuje pod značkou 4ka, začal nabízet plnohodnotné služby včetně hovorů. Zákazníky chce přilákat nižšími cenami, než obvykle účtuje konkurence. Komerční provoz hlasových služeb zahájil oproti předpokladům se zhruba ročním zpožděním.
- V září vzrostla aktiva držená Evropskou centrální bankou (ECB) v rámci kvantitativního uvolňování o 63 miliard eur, tedy více než o plánovaných pravidelných 60 miliard eur, neboť ECB chce kompenzovat nižší nákupy během prázdnin (52 miliard eur v srpnu). Navýšení odkupů s vidinou slabšího léta proběhlo také už v předprázdninových měsících.
- **Ceny domů ve Spojeném království v září nečekaně meziměsíčně klesly o 0,9 % (odhad: +0,1 %, srpen: +2,7 %).
- Evropská centrální banka (ECB) snížila strop nouzového financování řeckých bank o jednu miliardu eur na 87,9 miliardy eur. Oznámila to ve středu řecká centrální banka. Dodala, že snížení limitu odráží zlepšující se likviditu řeckých bank.
- Německá průmyslová výroba v srpnu nečekaně poklesla. Signalizuje to, že se největší evropská ekonomika potýká s dopady oslabující poptávky na rozvíjejících se trzích. Produkce, očištěná o sezónní výkyvy a inflaci, se v srpnu propadla o 1,2 % po revidovaném červencovém růstu o 1,2 %. Ekonomové oslovení agenturou Bloomberg v mediánu očekávali zlepšení tohoto obvykle velmi volatilního ukazatele o 0,2 %. Meziročně stoupla průmyslová výroba o 2,3 %.
- Vymáhání malých dlužných částek ze zahraničních zemí Evropské unie bude jednodušší pro více lidí než dosud. Evropský parlament ve středu schválil normu, která mimo jiné zvyšuje strop na částku, kterou lze pomocí jednoduchého řízení v přeshraničním sporu vymoci na 5 000 eur. Aby norma vstoupila v platnost, musí ji ještě posvětit ministerská Rada EU.
- Světová pivovarnická jednička Anheuser-Busch InBev zvýšila nabídku na převzetí konkurenta SABMiller na zhruba 68 miliard liber. Oznámila to dnes firma. Dodala, že SABMiller její předchozí dvě nabídky na převzetí odmítl. Podle vedení SABMilleru také nejnovější nabídka zaostává za skutečnou hodnotou podniku.
- Průmyslová výroba ve Spojeném království v srpnu vzrostla meziměsíčně o procento, očekával se jen 0,3% růst. Očekávání předčila i produkce zpracovatelského sektoru, která se zvýšila o 0,5 % při očekávání 0,3% růstu. Meziročně se celková produkce průmyslu zvýšila o 1,9 %, čekal se 1,2 % růst po revidovaném 0,7% růstu v červenci. Produkce zpracovatelského sektoru se meziročně naopak snížila o 0,8 %, čekal se jen 0,2% pokles po revidovaném 1,2% poklesu v červenci.
- Slovenská vláda ve středu schválila návrh státního rozpočtu na příští rok, který počítá se snížením schodku veřejných financí pod dvě procenta výkonu ekonomiky z letos původně očekávaných 2,49 % hrubého domácího produktu (HDP). Vyrovnaný rozpočet by země podle materiálu měla dosáhnout v roce 2018, tedy o rok později, než levicový kabinet premiéra Roberta Fica dříve předpokládal.
- Průmyslová produkce v ČR v srpnu meziročně vzrostla reálně o 6,3 %. Ve srovnání s předchozím měsícem byla po vyloučení sezónních vlivů nižší o 4,3 %. Hodnota nových zakázek meziročně vzrostla o 7,9 %. Stavební produkce v srpnu 2015 vzrostla meziročně reálně o 4,7 %. Stavební produkce očištěná o sezónní vlivy byla v srpnu 2015 meziměsíčně nižší o 3,6 %.
- Tržby v maloobchodě v Česku po očištění o sezónní vlivy klesly v srpnu reálně meziměsíčně o 0,9 %. Meziročně se tržby očištěné o vliv počtu pracovních dní zvýšily o 3,3 %, shodně jako bez očištění.
- Nejistota na mladých trzích jako je Čína je rizikem pro eurozónu a zřejmě zpomalí její hospodářský růst. Členům měnového výboru Evropské centrální banky (ECB) to v září řekl hlavní ekonom této instituce Peter Praet. Zatím je ale podle něj příliš brzy na to, aby bylo možné hloubku tohoto dopadu posoudit, stojí v zápisu ze zářijového zasedání, který ve čtvrtek ECB zveřejnila.
- Generální ředitel německého finančního domu Deutsche Bank John Cryan oznámil, že za třetí čtvrtletí čeká největší kvartální ztrátu za posledních 10 let. Připustil také, že společnost možná nevyplatí dividendu, což by bylo poprvé od poválečné obnovy Německa. Banka se bude snažit vyrovnat se s problémy bez navyšování kapitálu.
- Nezaměstnanost v Česku v září klesla ze srpnových 6,2 % na rovných šest procent. Navázala tak na srpnový pokles po mírném nárůstu nezaměstnanosti v červenci. Lidí bez práce bylo 441 892, což je nejméně od března 2009. Oznámil to ve čtvrtek Úřad práce ČR. Meziročně byl pokles nezaměstnanosti ještě výraznější, loni v září totiž činila 7,3 %.
- Britská centrální banka (BoE) podle očekávání ponechala základní úrokovou sazbu na svém říjnovém zasedání beze změny na rekordním minimu 0,5 %. Pro zachování sazeb hlasoval měnový výbor v poměru 8:1. V nezměněné výši 375 miliard liber banka ponechala i program odkupů aktiv, pro toto rozhodnutí hlasovali jednomyslně všichni členové výboru. Rozhodnutí pokračovat v dosavadní politice se očekávalo.
- Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, znepokojený ruským narušováním tureckého vzdušného prostoru při bojích v Sýrii, varoval Moskvu před následky jejího chování. Turecko odebírá většinu plynu z Ruska, jak ale Erdogan nyní uvedl, jsou prý i jiné země, od kterých ho může Ankara získávat. Prezident to řekl v rozhovoru s tureckými novináři během letu na oficiální návštěvu Japonska.
- Vývoz z Německa se v srpnu snížil ve srovnání s předchozím měsícem o 5,2 %, což byl nejvyšší pokles od začátku globální finanční krize v roce 2009. Propadl se i vývoz a přebytek bilance zahraničního obchodu země se snížil o 12,5 procenta na 19,6 miliardy eur. Zpráva, kterou zveřejnil spolkový statistický úřad, je další známkou toho, že největší evropská ekonomika ztrácela ve třetím čtvrtletí rychlost.
- Britský výrobce luxusních vozů Aston Martin plánuje významně snížit počet zaměstnanců. Přikročit k tomu hodlá v rámci restrukturalizace, jejíž součástí bude rovněž expanze na trhu s elektromobily a vozidly kategorie crossover. S odvoláním na vyjádření mluvčího automobilky o tom ve čtvrtek informuje agentura Reuters.
- Německý výrobce luxusních vozů Audi zvýšil v září prodej meziročně o 6,8 % na 170 900 vozidel. Oznámila to ve čtvrtek firma, která je stejně jako mladoboleslavská Škoda Auto součástí německého automobilového koncernu Volkswagen. Firmě pomohl solidní zájem o její vozy ve Spojených státech a v jižní Evropě. Skandál kolem emisí na prodej vozů Audi v září ještě nedolehl.
Výsledková sezóna v uplynulém týdnu
- Přední britský maloobchodní řetězec Tesco, který se již delší dobu potýká s problémy, oznámil výsledky, které předčily očekávání analytiků. Provozní zisk ve Spojeném království a Irsku za šest měsíců do konce srpna 2015 klesl firmě o 69 % na 166 milionů liber bez započtení jednorázových položek. Analytici oslovení agenturou Bloomberg v mediánu očekávali pouze 130,5 milionu liber.
Zdroj: CNBC
Aktuality
