US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,57 %
KB-0,86 %
Erste-1,10 %

Americké akcie se ve středu po většinu dne držely v mírné ztrátě. Zlevnila ropa a trh vyhodnocuje také možnost zvýšení sazeb v prosinci

Americké akcie v první polovině středečního obchodování ztrácely, ačkoli trh zpočátku zpevňoval v reakci na vyjádření šéfky americké centrální banky Janet Yellenové. Prosincové zvýšení úrokových sazeb v USA je podle ní stále možné, není však jasnou věcí. Trh po opětovném snížení světových cen ropy srážely také akcie energetických firem. Hlavní indexy tak uzavřely den v mírné ztrátě.

Redakce IW
Redakce IW
4. 11. 2015 | 22:00
Americké akcie

Index Dow odepsal 0,28 % na 17 867,58 bodu, S&P 500 klesl o 0,35 % na 2 102,31 bodu a Nasdaq Composite se snížil o 0,05 % na 5 142,48 bodu. Ztrácelo osm z deseti hlavních odvětví v čele se sektory energetiky a základních materiálů, mírný zisk udržely jen technologie a veřejné služby. Index volatility VIX vzrostl o 6,67 % na 15,51 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA se zvýšil o jeden bazický bod na 2,223 %.

"Trh byl za poslední dny hodně překoupený a hledal se důvod pro mírné ochlazení. A ten se objevil - ropa ztrácela a Janet Yellenová zvýšila v očích investorů pravděpodobnost zvýšení sazeb ještě letos," uvedl Peter Cardillo z Rockwell Global Capital.

Yellenová v rámci svého vystoupení ve Sněmovně reprezentantů na téma bankovní regulace uvedla, že si ekonomika USA "vede dobře", což by mohlo umožnit zvýšení sazeb už v prosinci. Obchodníci podle údajů burzovní skupiny CME Group nyní vidí šanci na prosincové zvýšení sazeb na 60 %. Před vystoupením Yellenové počítali s pravděpodobností 52 %.

Středeční série ekonomických dat pak naznačila, že je americká ekonomika dostatečně zdravá na to, aby případné zvýšení sazeb ze současných rekordních minim ustála. Americký soukromý sektor podle organizace ADP v říjnu vytvořil více pracovních míst, než se čekalo. Schodek zahraničního obchodu USA v září podle vládních dat klesl na nejnižší úroveň za sedm měsíců a další data pak ukázala, že růst v americkém sektoru služeb v říjnu nabral na rychlosti.

Akcie amerického výrobce elektrických aut Tesla Motors posílily o více než 11 % díky tomu, že společnost avizovala rychlejší tempo výroby svých aut. Akcie mediální společnosti Time Warner po zveřejnění slabé prognózy růstu zisku naopak výrazně ztrácely. Akcie společnosti Groupon ztratily přes 26 % po oznámení kvartální ztráty, nižších než očekávaných tržeb a horšího než očekávaného výhledu.

Po skončení řádného obchodování oznámily hospodářské výsledky mimo jiné společnosti Facebook, QUALCOMM nebo Whole Foods Market.

Silnější dolar a další pád ropy

Americký dolar ve středu na devizových trzích zpevňoval a například k euru se vyšplhal na nejvyšší úroveň za více než tři měsíce. Reagoval tak na nečekaně dobré údaje o zaměstnanosti, zahraničním obchodu a aktivitě v americkém sektoru služeb, které posílily naděje na zvýšení úrokových sazeb ještě v tomto roce.

"Soukromý sektor pokračuje v solidní tvorbě pracovních míst a podle mě je dost pravděpodobné, že pokud bude toto tempo tvorby pracovních míst pokračovat, bude to dostatečný důvod k tomu, aby se úrokové sazby zvýšily už v prosinci," řekl agentuře Reuters analytik Omer Eisner ze společnosti Commonwealth Foreign Exchange.

Světové ceny ropy po úterním prudkém vzestupu výrazně klesaly a severomořská ropa Brent se vrátila pod 50 dolarů za barel. Trh oslabily zejména údaje o dalším růstu zásob ve Spojených státech a také pesimistický odhad globální poptávky od ropného kartelu OPEC.

Návrh dlouhodobé strategie OPEC, který získala agentura Reuters, předpokládá, že globální poptávka zůstane slabá minimálně do roku 2019. V organizaci by to mohlo znovu otevřít debatu o nynější strategii kartelu, která se zaměřuje na obranu podílu na trhu pomocí udržování vysoké produkce a vytlačování dražších konkurentů z trhu.

Hlavní středeční události na amerických trzích

Výsledková sezóna

  • Čistý zisk americké mediální společnosti Time Warner ve třetím čtvrtletí meziročně stoupl o sedm procent na více než miliardu dolarů. Firma těžila z růstu příjmů filmové divize Warner Bros a televizní divize HBO. Time Warner je s téměř polovičním podílem hlavním akcionářem společnosti CME, která vlastní českou televizi Nova. Akcie firmy ale ztratily 6,6 % kvůli horšímu výhledu zisku v roce 2016, než čekal trh. V reakci na to ztrácely i akcie dalších provozovatelů kabelových televizí.
  • Výsledky Michael Kors ve 2QFY2016: Zisk na akcii 1,01 USD (odhad: 0,90 USD), tržby: 1,13 miliardy USD (odhad: 1,075 miliardy USD).
  • Výsledky Allergan ve 3Q: Zisk na akcii 3,48 USD (odhad: 3,18 USD), tržby: 4,09 miliardy USD (odhad: 4,03 miliardy USD).
  • Výsledky 21st Century Fox v 1QFY2016: Zisk na akcii 0,38 USD v souladu s odhady, tržby: 6,08 miliardy USD (odhad: 6,39 miliardy USD).
  • Výsledky Facebook ve 3Q: Zisk na akcii 0,57 USD (odhad: 0,52 USD), tržby 4,5 miliardy USD (odhad: 4,37 miliardy USD), počet aktivních měsíčních uživatelů přesáhl 1,5 miliardy. Příjmy z reklamy dosáhly 4,3 miliardy USD, z toho 78 % bylo z mobilních zařízeních (loni 66 %). Akcie ve středečním after-marketu +2,4 %.
  • Výsledky QUALCOMM ve 3Q: Čistý zisk 0,67 USD na akcii, očištěný zisk na akcii 0,91 USD (odhad: 0,86 USD). Tržby klesly meziročně o 18,5 % na 5,46 miliardy USD (odhad: 5,21 miliardy USD). Firma přestala uvádět celoroční výhled. Akcie ve středečním after-marketu - 5,4 %.
  • Výsledky Whole Foods Market ve 3Q: Tržby 3,44 miliardy USD (odhad: 3,47 miliardy USD), zisk na akcii 0,16 USD (odhad: 0,34 USD). Firma oznámily program zpětného odkupu akcií za 1 miliardu USD. Akcie ve středu v poobchodní fázi -6 %.

Zdroj: CNBC, Bloomberg, MarketWatch, ČTK

Americké akcieShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár
Informační technologie