US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES-0,02 %
NASDAQ+0,94 %
S&P 500+0,47 %
ČEZ+0,00 %
KB+0,10 %
Erste-0,17 %

Americká ekonomika v říjnu vytvořila 271 tisíc pracovních míst, míra nezaměstnanosti klesla nejníže od dubna 2008

Americká ekonomika v říjnu vytvořila výrazně více pracovních míst, než se čekalo. V říjnu přibylo 271 tisíc nových pracovních míst, čekal se přitom nárůst jen o 184 tisíc po zářijových 137 tisících (revidováno ze 142 tisíc). Míra nezaměstnanosti tak nečekaně klesla na 5 % z předchozích 5,1 % a je nejníže od dubna 2008.

"Počet vytvořených pracovních míst (271 tisíc) výrazně překonal očekávání (180 tisíc). Zcela se tak smazalo zklamání v minulého měsíce, které podpořilo spekulace o odkladu zvýšení sazeb Fedu na konec prvního čtvrtletí příštího roku. Dále míra nezaměstnanosti poklesla na pět procent. Tvorba pracovních míst rostla především v soukromém sektoru. Průměrný růst pracovních míst za posledních 12 měsíců je 230 tisíc," okomentoval data David Navrátil, hlavní ekonom České spořitelny.

Měnový výbor Fedu dal na svém říjnovém zasedání najevo, že v případě příznivého vývoje ekonomiky by mohl v prosinci zvýšit základní krátkodobou úrokovou sazbu. Ta je v USA od konce roku 2008 na rekordním minimu těsně nad nulou a její zvyšování Fed podmiňuje zejména trvalým zlepšováním situace na trhu práce. Ekonomové po posledních vyjádřeních členů Fedu odhadli, že ke zvýšení sazeb bude stačit, aby ekonomika v říjnu a v listopadu vytvořila více než 150 000 nových míst.

"Jsou to ohromná čísla. Je celkem jasné, že Fed bude mít v prosinci důvod ke zvýšení sazeb, pokud ekonomika nenarazí na další překážku," řekl agentuře Reuters Brian Jacobsen z divize investičních fondů banky Wells Fargo.

Soukromý sektor vytvořil v říjnu 268 tisíc pracovních míst, což je nejvíce od prosince loňského roku, očekával se mírnější růst o 165 tisíc po zářijových 149 tisících (revidováno ze 118 tisíc).

Výrazné přírůstky pracovních míst zaznamenala řada sektorů, zejména stavebnictví, zdravotnictví a maloobchod. Naopak zpracovatelský průmysl pod vlivem silného dolaru a slabé zahraniční poptávky nadále stagnoval a pokračoval úbytek míst v sektoru těžbě surovin, na nějž doléhá propad cen komodit a omezování investic.

Kromě zářijového údaje byl revidován také ten srpnový údaj. Podle revidovaných dat americká ekonomika v srpnu vytvořila 153 tisíc pracovních míst oproti původně hlášeným 136 tisícům.

Šanci na zvýšení sazeb zesílil i vývoj hodinových mezd. Ty se proti předešlému měsíci zvýšily o devět centů a v meziročním srovnání vzrostly o 2,5 %. Byl to jejich nejvyšší přírůstek od července 2009. Fed by to mohlo utvrdit v přesvědčení, že inflace bude postupně směřovat k vytyčenému cíli dvou procent.

Fed uvažoval o zvýšení sazeb už v září, kvůli slabé globální ekonomice a otřesům na finančních trzích ale tento krok odložil. Navíc zeslábla i domácí ekonomika, jejíž růst se ve třetím čtvrtletí prudce zvolnil na 1,5 % z jarního tempa 3,9 %.

Ekonomická situace se ale v říjnu podle nejnovějších údajů začala zlepšovat. Prodej automobilů v USA minulý měsíc vzrostl o 14 % a směřuje k celoročnímu rekordu. Silný růst zaznamenala i aktivita v sektoru služeb.

Míra participace v říjnu stagnovala na 62,4 %, jak se očekávalo, a širší míra nezaměstnanosti, která započítává i lidi pracující na částečný úvazek, kteří by si ale přáli pracovat více, klesla na 9,8 % z předchozích 10 %, očekával se mírnější pokles na 9,9 %.

"Fed na posledním zasedání řekl, že na prosincovém zasedání zváží zvýšení úrokových sazeb. Naposledy indikoval měsíc změny sazeb před zhruba dvaceti lety. To samo o sobě výrazně zvýšilo pravděpodobnost, že se sazby skutečně ještě letos odlepí od nuly. V tiskové zprávě navíc Fed uvedl, že chce vidět další zlepšení na trhu práce a zlepšení inflačního výhledu. Co jiného by mohlo být oním zlepšením než takto vysoká tvorba pracovních míst? O inflaci guvernérka Fedu Janet Yellenová nemluví jako o měnovém fenoménu, ale v dikci Phillipsovy křivky - pokles nezaměstnanosti povede k tlakům na akceleraci růstu mezd, což se nakonec odrazí i ve vyšší inflaci," poukázal Navrátil.

Na trzích reagoval na zprávu zejména kurz dolaru, který vůči koši měn vystoupil na maximum za tři měsíce. Americké akcie ve vyhlídce na brzké zvýšení úvěrových nákladů zahájily mírným poklesem a ceny státních dluhopisů výrazně klesly, což zvýšilo dlouhodobé úrokové sazby.

"Dolar prorazil důležitou hranici 1,08 EUR/USD. Očekáváme, že rozevírající se nůžky mezi měnovými politikami na obou březích Atlantiku protlačí eurodolar pod paritu. Koruna vůči dolaru poskočila nad 25 USD/CZK. Výnos 10letého vládního dluhopisu USA vzrostl až k téměř 2,3 %," dodal Navrátil.

Nečekaně silná makrodata jistě podpoří spekulace, že by Fed mohl přistoupit ke zvýšení sazeb již na prosincovém zasedání. Šéfka Fedu Janet Yellenová ve středu před finančním výborem Sněmovny reprezentantů prohlásila, že prosincové zvýšení je stále reálnou možností.

Soukromý sektor ve Spojených státech v říjnu podle dat agentury ADP zveřejněných ve středu vytvořil 182 tisíc nových pracovních míst, což bylo prakticky v souladu s očekáváním trhu, který vyhlížel přírůstek 180 tisíc míst po zářijových 190 tisících míst (revidováno z 200 tisíc).

Zdroj: ČTK, Bloomberg

Americká ekonomikaNezaměstnanostSpojené státy americké (USA)
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně