Zápis ze zasedání ČNB: Konec intervencí může zkomplikovat politika ECB

Případné ukončení režimu devizových intervencí České národní banky (ČNB) a opuštění závazku udržovat kurz koruny nad 27 EUR/CZK před ukončením nekonvenční měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) by mohlo být velmi komplikované. Vyplývá to ze zveřejněného záznamu z jednání bankovní rady ČNB ve čtvrtek 5. listopadu. Současná měnová politika ČNB je totiž podle záznamu významně ovlivněna nekonvenční měnovou politikou ECB.
ECB od března nakupuje státní dluhopisy v objemu 60 miliard eur měsíčně a program má ukončit příští rok v září. Šéf banky Mario Draghi ale tento týden uvedl, že ECB je připravena prodloužit a rozšířit program nákupů dluhopisů, jímž podporuje ekonomiku eurozóny a snaží se jím zvýšit inflaci.
V souvislosti s tím někteří členové bankovní ČNB rady vyjádřili pochybnost ohledně rychlosti nárůstu domácích úrokových sazeb tak, jak jej předpokládá nová prognóza ČNB. Mohlo by to totiž vést k nadměrnému rozdílu úrokových sazeb v ČR a v eurozóně a k nezamýšlenému nadměrnému zhodnocení kurzu koruny. "Proto panovala shoda, že skutečný nárůst domácích úrokových sazeb bude zřejmě pozvolnější," uvádí záznam.
ČNB přitom již delší dobu tvrdí, že návrat do standardního režimu měnové politiky nebude znamenat posílení kurzu koruny na mírně nadhodnocenou úroveň před vstupem do intervenčního režimu v listopadu 2013.
Bankovní rada ČNB minulý týden rozhodla, že bude pokračovat v režimu devizových intervencí s cílem udržet kurz koruny poblíž hodnoty 27 EUR/CZK. Zároveň nechala úrokové sazby na historických minimech. Rada zároveň uvedla, že konec režimu devizových intervencí může přijít až na přelomu let 2016 až 2017. Základní úroková sazba se z technické nuly začne podle guvernéra ČNB Miroslava Singera zvyšovat v roce 2017.
Česká národní banka minulý týden v nové prognóze zlepšila odhad růstu ekonomiky ČR v letošním roce na 4,7 % z předchozích 3,8 %. Pro příští rok centrální banka odhad ponechala na 2,8 %. Odhad vývoje inflace ČNB mírně zvýšila.
"ČNB potvrdila, že vedle posunu nejvíce pravděpodobného exitu z kurzového závazku ke konci roku 2016 zůstává v platnosti závazek, že neprovede exit dříve než ve druhé polovině roku 2016. Vedle toho se v zápisu objevilo, že 'někteří členové bankovní rady v souvislosti s velmi nízkým výhledem zahraničních sazeb vyjadřovali svoji pochybnost ohledně v prognóze předpokládané rychlosti nárůstu domácích úrokových sazeb po opuštění závazku [...] a panovala shoda, že skutečný nárůst domácích úrokových sazeb bude zřejmě pozvolnější'. Jinými slovy, ČNB bude velmi opatrná se zvyšováním sazeb v kontextu přetrvávajících nízkých sazeb v Evropě, neboť by vznik úrokového diferenciálu podporoval silnější než ČNB akceptovatelné posilování koruny," napsala Dana Hájková, ekonomka České spořitelny.
Zdroj: ČTK
Aktuality
