US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Pokles ceny vyhnal poptávku po zlatě ve třetím kvartálu na nejvyšší úroveň za dva roky

Celosvětová poptávka po zlatě se ve třetím čtvrtletí vyšplhala na nejvyšší úroveň za více než dva roky. Vyplývá to ze čtvrtletní zprávy Světové rady pro zlato. Poptávku podpořil červencový propad ceny zlata, který zvýšil zájem o nákup šperků, mincí a prutů.

Redakce IW
Redakce IW
13. 11. 2015 | 14:30
Komodity

Poptávka po zlatě v uplynulém kvartálu dosáhla 1 121 tun, což je nejvyšší úroveň od druhého čtvrtletí 2013. V meziročním srovnání byla vyšší o osm procent. V loňském třetím čtvrtletí poptávka po zlatě dosáhla 1 042 tun.

Nejvíce v letošním třetím čtvrtletí vzrostla poptávka po zlatých špercích, prutech a mincích. Poptávka po špercích se zvýšila o 37,8 tuny a poptávka po zlatých prutech a mincích stoupla o 73,4 tuny. Naopak poptávka po zlatě v technologickém sektoru klesla o 3,3 tuny, poptávka po zlatě ve formě ETF byla nižší o 24,4 tuny a poptávka po žlutém kovu ze strany centrálních bank se snížila o 4,5 tuny. Celkově se poptávka meziročně zvýšila o 79 tun.

Z regionálního pohledu poptávka po zlatě v procentním vyjádření nejvíce stoupla ve Spojených státech, kde se ve třetím čtvrtletí meziročně zvýšila o 62 % na 58,9 tuny z 36,3 tuny. Druhá v pořadí byla s růstem o 27 % Evropa bez zemí bývalého Sovětského svazu a třetí příčku obsadily s růstem o 13 % Indie a Čína. Na středním východě se poptávka zvýšila o 10 %.

Poptávku po kovu ve formě ETF zasáhl pokles jeho ceny. Ve třetím čtvrtletí se cena zlata snížila zhruba o čtyři procenta z asi 1 175 USD za trojskou unci na zhruba 1 128 USD za trojskou unci. V červenci se ale cena propadla až k 1 100 USD za trojskou unci, a zaznamenala tak největší měsíční propad za dva roky.

Cena zlata je aktuálně pod tlakem kvůli očekávanému prosincovému zvýšení úrokových sazeb v USA. Takový krok by měl podpořit dolar, zlatu by ale měl naopak uškodit, neboť kovy nemají žádné výnosy.

Největším spotřebitelem zlata na světě zůstala Indie. Poptávka po žlutém kovu tam v letošním třetím čtvrtletí dosáhla 268,1 tuny, loni to bylo 238,2 tuny. Druhým největším spotřebitelem zlata byla ve třetím čtvrtletí Čína s poptávkou v objemu 239,9 tuny proti 212 tunám v loňském třetím čtvrtletí.

Ve Spojených státech vzrostl zájem o zlaté pruty a zlaté mince ve srovnání s loňským třetím čtvrtletím téměř trojnásobně na 5leté maximum 32,7 tuny. O 70 % se zvýšila poptávka po zlatých prutech a mincích v Číně a o 35 % stoupla v Evropě.

Poslední letošní kvartál pro žlutý kov podle WGC bude výzvou. Je sice pravda, že část růstu poptávky po zlatě z třetího kvartálu lze považovat za protiváhu slabé poptávky z druhého kvartálu, na druhou stranu ale poptávku ve třetím čtvrtletí podporoval pokles ceny kovu, který některé spotřebitele přiměl k dřívějším nákupům. To platí zejména v případě Indie, kde se do konce roku soustředí svatební a jiné obřady, které se neobejdou bez zlatých šperků.

Zdroj: ČTK

ČínaIndieInvestiční alternativyKomodityZlato
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně