Evropské akcie v úvodu týdne mírně zpevnily, v reakci na útoky v Paříži klesly tituly navázané na turismus

Obchodování na západoevropských akciových trzích v pondělí skončilo převážně v zelených číslech. Pozornost se soustředila zejména na dění kolem pátečních teroristických útoků v Paříži, které se vyžádaly 129 obětí.
Britský FTSE 100 vzrostl o 0,46 % a německý DAX připsal 0,05 %, fFrancouzský CAC 40 naopak klesl o 0,08 %. Regionální index STOXX Europe 600 v pondělí připsal 0,3 % na 370,64 bodu.
Podle posledních informací útokům v Paříži v pátek podlehlo 129 lidí, desítky dalších jsou hospitalizovány v kritickém stavu v nemocnicích. K útokům se přihlásil Islámský stát. Teroristé z IS navíc zveřejnili video, v němž Francouzům hrozí, že nikdy nebudou žít v míru, a nabádají k dalším útokům.
V reakci na možné dopady útoků, mezi kterými je podle analytiků zejména krátkodobý pokles zájmu o turistické cesty do Francie, v pondělí zlevnily akcie firem ze sektoru cestování a volného času. Akcie cestovní kanceláře Thomas Cook na londýnské burze odepsaly 4,77 % a cenné papíry společnosti Groupe Eurotunnel, která je provozovatelem tunelu pod kanálem La Manche, zlevnily na pařížské burze o 3,04 %. Nedařilo se ani akciím provozovatele hotelů Accor, které odepsaly ve Francii 4,71 %.
Hlavní pondělní události na evropských trzích
- Spotřebitelské ceny v eurozóně v říjnu meziročně vzrostly o 0,1 %, předběžná data predikovala mírnější zlepšení na nulu po zářijovém poklesu. Vyplývá to z finálních dat statistického úřadu Eurostat. V září se ceny snížily o 0,1 %, což představovalo jejich první pokles za půl roku. V říjnu 2014 byla inflace v eurozóně na 0,4 % meziročně. Jádrová inflace meziročně zrychlila na 1,1 % z předchozích 0,9 %, předběžná data hlásila zrychlení pouze na procento.
- Ceny průmyslových výrobců v Česku v říjnu meziročně zpomalily pokles na 3,9 % ze zářijových 4,2 %. Naopak ceny v zemědělství a stavebnictví se zvýšily, u zemědělských výrobců byly vyšší poprvé po 26 měsících. Informoval o tom v úterý Český statistický úřad.
- Ukrajinská ekonomika ve třetím čtvrtletí klesla meziročně o sedm procent. Oznámil to v pondělí tamní statistický úřad. Ukrajinskou ekonomiku sráží povstání proruských separatistů na východě země a následky špatného hospodaření. V loňském třetím kvartálu hrubý domácí produkt klesl o 5,4 %. V příštím roce by se ukrajinská ekonomika po dvou letech recese měla vrátit k 2% růstu, odhadují ekonomové.
- Teroristické útoky v Paříži by mohly ohrozit důvěru investorů, varoval v pondělí člen výkonné rady a viceprezident Evropské centrální banky Vítor Constâncio. Dodal však, že zatím je příliš brzy na zhodnocení dopadů útoků.
- Německý antimonopolní úřad zahájil vyšetřování obchodních vztahů mezi americkým výrobcem elektroniky Apple a internetovým prodejcem Amazon. Obě firmy mají dlouhodobou exkluzivní smlouvu, podle které Apple kupuje audioknihy ke stažení ve své službě iTunes na webu Audible.com, který je dceřinou firmou Amazonu.
- Výrobce luxusních kabelek Louis Vuitton zavírá svůj obchod v jihočínském městě Kuang-čou a chystá se v příštích měsících po celé zemi zavřít dalších až deset obchodů. Uvedl to v pondělí na svých internetových stránkách list Financial Times s odvoláním na informovaný zdroj. Firma má v zemi zhruba 50 obchodů.
- Běženci mohou v dlouhodobém horizontu znamenat pro Německo ekonomický přínos, pokud se je podaří zaměstnat. V aktuálním čísle týdeníku Der Spiegel to uvedl prezident berlínského ekonomického institutu DIW Marcel Fratzscher. Podle jeho analýzy se nejpozději do deseti let začne příchod uprchlíků pozitivně projevovat na německém HDP.
- Hackeři ze skupiny Anonymous plánují rozpoutat sérii kybernetických útoků na Islámský stát. Oznámil to ve videu zveřejněném na internetu muž s maskou Guye Fawkese. Bojovníci Islámského státu, který je zodpovědný za páteční útoky v Paříži, jsou podle hackerů "verbeží" a Anonymous je plánuje potrestat.
- Páteční teroristické útoky v Paříži vedly k oživení poptávky po zlatě, které je považováno za bezpečnou investici v období nejistoty. Cena zlata tak v pondělí zamířila vzhůru poté, co se minulý týden propadla na nejnižší úroveň za téměř šest let.
- Rusko předložilo "lepší" nabídku na restrukturalizaci ukrajinského dluhu. Prohlásil to v pondělí podle agentury Reuters ruský prezident Vladimir Putin. Moskva podle něj přistoupí na roční splátky ve výši jedné miliardy dolarů po dobu tří let, pokud za ně Západ poskytne záruky. Ukrajina dluží Rusku tři miliardy dolarů ve formě eurobondů. Splatit by je měla příští měsíc. Ukrajinské ministerstvo financí v pondělí uvedlo, že o Putinově nabídce zatím nemá "žádnou přímou informaci".
- Itálie v pondělí zahájila privatizaci společnosti Grandi Stazioni Retail, která pronajímá maloobchodní prostory na velkých nádražích v Itálii a České republice. Potenciální kupci mají nyní zhruba měsíc na to, aby vyjádřili svůj zájem, píše agentura Reuters.
- Země skupiny G20 jsou v situaci pokračujícího nevyváženého vývoje světové ekonomiky odhodlány podpořit hospodářský růst. Stojí to podle agentury Reuters v závěrečném komuniké ze summitu 20 velkých světových ekonomik, který v pondělí skončil v Turecku. Na summitu zároveň panovala shoda na potřebě přijetí dodatečných opatření proti mezinárodnímu terorismu.
Výsledková sezóna
- Belgické finanční skupině KBC Groep, která je v České republice vlastníkem ČSOB, ve třetím čtvrtletí klesl čistý zisk o 1,3 % na 600 milionů eur. Výsledek ale překonal očekávání analytiků, zejména díky velmi dobrému výkonu bankovních a pojišťovacích aktivit. Ten vynahradil i slabší výkon z obchodů s cennými papíry. V České republice zisk banky stoupl o 17,7 % na 153 milionů eur.
Zdroj: Bloomberg
Aktuality
