Americké akcie v úterý neudržely zisky a uzavřely kolem nuly

Akciové trhy ve Spojených státech v první polovině úterního obchodování rostly, poté se ale trend otočil, všechny tři hlavní indexy zisky odevzdaly a nakonec uzavřely kolem nuly. Investoři reagovali na údaje o říjnové inflaci v USA a solidní hospodářské výsledky některých maloobchodních řetězců. O zisky indexy připravily propad cen ropy a přetrvávající obavy z terorismu v Evropě.
Dow přidal 0,04 % na 17 489,50 bodu a Nasdaq Composite posílil o 0,03 % na 4 986,02 bodu, zatímco S&P 500 klesl o 0,13 % na 2 050,44 bodu. Index volatility VIX vzrostl o 3,74 % na 18,84 bodu a výnos 10letých vládních dluhopisů USA klesl o jeden bazický bod na 2,254 %.
V plusu uzavřely jen tři z deseti hlavních sektorů. Nejvíce stoupl sektor zdravotní péče, méně pak sektor cyklického spotřebního zboží a telekomunikační odvětví. Naopak nejhůře si vedly sektor veřejných služeb a energetické odvětví.
Americké ministerstvo obchodu v úterý oznámilo, že spotřebitelské ceny v USA stouply v říjnu proti předešlému měsíci o 0,2 %. Solidní statistika by mohla posílit šance na prosincové zvýšení sazeb v USA. Další úterní data o slabší říjnové průmyslové výrobě v USA ale vyvolala obavy ohledně růstového tempa největší světové ekonomiky v posledním čtvrtletí roku.
Odpoledne náladu na trzích ovlivnilo také dění v Německu. Úřady v Hannoveru rozhodly o zrušení přátelského fotbalového utkání mezi Německem a Nizozemskem. Zápas byl zrušen pouhé dvě hodiny před začátkem, policejní prezident Volker Kluwe uvedl, že policie měla informace, které naznačovaly možnost útoku během zápasu, jemuž měla být přítomna i německá kancléřka Angela Merkelová. Hrozbu útoku potvrdil i německý ministr vnitra Thomas de Maizière.
Akcie maloobchodního řetězce s potřebami pro kutily Home Depot (+4,42 %) zpevnily o více než čtyři procenta v reakci na dobré hospodářské výsledky. Společnost před začátkem obchodování oznámila, že ve třetím čtvrtletí hospodařila s upraveným ziskem na akcii 1,36 USD. Trh čekal 1,32 USD po 1,11 USD v loňském třetím kvartálu. Tržby dosáhly v souladu s odhady ve třetím čtvrtletí 21,82 miliardy USD, loni to ve stejném období bylo 20,52 miliardy USD.
Nahoru kvartální hospodářské výsledky pomohly i akciím maloobchodního řetězce Wal-Mart (+3,54 %). Společnost v letošním třetím čtvrtletí hospodařila se ziskem na akcii 1,03 USD. Trh čekal, že firma vykáže nižší zisk 0,98 USD na akcii po 1,15 USD na akcii v loňském třetím kvartálu. Tržby podniku meziročně klesly na 117,41 miliardy USD ze 119 miliard USD, trh čekal výsledek 118,1 miliardy USD. K poklesu tržeb Wal-Martu přispěl silnější kurz dolaru, který po přepočtu snižuje hodnotu zahraničních příjmů. V zámoří se však zvýšily tržby prodejen otevřených déle než rok o 1,5 %, takže vykázaly již páté růstové čtvrtletí za sebou. Tento typ tržeb je považován za klíčový ukazatel zdraví maloobchodních společností. Investory v uplynulých dnech znervóznily slabší výsledky konkurenčních sítí Macy's, Nordstrom a dalších maloobchodníků, které vyvolaly obavy ze špatné vánoční sezóny.
Z regulatorního hlášení hedgeového fondu Greenlight Capital Davida Einhorna vyplynulo, že fond v uplynulém kvartálu navýšil svůj podíl v technologické společnosti Apple (-0,42 %), automobilce General Motors (+0,11 %) a módním domu Michael Kors (-0,88 %). Naopak fond snížil svůj podíl v provozovateli solárních elektráren SunEdison (-33,77 %) a výrobci čipů Micron Technology (+2,62 %).
Cenné papíry ratingové agentury Moody's (+3,17 %) poskočily v reakci na zvýšené investiční doporučení od analytiků UBS. Banka doporučení zvýšila na "buy" z "neutral". Cílovou cenu akcií Moody's má UBS nastavenou 116 USD. V úterý titul uzavřel na 101,20 USD.
Dolar před zveřejněním zápisu ze zasedání FOMC posílil
Americký dolar v úterý na devizových trzích zpevnil. Údaje o říjnovém růstu spotřebitelských cen v USA posílily očekávání, že americká centrální banka (Fed) příští měsíc poprvé po skoro desetiletí zvýší úrokové sazby.
Euro vůči dolaru kolem 23.00 SEČ vykazovalo pokles 0,39 % na 1,064 USD a dolar k jenu zpevňoval o 0,15 % na 123,42 JPY. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti předních zahraničních měn, se během úterní obchodní seance vyšplhal až na 99,745 bodu, což je nejvyšší hodnota od poloviny dubna. Kolem 23.00 SEČ rostl o 0,22 % na 99,662 bodu.
Fed ve středu zveřejní zápis z říjnového zasedání svého měnového výboru. "Velkým rizikem je to, že zápis ukáže, že mnoho členů výboru je o prosincovém zvýšení sazeb přesvědčeno méně, než se trh nyní domnívá, a nejistota na trzích nebo jiné události by je mohly snadno zviklat k tomu, aby počkali ještě několik zasedání," uvedl podle agentury Reuters analytik Steven Englander ze společnosti CitiFX.
Světové ceny ropy v úterý po pondělním vzestupu zamířily dolů. Investoři si opět všímali přetrvávajícího přebytku této strategické suroviny a ropných produktů na trzích. Analytici vzhledem k převisu nabídky odhadují, že po zbytek tohoto a na začátku příštího roku zůstanou ceny ropy nízké.
Cena severomořské ropy Brent večer klesala o 1,20 dolaru na 43,68 USD za barel a cena severoamerické lehké ropy WTI vykazovala pokles o 1,27 dolaru na 41,85 USD za barel.
V pondělí, tři dny po pátečních teroristických útocích v Paříži, ceny ropy přechodně zamířily dolů, celý den byl pro ně ale ziskový. Analytik společnosti PVM Oil Associates Tamas Varga v úterý upozornil, že trh je nadále přezásoben a po útocích, které si vyžádaly nejméně 129 mrtvých, jenom obchodníci upravovali pozice.
"Pokud se geopolitické napětí, které od pátku evidentně vzrostlo, nezhmotní do destrukce fyzických zásob (ropy) na Blízkém východě, mám za to, že nálada na trhu bude dále spíše pro pokles než pro růst (cen)," uvedl také podle agentury Reuters.
Ceny ropy padaly i v závěru minulého týdne. Za celý minulý týden se snížily o zhruba osm procent, což představuje jejich nejvýraznější týdenní pokles za osm měsíců. Ceny tlačily dolů mimo jiné údaje o pokračujícím růstu zásob ropy.
Zlato v úterý zlevnilo o necelých 14 dolarů na 1 069,46 USD za trojskou unci a cena stříbra klesla o osm centů na 14,21 USD za trojskou unci.
Nejdůležitější úterní události na amerických trzích
- Meziroční tempo inflace ve Spojených státech v říjnu bylo 0,2 %, v září se ceny v meziročním srovnání nezměnily. Také meziměsíčně se v říjnu ceny zvýšily o 0,2 %. Analytici čekali mírně slabší meziroční růst cen o 0,1 %, meziměsíčně se ceny vyvíjely v souladu s odhady. Inflace očištěná o ceny potravin a energií dosáhla 1,9 %.
- Průmyslová výroba ve Spojených státech v říjnu oslabila druhý měsíc po sobě. Proti předešlému měsíci se snížila o 0,2 % po stejně velkém poklesu v září. Údaje americké centrální banky (Fed) by mohly vyvolat znepokojení ohledně tempa největší světové ekonomiky v posledním čtvrtletí roku.
- Analytici po slabých čtvrtletních hospodářských výsledcích oděvního domu Urban Outfitters snižují cílové ceny jeho akcií. Firma v pondělí po konci obchodování uvedla, že ve třetím čtvrtletí dosáhla zisku 0,42 USD na akcii při tržbách 825,3 milionu USD. Výsledek na úrovni zisku byl v souladu s očekáváním trhu, tržby ale za odhady na úrovni 868,9 milionu USD zaostaly.
- Bank of America Merrill Lynch zvýšila doporučení na akcie Fitbit na "buy" z "neutral".
- Index trhu s nemovitostmi NAHB v listopadu klesl na 62 bodů z říjnových 64 bodů, jak se očekávalo.
- Provozní ředitelkou diskontního maloobchodníka Kohl's bude od konce listopadu Sona Chawlaová.
- Americký prezident Barack Obama v úterý hovořil s australským premiérem Malcolmem Turnbullem o nutnosti zvýšit tlak na Islámský stát. Oba státníci na okraj summitu Rady pro ekonomickou spolupráci Asie a Tichomoří (APEC) také diskutovali o potřebě řešit územní spory v Jihočínském moři mírovým způsobem, napsala agentura Reuters.
- Americký výrobce elektromobilů Tesla Motors jedná s Německem o možnosti vybudovat v zemi továrnu na baterie. Uvedl to v úterý podle agentury Bloomberg německý ministr hospodářství Sigmar Gabriel. Šéf automobilky Elon Musk je podle něj v kontaktu s německými úředníky a pro závod by mohl chtít získat státní pomoc.
- Francouzská nadnárodní společnost Air Liquide, která je předním světovým dodavatelem technických plynů, koupí konkurenční americkou společnost Airgas za zhruba 13,4 miliardy dolarů včetně dluhu. Oznámila to v úterý francouzská firma, která působí také v Česku.
Výsledková sezóna
- Výsledky Wal-Mart ve 3Q: Zisk na akcii 1,03 USD (odhad: 0,98 USD, loni: 1,15 USD), tržby 117,41 miliardy USD (odhad: 118,1 miliardy USD, loni: 119 miliard USD).
- Výsledky Home Depot ve 3Q: Upravený zisk na akcii 1,36 USD (odhad: 1,32 USD, loni: 1,11 USD), tržby 21,82 miliardy USD (v souladu s odhady, loni: 20,52 miliardy USD).
- Výsledky TJX Cos. ve 3Q: Zisk na akcii 0,86 USD (odhad: 0,84 USD, loni: 0,85 USD), tržby 7,75 miliardy USD (odhad: 7,73 miliardy USD, loni: 7,37 miliardy USD).
- Výsledky Dick's Sporting Goods ve 3Q: Upravený zisk na akcii 0,45 USD (odhad firmy 0,45-0,48 USD), tržby 1,64 miliardy USD (meziročně +7,6 %).
Zdroj: MarektWatch, CNBC, ČTK