L jako lednový efekt: Lednový efekt je mrtev, ať žije leden (Investiční abeceda na rok 2016)

Leden by (ani) v příštím roce neměl vyloženě zklamat. Nakupovat nyní rychle kvůli tržní pranostice slibující zkraje roku solidní výnosy nicméně účastníci našeho průzkumu, s jehož závěry vás seznamujeme v průběhu prosince, nedoporučují. Oslovení experti okomentovali šestadvacet abecedně seřazených pojmů, jež by investoři měli mít na paměti. Leden 2016 přitom označili vzhledem k neznámé spojené s prosincovým zasedáním Fedu a následnou reakcí trhu za jeden velký otazník.
Marek Hatlapatka (CYRRUS)
Ačkoli nemám různé zaručené sezónní efekty na akciových trzích v oblibě, musím uznat, že lednový efekt – respektive šířeji období listopad až únor – prostě je statisticky více růstový než zbytek roku, především letní měsíce. Před koncem roku je i letos dle mého dobré být na trhu, ale ne pouze kvůli lednovému efektu, jako spíše kvůli atraktivitě akcií ve srovnání s jinými aktivy.
David Brzek (Fio banka)
Z mého pohledu v posledních letech dost zprofanovaný pojem. Díky svému relativně jednoduchému pojetí se stal tento efekt velmi populárním i mezi drobnými investory, kteří na něj však spoléhají až přespříliš. Nic nebývá tak jednoduché, jak to na první pohled vypadá, navíc ve světě akciových trhů. I přes růsty v listopadu jsem nicméně ohledně závěru roku optimistický, příznivý vývoj se může přenést i do začátku doku, ale kdo chtěl na této konstelaci vydělat, již měl mít nakoupeno. S nákupy na přelomu roku a s vidinou snadného zisku v kontextu lednového efektu bych byl letos opatrný.
Milan Vaníček (J&T Banka)
Vše se bude odvíjet od prosincového zasedání FOMC. Ten totiž svým výhledem vývoje měnové politiky může klidně vyvolat lednový výprodej.
Michal Brožka (Raiffeisenbank)
Lednový efekt již dávno ztratil svou auru. Dotaz na lednový efekt 2016 je de facto dotazem na to, jak zasáhne akciové trhy očekávané zvyšování úrokových sazeb ve Spojených státech. Je možné, že opatrné našlapování Fedu vyvolá na trhu spíše optimismus. Přesto se nesporně jedná o tak zásadní krok, že by pro slabší povahy možná tentokrát bylo lepší prostě "nebýt u toho".
Dalibor Kováč (Verdi Capital)
Mnozí investoři mají z vývoje v prosinci a lednu strach kvůli plánovanému zvyšování sazeb v USA. Podle nás je ale zvednutí úroků z technické nuly z větší části v cenách akcií započteno a nebude překvapením. Případné negativní dopady se zřejmě neprojeví hned po prvním mírném zvýšení sazeb v horizontu několika týdnů. Samotné zvýšení bude zpočátku vést k odstranění nejistoty na trzích a větší důvěře ve stav americké ekonomiky. Myslíme si tak, že by investoři v prosinci a lednu neměli zůstat mimo akciové trhy. Pravděpodobnost lednového efektu je stejná jako v minulých letech.
Štěpán Uherík (ChytrýHonza)
Zaručené investiční pranostiky se tradují z generace na generaci. Pravdou zůstává, že žádná podobná tržní anomálie není empiricky dokázána. I kdyby byla, její rozsah by byl tak malý, že by potenciální zisk nepokryl ani náklady za nákup a prodej. Většina anomálií navíc byla vymazána z trhu díky vysokofrekvenčnímu obchodování velkých institucí. Jediným efektem, který investor v lednu může opravdu pocítit, tak bude bolest hlavy ze silvestrovských oslav.
Aktuality
