US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,91 %
NASDAQ-0,82 %
S&P 500-0,11 %
ČEZ-1,05 %
KB+0,30 %
Erste-0,31 %

Evropské i americké akcie na Štědrý den podaly smíšené výkony, americká ropa za týden zdražila o 9 %

Na většině burz v Evropě se ve čtvrtek neobchodovalo, trhy ve Spojeném království, Francii a Spojených státech otevřely jen na část dne. Americká lehká ropa pokračovala podobně jako Brent v růstu a za týden zpevnila o devět procent.

Redakce IW
Redakce IW
24. 12. 2015 | 19:35
Evropské akcie

Francouzské a britské akcie se na směru neshodly

Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,22 %, zatímco francouzský akciový index CAC 40 odevzdal 0,24 %. Na burze ve Frankfurtu se neobchodovalo, zobchodovaný objem v regionálním indexu STOXX Europe 600 byl proto podprůměrný. Index nakonec uzavřel se ztrátou 0,03 % na 366,28 bodu. Nahoře ho držely energetické tituly.

Cenné papíry Statoilu zpevnily o 5 % poté, co soud rozhodl, že norská firma neporušila podmínky smlouvy, kterou uzavřela s Diamond Offshore Drilling.

Akcie dalších těžařů podporovala zpráva o tom, že by Čína, která je významným spotřebitelem komodit, mohla ještě více uvolnit svou měnovou a fiskální politiku. Například akcie švédské společnosti Boliden uzavřely den se ziskem 7,7 %.

Akcie banky BNP Paribas, která ve středu oznámila, že zvažuje "strategické alternativy" pro svou americkou banku First Hawaiian Bank, jež by jí umožnily do poloviny roku 2017 splnit požadavky kapitálové přiměřenosti, odepsaly 0,8 %. Firma rovněž uvedla, že její výsledky za čtvrtý kvartál negativně ovlivní pokuta ve výši 900 milionů eur, kterou musela zaplatit její italská větev BNL.

Akcie společnosti Airbus zpevnily o více než procento díky zprávě, že firma uzavřela smlouvu o výrobě dvou komunikačních satelitů pro Inmarsat.

Za celý týden FTSE 100 přidal 3,31 %, CAC 40 vzrostl o 0,76 % a STOXX Europe 600 připsal 2 %. Německý DAX vzrostl od pondělí do středy o 1,13 %.

Americké akcie ve čtvrtek obchodování uzavřely smíšeně

Americké akciové indexy podaly ve zkráceném čtvrtečním obchodování smíšené výkony. Za celý týden však všechny tři nejsledovanější benchmarky posílily o více než 2,5 %, čímž si připsaly nejlepší týden od listopadu.

Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,29 % na 17 552,17 bodu a S&P 500 klesl o 0,16 % na 2 060,99 bodu, zatímco Nasdaq Composite se udržel nad nulou a se ziskem 0,05 % seanci zakončil na 5 048,49 bodu.

"Myslím, že hlavní zprávou tohoto týdne je, že Santa přišel na Wall Street o den dříve a přinesl s sebou zvrat indexu S&P 500 za letošní rok," říká Adam Sarhan, generální ředitel Sarhan Capital. Otázkou podle něj zůstává, jestli tato "rally" vydrží. Index S&P 500 sice ve čtvrtek lehce oslabil, udržel si však za celý letošní rok zisk, do něhož se přehoupl díky středeční seanci. Ve čtvrtek ho stahoval energetický sektor, který s sebou vedl do červených čísel všechna odvětví s výjimkou sektoru zdravotní péče.

Energetický sektor ztratil téměř procento, udržel si však více než 4% zisk za celý týden. Za celý rok je nicméně stále více než 20 % v mínusu, a je tak nejhorším odvětvím indexu S&P 500.

Index Nasdaq držely nahoře akcie společnosti Facebook a cenné papíry biotechnologických podniků. Dow naopak do červených čísel zavedly akcie Chevronu, ExxonMobilu a firmy Nike.

Akciové trhy v USA se ve čtvrtek zavřely v 19.00 SEČ, obchodování s ropou bylo ukončeno v 19.30 SEČ a dluhopisové trhy se zavřou ve 20.00 SEČ.

Hlavní čtvrteční události na amerických trzích

  • Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. prosince klesl na 267 tisíc z 272 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 271 tisíc). Čekalo se 270 tisíc.
  • Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 12. prosince klesl na 2,195 milionu z 2,242 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,238 milionu), čekalo se 2,2 milionu.

Výnosy amerických vládních dluhopisů se ve čtvrtek nijak výrazně nepohnuly. Dvouletý bond se pohyboval kolem 0,99 % a desetiletý kolem 2,24 %.

Americký dolar ve čtvrtek klesl vůči významným světovým měnám o zhruba 0,4 %. Euro se pohybovalo kolem 1,095 USD a japonský jen kolem 120,27 za dolar.

Index VIX se ve čtvrtek držel kolem 15,5 bodu a na každých sedm posilujících akcií na NYSE připadlo zhruba osm oslabujících.

Ropa ve čtvrtek zůstala na několikaletých minimech, přestože pokračovala v ožívání z předchozích poklesů. Cena ropy Brent se zvýšila o 0,3 % na 37,88 USD za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zdražila o 1,6 % na 38,10 USD za barel a za celý týden si připsala zisk 9 %.

Za celý týden index Dow přidal 2,47 %, S&P 500 vzrostl o 2,76 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,55 %.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích

  • Index aktivity chicagského Fedu v listopadu klesl na -0,3 bodu z -0,17 bodu (odhad: +0,1 bodu, říjen revidován z -0,04 bodu).
  • Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson podepsal patentovou dohodu s americkou společností Apple. Firmy tak ukončily právní spor ohledně poplatků za patenty Ericssonu v oblasti technologií pro mobilní komunikaci. Cena akcií švédského podniku po oznámení dohody stoupla o více než sedm procent a akcie Applu v pondělí zdražily o 1,23 %.
  • Japonský výrobce elektroniky Panasonic se dohodl na převzetí amerického dodavatele chladicích systémů Hussmann, za něhož zaplatí 187 miliard jenů (38,3 miliardy Kč). Panasonic uvedl, že hodlá s pomocí této akvizice proniknout do odvětví distribuce potravin ve Spojených státech.
  • Lindsey Graham oznámil, že vzdává kandidaturu na amerického prezidenta.
  • Martin Shkreli, který je vyšetřovaný kvůli podvodu, byl odvolán z funkce generálního ředitele ve společnosti KaloBios Pharmaceuticals. Akcie KaloBios Pharmaceuticals v pondělí -14,78 %.
  • RBC Capital zvyšuje cílovou cenu akcií BlackBerry na 9 z 8 dolarů. Akcie BlackBerry v pondělí +1,28 %.
  • FBR zvyšuje doporučení na akcie Joy Global na "market perform" z "underperform". Akcie Joy Global v pondělí +1,98 %.
  • Jefferies zvyšuje doporučení na akcie Tiffany na "kupovat" z "držet". Akcie Tiffany & Co. v pondělí +3,67 %.
  • Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala podle finálních dat tempem 2 % anualizovaně. Předchozí zpřesněný odhad počítal s 2,1% růstem po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Revize směrem dolů se očekávala, analytici počítali i s tím, že by druhá revize mohla přinést údaj 1,9 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 %, jak uváděla již první revize. Růst osobní spotřeby zpomalil ze 3,6% tempa ve druhém kvartálu na 3 %, jak predikovala již první revize.
  • Prodeje starších domů ve Spojených státech se v listopadu propadly meziměsíčně o 10,5 % na celoročně přepočítané tempo 4,76 milionu jednotek. Očekával se jen mírný pokles o 0,2 % po předchozím snížení o 4,1 % (revidováno z -3,4 %). Celoročně přepočítaný údaj minulého měsíce byl revidován na 5,32 milionu jednotek z 5,36 milionu.
  • Index cen domů FHFA za říjen +0,5 %.
  • Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci dosáhl 6 bodů po -3 bodech v listopadu.
  • Ford údajně jedná se společností Google o výrobě samořídících aut.
  • General Electric souhlasila, že prodá svůj 23,3% podíl v Hyundai Capital Services automobilce Hyundai Motor a Kia Motors.
  • NetApp kupuje firmu SolidFire za 870 milionů dolarů.
  • JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Chipotle Mexican Grill na "neutral" z "overweight".
  • Spojené státy v úterý rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, které má sankce na starosti. Kreml již podle agentury Reuters označil rozhodnutí Washingtonu za pokračování nepřátelského postoje vůči Moskvě a uvedl, že Rusko zváží možná protiopatření.
  • Osobní příjmy i výdaje amerických spotřebitelů se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Růst výdajů byl v souladu s odhady, v případě příjmů se čekal slabší růst o 0,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, které Fed považuje za preferovaný inflační ukazatel, meziměsíčně stagnovaly a ve srovnání s loňským listopadem stouply v souladu s odhady o 1,3 %.
  • Prodeje nových domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostly o 4,3 % na celoročně přepočítané tempo 490 tisíc jednotek. Čekal se slabší růst o dvě procenta. Údaje za říjen byly revidovány na +6,3 % a 470 tisíc jednotek z +10,7 % a 495 tisíc jednotek.
  • Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry podle finálních údajů v prosinci vzrostl na 92,6 bodu. Předběžná data počítala s růstem ukazatele na 91,8 bodu z 91,3 bodu v listopadu. Trh čekal, že prosincový rychlý odhad bude revidován na 92 bodů.
  • Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu meziměsíčně stagnovaly, bez dopravních prostředků se o 0,1 % snížily.
  • Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.
  • D.A. Davidson zvyšuje cílovou cenu akcií Nike na 156 ze 145 USD, Susquehanna Financial ji zvyšuje na 152 ze 145 USD.
  • FBR snižuje cílovou cenu akcií Apple na 150 ze 175 dolarů.
  • Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu akcií Chesapeake Energy na 7 z 10 USD.
  • Raymond James snižuje doporučení na akcie Steelcase na "market perform" ze "strong buy".
  • Analytici v reakci na slabé hospodářské výsledky firmy Micron Technology snižují doporučení na její akcie. Společnost v úterý zklamala výší tržeb za první kvartál nového finančního roku.
  • Ceny ropy nezůstanou nízké navždy. K hodnotám kolem 100 dolarů za barel se ale jen tak nevrátí. Vyplývá to z nejnovější předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel předpovídá, že v roce 2020 se bude v reálném vyjádření černé zlato prodávat asi za 70 USD za barel a teprve v roce 2040 za 95 USD za barel. Poptávka po ropě od členů OPEC bude podle kartelu za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo.
  • Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl tento týden o 3 na 538.

Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích

Americké akcieEvropské akcieShrnutí obchodování v EvropěShrnutí obchodování v USA
Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

Vyšší výdaje na obranu: Kde najít stovky miliard, bude je za co utratit a jak to "hrát" jako investoři?

1. 7.-Tomáš Beránek
Zbraně