Evropské i americké akcie na Štědrý den podaly smíšené výkony, americká ropa za týden zdražila o 9 %

Na většině burz v Evropě se ve čtvrtek neobchodovalo, trhy ve Spojeném království, Francii a Spojených státech otevřely jen na část dne. Americká lehká ropa pokračovala podobně jako Brent v růstu a za týden zpevnila o devět procent.
Francouzské a britské akcie se na směru neshodly
Britský FTSE 100 ve čtvrtek připsal 0,22 %, zatímco francouzský akciový index CAC 40 odevzdal 0,24 %. Na burze ve Frankfurtu se neobchodovalo, zobchodovaný objem v regionálním indexu STOXX Europe 600 byl proto podprůměrný. Index nakonec uzavřel se ztrátou 0,03 % na 366,28 bodu. Nahoře ho držely energetické tituly.
Cenné papíry Statoilu zpevnily o 5 % poté, co soud rozhodl, že norská firma neporušila podmínky smlouvy, kterou uzavřela s Diamond Offshore Drilling.
Akcie dalších těžařů podporovala zpráva o tom, že by Čína, která je významným spotřebitelem komodit, mohla ještě více uvolnit svou měnovou a fiskální politiku. Například akcie švédské společnosti Boliden uzavřely den se ziskem 7,7 %.
Akcie banky BNP Paribas, která ve středu oznámila, že zvažuje "strategické alternativy" pro svou americkou banku First Hawaiian Bank, jež by jí umožnily do poloviny roku 2017 splnit požadavky kapitálové přiměřenosti, odepsaly 0,8 %. Firma rovněž uvedla, že její výsledky za čtvrtý kvartál negativně ovlivní pokuta ve výši 900 milionů eur, kterou musela zaplatit její italská větev BNL.
Akcie společnosti Airbus zpevnily o více než procento díky zprávě, že firma uzavřela smlouvu o výrobě dvou komunikačních satelitů pro Inmarsat.
Za celý týden FTSE 100 přidal 3,31 %, CAC 40 vzrostl o 0,76 % a STOXX Europe 600 připsal 2 %. Německý DAX vzrostl od pondělí do středy o 1,13 %.
Americké akcie ve čtvrtek obchodování uzavřely smíšeně
Americké akciové indexy podaly ve zkráceném čtvrtečním obchodování smíšené výkony. Za celý týden však všechny tři nejsledovanější benchmarky posílily o více než 2,5 %, čímž si připsaly nejlepší týden od listopadu.
Index Dow ve čtvrtek odepsal 0,29 % na 17 552,17 bodu a S&P 500 klesl o 0,16 % na 2 060,99 bodu, zatímco Nasdaq Composite se udržel nad nulou a se ziskem 0,05 % seanci zakončil na 5 048,49 bodu.
"Myslím, že hlavní zprávou tohoto týdne je, že Santa přišel na Wall Street o den dříve a přinesl s sebou zvrat indexu S&P 500 za letošní rok," říká Adam Sarhan, generální ředitel Sarhan Capital. Otázkou podle něj zůstává, jestli tato "rally" vydrží. Index S&P 500 sice ve čtvrtek lehce oslabil, udržel si však za celý letošní rok zisk, do něhož se přehoupl díky středeční seanci. Ve čtvrtek ho stahoval energetický sektor, který s sebou vedl do červených čísel všechna odvětví s výjimkou sektoru zdravotní péče.
Energetický sektor ztratil téměř procento, udržel si však více než 4% zisk za celý týden. Za celý rok je nicméně stále více než 20 % v mínusu, a je tak nejhorším odvětvím indexu S&P 500.
Index Nasdaq držely nahoře akcie společnosti Facebook a cenné papíry biotechnologických podniků. Dow naopak do červených čísel zavedly akcie Chevronu, ExxonMobilu a firmy Nike.
Akciové trhy v USA se ve čtvrtek zavřely v 19.00 SEČ, obchodování s ropou bylo ukončeno v 19.30 SEČ a dluhopisové trhy se zavřou ve 20.00 SEČ.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 19. prosince klesl na 267 tisíc z 272 tisíc v předchozím týdnu (revidováno z 271 tisíc). Čekalo se 270 tisíc.
- Počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti v USA v týdnu do 12. prosince klesl na 2,195 milionu z 2,242 milionu v předchozím týdnu (revidováno z 2,238 milionu), čekalo se 2,2 milionu.
Výnosy amerických vládních dluhopisů se ve čtvrtek nijak výrazně nepohnuly. Dvouletý bond se pohyboval kolem 0,99 % a desetiletý kolem 2,24 %.
Americký dolar ve čtvrtek klesl vůči významným světovým měnám o zhruba 0,4 %. Euro se pohybovalo kolem 1,095 USD a japonský jen kolem 120,27 za dolar.
Index VIX se ve čtvrtek držel kolem 15,5 bodu a na každých sedm posilujících akcií na NYSE připadlo zhruba osm oslabujících.
Ropa ve čtvrtek zůstala na několikaletých minimech, přestože pokračovala v ožívání z předchozích poklesů. Cena ropy Brent se zvýšila o 0,3 % na 37,88 USD za barel, zatímco americká lehká ropa WTI zdražila o 1,6 % na 38,10 USD za barel a za celý týden si připsala zisk 9 %.
Za celý týden index Dow přidal 2,47 %, S&P 500 vzrostl o 2,76 % a Nasdaq Composite zpevnil o 2,55 %.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Index aktivity chicagského Fedu v listopadu klesl na -0,3 bodu z -0,17 bodu (odhad: +0,1 bodu, říjen revidován z -0,04 bodu).
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson podepsal patentovou dohodu s americkou společností Apple. Firmy tak ukončily právní spor ohledně poplatků za patenty Ericssonu v oblasti technologií pro mobilní komunikaci. Cena akcií švédského podniku po oznámení dohody stoupla o více než sedm procent a akcie Applu v pondělí zdražily o 1,23 %.
- Japonský výrobce elektroniky Panasonic se dohodl na převzetí amerického dodavatele chladicích systémů Hussmann, za něhož zaplatí 187 miliard jenů (38,3 miliardy Kč). Panasonic uvedl, že hodlá s pomocí této akvizice proniknout do odvětví distribuce potravin ve Spojených státech.
- Lindsey Graham oznámil, že vzdává kandidaturu na amerického prezidenta.
- Martin Shkreli, který je vyšetřovaný kvůli podvodu, byl odvolán z funkce generálního ředitele ve společnosti KaloBios Pharmaceuticals. Akcie KaloBios Pharmaceuticals v pondělí -14,78 %.
- RBC Capital zvyšuje cílovou cenu akcií BlackBerry na 9 z 8 dolarů. Akcie BlackBerry v pondělí +1,28 %.
- FBR zvyšuje doporučení na akcie Joy Global na "market perform" z "underperform". Akcie Joy Global v pondělí +1,98 %.
- Jefferies zvyšuje doporučení na akcie Tiffany na "kupovat" z "držet". Akcie Tiffany & Co. v pondělí +3,67 %.
- Americká ekonomika ve třetím čtvrtletí expandovala podle finálních dat tempem 2 % anualizovaně. Předchozí zpřesněný odhad počítal s 2,1% růstem po růstu o 3,9 % ve druhém čtvrtletí. Revize směrem dolů se očekávala, analytici počítali i s tím, že by druhá revize mohla přinést údaj 1,9 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu po 1,9% růstu ve druhém kvartálu snížily tempo růstu na 1,3 %, jak uváděla již první revize. Růst osobní spotřeby zpomalil ze 3,6% tempa ve druhém kvartálu na 3 %, jak predikovala již první revize.
- Prodeje starších domů ve Spojených státech se v listopadu propadly meziměsíčně o 10,5 % na celoročně přepočítané tempo 4,76 milionu jednotek. Očekával se jen mírný pokles o 0,2 % po předchozím snížení o 4,1 % (revidováno z -3,4 %). Celoročně přepočítaný údaj minulého měsíce byl revidován na 5,32 milionu jednotek z 5,36 milionu.
- Index cen domů FHFA za říjen +0,5 %.
- Index průmyslové aktivity richmondského Fedu v prosinci dosáhl 6 bodů po -3 bodech v listopadu.
- Ford údajně jedná se společností Google o výrobě samořídících aut.
- General Electric souhlasila, že prodá svůj 23,3% podíl v Hyundai Capital Services automobilce Hyundai Motor a Kia Motors.
- NetApp kupuje firmu SolidFire za 870 milionů dolarů.
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Chipotle Mexican Grill na "neutral" z "overweight".
- Spojené státy v úterý rozšířily svůj seznam protiruských sankcí, které jsou odpovědí na přístup Ruska k ukrajinské krizi. Oznámilo to americké ministerstvo financí, které má sankce na starosti. Kreml již podle agentury Reuters označil rozhodnutí Washingtonu za pokračování nepřátelského postoje vůči Moskvě a uvedl, že Rusko zváží možná protiopatření.
- Osobní příjmy i výdaje amerických spotřebitelů se v listopadu meziměsíčně zvýšily o 0,3 %. Růst výdajů byl v souladu s odhady, v případě příjmů se čekal slabší růst o 0,2 %. Jádrové výdaje na osobní spotřebu, které Fed považuje za preferovaný inflační ukazatel, meziměsíčně stagnovaly a ve srovnání s loňským listopadem stouply v souladu s odhady o 1,3 %.
- Prodeje nových domů ve Spojených státech v listopadu meziměsíčně vzrostly o 4,3 % na celoročně přepočítané tempo 490 tisíc jednotek. Čekal se slabší růst o dvě procenta. Údaje za říjen byly revidovány na +6,3 % a 470 tisíc jednotek z +10,7 % a 495 tisíc jednotek.
- Index spotřebitelské důvěry Michiganské důvěry podle finálních údajů v prosinci vzrostl na 92,6 bodu. Předběžná data počítala s růstem ukazatele na 91,8 bodu z 91,3 bodu v listopadu. Trh čekal, že prosincový rychlý odhad bude revidován na 92 bodů.
- Objednávky zboží dlouhodobé spotřeby v listopadu meziměsíčně stagnovaly, bez dopravních prostředků se o 0,1 % snížily.
- Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.
- D.A. Davidson zvyšuje cílovou cenu akcií Nike na 156 ze 145 USD, Susquehanna Financial ji zvyšuje na 152 ze 145 USD.
- FBR snižuje cílovou cenu akcií Apple na 150 ze 175 dolarů.
- Susquehanna Financial snižuje cílovou cenu akcií Chesapeake Energy na 7 z 10 USD.
- Raymond James snižuje doporučení na akcie Steelcase na "market perform" ze "strong buy".
- Analytici v reakci na slabé hospodářské výsledky firmy Micron Technology snižují doporučení na její akcie. Společnost v úterý zklamala výší tržeb za první kvartál nového finančního roku.
- Ceny ropy nezůstanou nízké navždy. K hodnotám kolem 100 dolarů za barel se ale jen tak nevrátí. Vyplývá to z nejnovější předpovědi Organizace zemí vyvážejících ropu (OPEC). Ropný kartel předpovídá, že v roce 2020 se bude v reálném vyjádření černé zlato prodávat asi za 70 USD za barel a teprve v roce 2040 za 95 USD za barel. Poptávka po ropě od členů OPEC bude podle kartelu za pět let mírně nižší než nyní, i když ne tak nízká, jak se dosud předpokládalo.
- Počet aktivních ropných vrtů v USA klesl tento týden o 3 na 538.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na evropských trzích
- Mezinárodní měnový fond (MMF) by se neměl podílet na třetím záchranném programu pro Řecko. Zodpovědnost za dohled nad ekonomickými reformami, kterými je program podmíněn, by měl fond ponechat zcela v rukou eurozóny. V rozhovoru s listem Financial Times to řekl šéf řecké vlády Alexis Tsipras.
- V parlamentních volbách ve Španělsku uspěli lidovci. Navzdory poměrně jasnému vítězství ale ještě nemají vyhráno, vyjednávání s potenciálními koaličními partnery totiž nebudou jednoduchá. Pro trhy by bylo nejlepší variantou vytvoření velké koalice se socialisty.
- Ruský premiér Dmitrij Medveděv v pondělí nařídil své vládě, aby připravila právní kroky proti Ukrajině pro případ, že země Rusku nesplatí dluhopisy v hodnotě tří miliard dolarů. Informovaly o tom ruské zpravodajské agentury.
- Švédský výrobce telekomunikačních zařízení Ericsson podepsal patentovou dohodu s americkou společností Apple. Firmy tak ukončily právní spor ohledně poplatků za patenty Ericssonu v oblasti technologií pro mobilní komunikaci. Cena akcií švédského podniku po oznámení dohody stoupla o více než sedm procent.
- Vattenfall požádal o nabídky zájemců o akvizici do Vánoc, mezi kandidáty by si měl vybrat začátkem roku 2016. Informaci přinesl Frankfurter Allgemeine Zeitung bez uvedení zdroje. Mezi zainteresovanými jsou i české utility ČEZ a EPH. Nabídku pravděpodobně podá Steag, která využívá poradenství Macquarie. Vattenfallu zajišťuje poradenské služby Citi.
- Etický výbor FIFA zakázal Seppu Blatterovi a Michelu Platinimu působení ve fotbale na osm let.
- Evropská unie v pondělí automaticky prodloužila o půl roku své hospodářské sankce vůči Rusku kvůli jeho podílu na pokračující krizi na východní Ukrajině. Trvat tak budou do konce července příštího roku. Ruské ministerstvo zahraničí prodloužení sankcí odsoudilo a prohlásilo, že to jen povzbudí Ukrajinu, aby porušovala minské mírové dohody, které předpokládají dodržování příměří a poskytnutí autonomie povstaleckému východu.
- Ukrajina bude v prvním čtvrtletí příštího roku ochotna kupovat ruský zemní plyn, jen když Moskva jeho cenu sníží pod 200 dolarů za 1 000 metrů krychlových. Řekl to v pondělí ukrajinský ministr energetiky Volodymyr Demčyšyn. Rusko od říjnového obnovení dodávek účtovalo Ukrajině za plyn 227 dolarů za tisíc kubíků.
- Slovensko by mělo využít opci na zvýšení svého podílu ve výrobci elektřiny Slovenské elektrárne (SE), pokud firma dokončí rozestavěný třetí a čtvrtý blok jaderné elektrárny Mochovce. Řekl to v pondělí ministr hospodářství Vazil Hudák. Definitivní rozhodnutí bude ale záviset až na příští vládě, která vzejde z březnových parlamentních voleb. Dostavba atomové elektrárny se očekává za více než dva roky.
- Zaměstnanci v šesti z devíti německých distribučních středisek amerického internetového obchodu Amazon zahájili v pondělí dopoledne stávku. Ve čtyřech centrech by měla trvat až do Štědrého dne, uvedl odborový svaz Verdi, který chce protestní akcí dosáhnout zvýšení mezd zaměstnanců Amazonu. Firma neuvedla, jaký dopad bude mít stávka na dodávky zboží zákazníkům.
- Evropský stabilizační mechanismus (ESM) v úterý schválil uvolnění další jedné miliardy eur ze záchranného programu pro Řecko. Uvolnění už předběžně posvětili náměstci ministrů financí eurozóny poté, co Atény splnily požadované podmínky.
- Španělská centrální banka v úterý mírně zlepšila odhad růstu domácí ekonomiky na letošní a příští rok. Upozornila však, že na hospodářský růst by mohla mít negativní dopady nejistota kolem reforem a rozpočtové politiky po nejednoznačném výsledku parlamentních voleb.
- Němečtí spotřebitelé se do nového roku dívají optimisticky, a to navzdory uprchlické krizi a zvýšené hrozbě teroristických útoků. Vyplývá to z průzkumu, jehož výsledky v úterý zveřejnila společnost GfK. Index spotřebitelské důvěry pro leden se zvýšil na 9,4 bodu z prosincových 9,3 bodu.
- Petrochemická společnost Unipetrol se rozhodla sloučit společnosti Unipetrol Slovensko a Mogul Slovakia. Nástupnickou společností, která bude zastřešovat velkoobchodní distribuci paliv a prodej olejů a maziv značek Mogul a Paramo na slovenském trhu, bude společnost Unipetrol Slovensko. Změna podle společnosti povede k efektivnější koordinaci firemních aktivit a měla by přispět k posílení její pozice na důležitém exportním trhu.
- Čeští exportéři a importéři jsou v Evropě největšími optimisty, co se týče krátkodobého výhledu na růst obchodních příležitostí. Vyplývá to z průzkumu, který pravidelně zadává bankovní společnost HSBC pod názvem Průzkum důvěry v trhy. Průzkum poprvé obsahuje data z ČR.
- Nová regulační opatření, slabý hospodářský růst a technologické změny donutí v příštím roce evropské banky k dalším úsporám, jejichž největší obětí se pravděpodobně stanou pracovní místa. Očekávají to investoři a analytici, které oslovila agentura Reuters. Deset největších evropských bank přitom od června oznámilo zrušení už zhruba 130 000 pracovních míst.
- Největší řecká bankovní společnost National Bank of Greece (NBG) se v rámci restrukturalizace dohodla na prodeji své turecké divize Finansbank. Za 2,75 miliardy eur ji převezme katarská společnost Qatar National Bank. Ta navíc po dokončení transakce splatí 910 milionů eur, které divize Finansbank dluží mateřské NBG.
- Nový šéf německého automobilového koncernu Volkswagen Matthias Müller se v důsledku skandálu ohledně manipulace s testy emisí vyslovil pro omezení odměn pro nejvyšší vedení podniku. "Jde o bonus za rok 2015. Je jasné, že si musíme utáhnout opasky na všech úrovních, od představenstva až po řadové pracovníky. Vedení podniku musí jít i v tomto směru příkladem," řekl Müller německému listu WirtschaftsWoche.
- Rusko začne stavět v Íránu dva nové jaderné reaktory. Oznámil to v úterý v íránské televizi mluvčí íránské agentury pro atomovou energii Behrúz Kamálvandí.
- Francouzský maloobchodní řetězec Carrefour koupí od německé skupiny Rewe její rumunskou síť prodejen značky Billa, a stane se tak největším provozovatelem supermarketů v Rumunsku. Carrefour to uvedl v úterní zprávě, finanční aspekty transakce ale nesdělil.
- Hrubý domácí produkt Francie se v letošním třetím čtvrtletí podle finálních čísel proti předchozím třem měsícům zvýšil o 0,3 %. Ve druhém kvartálu francouzská ekonomika stoupla mezičtvrtletně rovněž o 0,3 %. Výsledek za třetí čtvrtletí je v souladu s očekáváním.
- Itálie: Průmyslové objednávky v říjnu vzrostly meziměsíčně o 4,6 % (září: -2,1 %) a meziročně o 2,2 % (září: -0,8 %).
- Americký ropný gigant ConocoPhillips se po 25 letech stáhl z Ruska. Společnost tento týden oznámila, že prodala svůj podíl ve společném podniku vytvořeném s ruskou státní ropnou firmou Rosněfť. "Byl to náš poslední majetek v Rusku," řekl agentuře AFP mluvčí ConocoPhillips.
- Vlivná německá poslankyně a předsedkyně klubu bavorské Křesťanskosociální unie (CSU) v německém parlamentu Gerda Hasselfeldtová chce zabránit tomu, aby občané Evropské unie mohli v Německu pobírat sociální dávky. Uvedla to ve středu v rozhovoru poskytnutém agentuře DPA. Současný systém podle ní podporuje imigraci chudých z východoevropských zemí.
- Ekonomika Spojeného království v letošním třetím čtvrtletí podle finálních údajů mezikvartálně vzrostla o 0,4 %. Čekalo se, že ekonomika bude pokračovat v růstu tempem 0,5 %, kterého dosáhla ve druhém kvartálu.
- Itálie: Maloobchodní tržby v říjnu meziročně stouply o 1,8 % (září: +1,5 %), meziměsíčně ale o 0,3 % klesly (září: -0,1 %).
- Největší nizozemský řetězec obchodních domů Vroom & Dreesman (V&D) byl nucen požádat o ochranu před věřiteli poté, co selhaly jeho snahy o obrat v hospodaření. Soud žádosti vyhověl, informovala ve středu firma.
- Indický premiér Naréndra Módí před čtvrtečním jednáním s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Moskvě označil Ruskou federaci za spolehlivého přítele. Informovala o tom agentura AP. Putin zase podle agentury TASS řekl, že Módího návštěva je výborně načasovaná a umožní oběma zemím v rámci lepší spolupráce sjednotit si čas na svých hodinkách. Zdroj: Bloomberg, CNBC
Aktuality
