Americké akcie na silvestra oslabily. Indexy Dow a S&P 500 letos zaznamenaly nejhorší výkon od roku 2008

Americké akcie ve čtvrtek oslabily a jejich širší index S&P 500 neudržel celoroční zisk. Dolů ho letos stahovaly především akcie energetických firem, které zasáhly nízké světové ceny ropy. Neslavný rok za sebou mají ale například také akcie technologické společnosti Apple.
Index Dow ve čtvrtek odepsal 1,02 % na 17 425,03 bodu, širší S&P 500 klesl o 0,94 % na 2 043,94 bodu a Nasdaq Composite uzavřel slabší o 1,15 % na 5 007,41 bodu. Index Dow dolů stahovaly akcie společnosti Apple, které v letošním roce zaznamenaly poprvé od roku 2008 ztrátu, odepsaly 4,6 %. Jediným rostoucím titulem v indexu Dow byla ve čtvrtek společnost General Electric.
V závěru obchodování výprodej prudce zrychlil. Index Dow nakonec odepsal 180 bodů a S&P 500 ztratil téměř procento. Energetický sektor byl jediným sektorem, který si udržel mírný zisk, za celý rok se však jedná o nejhorší odvětví.
"Myslím, že k velkým obchodům už došlo a investoři nyní jenom upravují pozice pro příští rok," říká Adam Sarhan, ředitel Sarhan Capital.
Kvůli čtvrtečnímu poklesu americké indexy smazaly týdenní zisk, za celý kvartál však posílily o více než 7 %, což pro ně znamená nejlepší čtvrtletí za poslední dva roky.
Letošní rok byl pro indexy Dow a S&P 500 nejhorší od roku 2008. Dow ztratil 2,23 % a S&P 500 kvůli čtvrtečním ztrátám nakonec za celý rok odepsal 0,73 %. Naopak Nasdaq Composite letos připsal 5,73 %. Nejhorší výkon od roku 2008 podaly také indexy Russell 2000 a Dow Transports.
Výkonnost amerických akcií ve druhém pololetí a celém roce 2015
12/2015 | 4Q2015 | 2H2015 | 2015 | |
Dow | -1,66 % | +7 % | -1,1 % | -2,23 % |
S&P 500 | -1,75 % | +6,45 % | -0,93 % | -0,73 % |
Nasdaq Composite | -1,98 % | +8,38 % | +0,41 % | +5,73 % |
"Lidé nejspíš cítí větší potřebu prodávat než kupovat. Proto trhy klesají," říká James Meyer, investiční ředitel Tower Bridge Advisors. "Dnes dochází už jen k mírným úpravám portfolií. Myslím, že někteří lidé stahují peníze a přesouvají je do konzervativnějších aktiv. Proto jdou dluhopisy nahoru a akcie dolů," dodává.
Index volatility VIX se ve čtvrtek pohyboval na 18 bodech. Výnos 2letých amerických dluhopisů klesl na 1,06 %. Níže se pohyboval i výnos 10letých dluhopisů, a to kolem 2,27 %.
Indexy letos stahovaly hlavně energetické tituly
Letošní rok se pro americké akcie nesl ve znamení masivních výkyvů. Všechny tři přední indexy se během roku vyšplhaly na nová rekordní maxima, posléze ale zamířily dolů, když pokračující propad cen ropy na světových trzích srážel akcie energetických podniků. V srpnu pak akciové trhy zasáhly obavy ze zpomalování růstu čínské ekonomiky. Například S&P 500 během osmi srpnových dnů ztratil 11 %.
Samotný energetický sektor indexu S&P 500 ztratil za celý rok 24 %, což je jeho nejhorší výsledek od světové hospodářské recese. Z deseti firem s nejhorším letošním výkonem v rámci celého indexu S&P 500 jich osm tvoří energetické podniky, v čele s těžařskou firmou Chesapeake Energy, jejíž akcie letos odepsaly 78 %.
Dařilo se naopak akciím v sektoru zbytného spotřebního zboží. Největší růst v rámci S&P 500 zaznamenaly akcie internetové videopůjčovny Netflix, za celý rok stouply o 138 %. Akcie internetového obchodu Amazon.com přidaly 118 %.
Ropa na konci roku ožila, za celý rok ale zlevnila o třetinu
Cena severomořské ropy Brent zakončila čtvrteční obchodování na 37,28 USD za barel. Za celý den tak stoupla o 82 centů, za celý prosinec ale ztratila 16 % a za celý rok 35 %. Americká lehká ropa West Texas Intermediate (WTI) ve čtvrtek také zamířila vzhůru, za celý den přidala 44 centů a obchodování zakončila na 37,04 USD za barel. Za celý měsíc ale ztratila 11 % a za celý rok 30 %.
Pro Brent, který je hlavním ukazatelem vývoje cen ropy ve světě, byl letošní rok už třetím ztrátovým rokem v řadě. Ropa zlevňovala již v roce 2013, pokles za celý rok byl ale tehdy jenom mírný.
Výprodej začal v polovině roku 2014 a prohloubil se k jeho konci, když Saúdská Arábie zablokovala snahy některých méně vlivných členů kartelu OPEC o snížení těžebního limitu, které by podpořilo ceny černého zlata.
Letos v této politice OPEC pokračoval. Na prosincovém zasedání ve Vídni se nedokázal dohodnout na nastavení oficiálního těžebního limitu. Dohodl se ale údajně na tom, že bude pokračovat v současné úrovni těžby ropy. Snížení dodávek kartel odmítá, protože nechce uvolnit místo na trhu konkurenci. K omezení těžby se podle všeho nechystá ani Rusko. Analytici odhadují, že světová produkce ropy nyní převyšuje poptávku o zhruba půl až dva miliony barelů ropy denně.
Vyhlídky na růst cen ropy nejsou v současné době ani nadále příliš růžové. Podle americké banky Goldman Sachs bude možná nutné, aby ceny klesly až ke 20 dolarům za barel, aby z trhu zmizel dostatečně velký objem dobývané ropy a mohla opět nastat rovnováha.
Dolar k euru zpevnil, za celý rok přidal zhruba deset procent
Americký dolar ve čtvrtek na devizových trzích zpevnil vůči euru i dalším předním světovým měnám. Vyšší je k nim i za celý letošní rok, k jednotné evropské měně v tomto roce připsal zhruba deset procent a ke koši šesti měn více než devět procent.
Dolar zpevňuje již delší dobu, vzhůru se vydal už v květnu 2014. Ke koši měn se jeho hodnota dosud zvýšila o čtvrtinu a k euru o více než pětinu. V letošním roce dolaru k růstu pomáhala naděje na zvýšení úrokových sazeb americkou centrální bankou (Fed), která k tomuto kroku přikročila v prosinci poprvé po skoro deseti letech.
Dolar ale letos zpevňoval také pod vlivem nadále uvolněné měnové politiky Evropské centrální banky (ECB) a Bank of Japan. Odborníci předpokládají, že rozdílné přístupy k měnové politice budou hrát významnou roli také přinejmenším v prvním čtvrtletí nadcházejícího roku.
"Fed by v březnu mohl přijít s dalším zvýšením (sazeb), což se do cen plně nepromítlo, pro dolar by to mělo představovat novou oporu," uvedl podle agentury Reuters analytik Richard Franulovich ze společnosti Westpac.
Dolar posiloval i v posledním dni letošního roku. Euro k americké měně ve čtvrtek kleslo až na 1,0875 USD, tedy nejnižší hodnotu za více než týden. Dolarový index, který měří výkon dolaru ke koši šesti hlavních světových měn, se vyhoupl až na 98,564 bodu, nejvýše za více než týden. K ruskému rublu se ve čtvrtek dolar vyhoupl na více než roční maximum 74,32 RUB. Stalo se tak po dalším propadu cen ropy, jejíž je Rusko významným světovým vývozcem.
Zlato zlevnilo třetí rok v řadě
Cena zlata se i v letošním roce snížila, pokles dosáhl zhruba deseti procent. Žlutý kov, jak se někdy zlatu říká, zlevňuje nepřetržitě už tři roky a nyní se jeho cena pohybuje kolem 1 060 dolarů za trojskou unci. Za letošním poklesem je více faktorů, počínaje přetrvávající nízkou inflací ve vyspělých zemích a konče zpřísňováním měnové politiky ve Spojených státech. Díky němu se zvyšuje kurz dolaru, což řadu investorů od nákupu zlata odrazuje.
V roce 2011 se cena zlata vyšplhala až k blízkosti 2 000 USD za trojskou unci, avšak nepřekročila ji. Růst pokračoval ještě v následujícím roce, pak se ale trh začal rychle propadat. Některé fondy začaly zlato ve svých portfoliích rozprodávat, takže se na trh vrátily stovky tun kovu. To se podepsalo na cenách, které v roce 2013 zaznamenaly největší roční pokles za více než 30 let.
Letos se na propadu ceny podílelo především očekávané zpřísňování měnové politiky ve Spojených státech. Investoři se obávali, že dlouho očekávané zvýšení úrokových sazeb v USA sníží poptávku po zlatě, které žádný úrok nenese.
Hlavní čtvrteční události na amerických trzích
- Největší restaurace fast foodového řetězce McDonald's, která se nachází v Orlandu na Floridě, ve středu v noci místního času zavřela. Již brzy ji má nahradit nová, která bude dokonce ještě větší.
- Silná bouře v Severním moři ve čtvrtek přinutila těžařské společnosti evakuovat své plošiny a dočasně zastavit dobývání. Těžební zařízení navíc ohrožuje loď, kterou silný vítr utrhl z kotviště.
- Týdenní počet nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti ve Spojených státech v týdnu do 26. prosince vzrostl na 287 tisíc z 267 tisíc v předchozím týdnu. Čekalo se 270 tisíc. Počet pokračujících žádostí v týdnu do 19. prosince vzrostl na 2,198 milionu z 2,195 milionu v předchozím týdnu, čekalo se 2,19 milionu. Čtyřtýdenní průměr vzrostl na 277 tisíc z předchozích 272 500.
- Index nákupních manažerů v oblasti Chicaga se v prosinci snížil na 42,9 bodu (odhad: 50 bodů, listopad: 48,7 bodu).
- Firma Microsoft bude varovat uživatele svých počítačových služeb, včetně e-mailové schránky Outlook.com, pokud bude mít podezření, že se v různých částech světa vládní úřady snaží nabourat do jejich účtů. Uvedla to agentura Reuters. Stejně se již od října chovají firmy Facebook, Twitter a Yahoo!. Jako první s tímto rozhodnutím přišla v roce 2012 firma Google, která nyní měsíčně zašle upozornění desítkám tisíc uživatelů.
Nejdůležitější události uplynulého týdne na amerických trzích
- Americká technologická firma Apple bude příští rok stagnovat a namísto nových produktů se spokojí jen s vylepšováním své dosavadní nabídky. Předpovídají to vesměs analytici, jichž se dotázal server australské mediální společnosti News Corp. Akcie firmy mají letos namířeno k prvnímu poklesu od globální finanční krize z konce minulého desetiletí.
- Americký průmyslový konglomerát General Electric se dohodl s výrobcem chladicích zařízení pro turbíny Metem na jeho převzetí. GE tím upevní svoji pozici na trhu s turbínami. Transakce by měla být dokončena v prvním čtvrtletí 2016. Cenové podmínky dohody firmy nezveřejnily.
- Americkému internetovému prodejci a poskytovateli streamovaného videa a dalších služeb Amazon přibyly během třetího prosincového týdne asi tři miliony předplatitelů služby Amazon Prime. Pro společnost se tak jedná o další silný katalyzátor úspěšné nákupní sezóny.
- Nová epizoda vesmírné ságy Hvězdné války za prvních 12 dní celosvětově utržila v kinech již přes miliardu dolarů, a to ještě bez Číny. Tam se film oficiálně dostane do kin až 9. ledna.
- Index aktivity dallaského Fedu v prosinci spadl na -20,1 bodu z -4,9 bodu.
- Maloobchodní tržby ve Spojených státech se v letošní vánoční sezoně meziročně zvýšily o téměř osm procent. Obzvlášť silný růst zaznamenaly tržby internetových prodejců, které stouply o 20 %. Vyplývá to ze zprávy společnosti MasterCard Advisors.
- Aktivistický investor Carl Icahn navýšil nabídku na převzetí amerického výrobce automobilových součástek a doplňků Pep Boys na 18,50 USD za akcii. Icahn se tak snaží v boji o převzetí Pep Boys porazit japonskou společnost Bridgestone, která za jednu akcii americké firmy nabízí 17 USD.
- Ceny domů ve Spojených státech v říjnu podle indexu S&P/Case-Shiller, který sleduje ceny nemovitostí ve dvaceti amerických městech, meziročně vzrostly o 5,5 %. Čekal se růst o 5,4 % po 5,45 % v září. Meziměsíčně ceny ve dvaceti největších městech USA stouply o 0,1 % po 0,2% růstu v září, očekával se silný 5,4% růst. Po očištění o sezónní vlivy se ceny v meziměsíčním srovnání zvýšily o 0,9 % po 0,6% nárůstu v září, čekal se opět růst o 0,6 %.
- Obchodní bilance USA v listopadu skončila s deficitem 60,5 miliardy USD (říjen: -58,41 miliardy USD).
- Index spotřebitelské důvěry v prosinci vzrostl na 96,5 bodu z 90,4 bodu (odhad: 93,8 bodu).
- Výkonným ředitelem Triumph Group bude od 4. ledna Daniel Crowley.
- Monness Crespi Hardt potvrzuje doporučení "prodávat" na akcie NetApp, cílovou cenu snižuje na 23 z 27 USD.
- JPMorgan Chase snižuje doporučení na akcie Chimerix na "neutral" z "overweight".
- Letošní rok byl pro ropné firmy neslavný, úlevu však zřejmě nepocítí těžaři ani v roce příštím, který by podle některých analytiků mohl být dokonce ještě horší. Propad cen ropy a plynu, který začal loni v létě, již stál toto odvětví stovky tisíc pracovních míst a způsobil zrušení nebo odložení projektů za stovky miliard dolarů, uvedl na svých internetových stránkách list Financial Times.
- Celosvětová hodnota fúzí a akvizic oznámených v letošním roce překonala pět bilionů dolarů. Byl tak pokořen dosavadní rekord 4,6 bilionu dolarů z předkrizového roku 2007. Vyplývá to z dat společnosti Dealogic. Pokud by nicméně byla zohledněna inflace, hodnota fúzí a akvizic z roku 2007 by v dnešních penězích dosáhla 5,27 bilionu dolarů.
- Největší světoví boháči letos nepatrně zchudli. Nejbohatších 400 lidí planety přišlo v tomto roce o 19 miliard dolarů. Vyplývá to z indexu miliardářů, který zpracovává agentura Bloomberg. Je to první takový pokles za tři roky. Stojí za ním klesající ceny komodit a náznaky zpomalování růstu čínské ekonomiky.
- Americké akcie za sebou mají nejednoznačný rok. Index S&P 500 po konci pondělního obchodování ztrácel od začátku roku asi desetinu procenta a Dow klesal asi o procento a půl, zatímco Nasdaq Composite více než šest procent přidával. V S&P 500 navíc většina akcií od začátku roku zlevňuje a benchmark u nuly drží jen relativně málo titulů s velkou váhou. Server MarketWatch sestavil kompletní přehled toho, jak si letos vedly cenné papíry v jednotlivých sektorech nejsledovanějšího amerického benchmarku.
- Rozjednané prodeje domů ve Spojených státech v listopadu nečekaně klesly. Meziměsíčně se snížily o 0,9 % při očekávání 0,7% růstu po 0,4% zvýšení v říjnu (revidováno z +0,2 %). Meziročně prodeje naopak vzrostly více, než se čekalo, analytici vyhlíželi 4% růst po +2,3 % v říjnu (revidováno z +2,1 %), prodeje však vyskočily o 5,1 %.
- Icahn Enterprises kupuje firmu Pep Boys za 1,03 miliardy dolarů v hotovosti.
- Společnost SeaWorld podává žalobu na Kalifornii kvůli rozhodnutí státní komise o zákazu chovu kosatek v jejím parku v San Diegu.
- DuPont plánuje zrušit na začátku příštího roku v Delaware 1 700 pracovních míst.
- Deutsche Bank snižuje doporučení na akcie DDR na "držet" z "kupovat" a snižuje jejich cílovou cenu na 17 z 19 dolarů.
- Americká farmaceutická společnost KaloBios Pharmaceuticals, kterou ještě nedávno řídil Martin Shkreli, zatčený v prosinci pro podezření ze zpronevěry, vyhlásila bankrot. Rozhodnutí firmy zažádat o ochranu před věřiteli následovalo poté, co zažádala o delistování akcií z burzy Nasdaq.
- Soudce federálního soudu schválil dvě hromadné žaloby akcionářů proti firmě Facebook. Akcionáři obviňují firmu, že před primární nabídkou svých cenných papírů v květnu 2012 skrývala své obavy o další růst příjmů, uvedla agentura Reuters.
- Sociální síť Twitter konkretizovala pravidla blokování a rušení účtů, jejichž uživatelé propagují násilí nebo vyhrožují násilím určitým skupinám. Firma úterním sdělením odpovídá na rostoucí požadavky politiků a dalších, kteří poukazují na to, že islamističtí extremisté používají Twitter a další sociální sítě ke své propagandě a k náboru nových členů.
Zdroj: Bloomberg, CNBC, ČTK