US MARKETOtevírá v 15:30
DOW JONES+0,77 %
NASDAQ+1,02 %
S&P 500+0,83 %
ČEZ-0,16 %
KB+0,10 %
Erste-0,85 %

10 nových bublin na trzích

Rok po vypuknutí krize bude zajímavé se ohlédnout zpátky a podívat se na několik významných bublin, které způsobily finanční chaos. A odhadnout, které další se zrovna nafukují.

Andrej Rády
Andrej Rády
24. 9. 2009 | 6:00

Jak řekl nedávno bývalý šéf FEDu Alan Greenspan, „finanční krize vznikají různě, ale mají jeden společný znak, a sice to, že lidé v době, kdy se jim daří dobře, věří, že to bude pokračovat.“ Bublině se nejlíp vyhneme tak, že ji poznáme předem. A to je ten problém – většina lidí bubliny pozná až ve chvíli, až když prasknou a utečou z nich jejich peníze.

Na které bubliny se tedy zaměřit?

1. Čínská bublina

Navzdory slabé ekonomice ve světě se letos čínským akciím extrémně daří. Kritici ovšem upozorňují na to, že čínský růst je hnaný především vládní podporou likvidity, a ne fundamentálními daty firem. Obavy panují především kvůli tomu, že firmy jsou sice napěchovány vládními penězi, ale nemají s nimi v podstatě tolik co dělat, a tak je roztáčejí na burzovní ruletě. Podobná situace je i na čínském realitním trhu.

2. Zelená bublina

Zelená, kam se podíváš. Americká vláda lije miliardy dolarů do alternativních zdrojů energie a šetrné technologie společně s biotechnologiemi by mohly znamenat nový zásadní zvrat v orientaci světové ekonomiky. Zdálo se, že bublina je už na světě, ale letos na jaře trh vyvedl investory z omylu. Jak se však rýsuje ekonomické zotavení, alternativní energie a budoucí vysoké zisky by mohly investory znovu lákat. Pokud bude dost likvidity, dočkáme se zelené bubliny?

3. Zlatá bublina

Ceny zlata rostou už sedm let. Aktuálně se dostaly nad tisíc dolarů za unci. Je to moc? V tuto chvíli to tak nevypadá. Zlato je vhodným nástrojem pro boj s inflací i deflací, protože uchovává hodnotu. A zájem o zlato je enormní, především z Číny. Růst není možný donekonečna, takže kdyby cena šplhala vzhůru, noví investoři by naskočili do rozjetého vlaku a šponovali ji dál. A tahle bublina by časem musela splasknout.

4. Bublina FEDu

FED mimo jiné polyká riziková aktiva ve finančním systému. Znamená to záchranu, nebo si zadělává na další bublinu?

Na první pohled dělá FED správnou věc. Ale jak upozorňují odpůrci jeho strategie, FED vytváří bublinu podobnou té, se kterou bojuje. Ve snaze zachránit banky a realitní trh na sebe vzal 1,25 bilionu dolarů v aktivech krytých hypotékami, a to jak toxická aktiva, tak produkty založené na převzatých zadlužených nemovitostech. A kdo poskytne záchranný balíček samotnému Fedu? Daňoví poplatníci.

5. Odpadková bublina

Kdyby burzy měly svůj odpadkový koš, ten americký by byl plný akcií jako Fannie, Freddie, AIG nebo General Motors. Přesto právě tyto akcie v srpnu rostly jako z vody a tvořily skoro třetinu objemu obchodování na newyorské burze.

Proč lidé kupují takové šmejdy? Podle Charlieho Gasparina, burzovního zpravodaje CNBC, se špatným bankovním akciím daří díky tzv. „short squeeze“, tedy situaci, kdy nabídka je malá a poptávka roste.

6. Vzdělanostní bublina

Spousta lidí se zadlužuje, aby mohla studovat. A ani neřeší, k čemu jim ten diplom bude dobrý. Loni se zvýšil objem půjček na školné ve Spojených státech o 25 procent na 75,1 miliardy dolarů. A to je opravdu hodně, když uvážíme, jaké vyhlídky mají absolventi na současném trhu práce. Tato bublina už začíná praskat. Podle agentury Bloomberg třetina soukromých vysokých škol očekává pokles počtu nově zapsaných studentů v příštím akademickém roce. 40 procent škol uvedlo, že někteří studenti odešli z osobních finančních důvodů a zhruba u čtvrtiny se studenti z prezenčního studia přepisovali na kombinované.

7. Realitní bublina na druhou

Co dělají banky s rizikovými hypotékami? Přebalují je do produktů s vyšším ratingem a prodávají je jako hypotéční realitní investiční produkty s rozloženým rizikem."re-securitization of real estate mortgage investment conduits" Je to něco podobného jako složité investiční produkty, které byly jedním ze startérů současné krize. Problémem nebylo rozložení rizika jako takové, ale skrytá realitní bublina. Takže návrat těchto složitých produktů sám o sobě ještě neznamená konec světa.

8. Bublina životního pojištění

Wall Street se snaží zapojit do obchodování i produkty spojené s životním pojištěním. Staří lidé by mohli s těmito produkty obchodovat, dokud jsou naživu. Podobně jako to bylo s hypotékami poskytovanými s větším rizikem nesplácení. Je možné, že by to vedlo k dalšímu problému. Ale jak už jsme uvedli, za finanční krizi nemůže rozložení rizika ani riskantní poskytování úvěrů, ale realitní bublina. Ano, byla tam jasná souvislost, když snadno půjčované peníze tekly do nadhodnocených nemovitostí, ale není pravděpodobné, že by životní pojištění a další produkty pro seniory a nemocné mohly přerůst v celosvětový finanční problém.

9. Bublina na trhu komerčních nemovitostí

Tahle bublina už pěkně uniká, pokud už rovnou nepraská. Zatímco ekonomika se vzpamatovává a některá čísla z trhu s rodinným bydlením už nepadají volným pádem, komerční nemovitosti mohou mít ještě to nejhorší před sebou.

Lobbyisté snažili a snaží přesvědčit Kongres o navýšení půjček, které by mohly vzkřísit zamrzlý trh s investičními produkty s rozloženým rizikem. Přesto však nedokázali zabránit vlně nesplácení a bankrotů, která by mohla překonat propad realit zkraje 90. let minulého století.

Do konce roku by podle odhadů mohlo být až 4,1 procenta nesplácených komerčních realitních úvěrů, když ještě v prvním čtvrtletí to bylo zhruba 2,25 procenta. Týká se to celkem úvěrů ve výši 83 miliard dolarů.

Problém budou mít nákupní centra. „Zhruba půl bilionu dolarů půjčených za rekordně nízkých sazeb bude za tři roky nutné nefinancovat,“ uvádí Peter Monroe ze společnosti REOMAC. „Negativní vliv úvěrů obchodním centrům je obrovský.“

P/E ratio

poměr tržní ceny akcie vůči čistému zisku. Čím nižší, tím je daná akcie relativně levnější

10. Rozvíjející se bublina

Nejde zdaleka jen o Čínu. Investoři se nebojí sypat peníze do akcií za podmínek, které nebyly na trhu posledních devět let. Průměrné P/E ratio je okolo 20, takže investoři ještě nejsou uvěznění v bublině, ale věci se jim rychle mohou vymknout z rukou.

Zdroj: The Business Insider

Sdílejte:

Doporučujeme

Nenechte si ujít

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

Tokenizované akcie: Robinhood otevírá revoluční cestu plnou příležitostí, není ale bez rizik

3. 7.-Pavel Kohár