Americké akcie v pátek při absenci významnějších zpráv zůstaly zhruba na nule, týden ale uzavřely v plusu

Americké akcie v pátek zahájily obchodování ztrátami. Investory zklamaly výsledky společností Google a Microsoft. Index S&P 500 se ale nakonec dostal dokázat do mírného plusu a zakončil týden na novém historickém zavíracím maximu.
Investoři v pátek podle agentury Reuters kvůli absenci nových makroekonomických údajů vybírali zisky, které jim přinesl předchozí růst akciového trhu. Za tím stály překvapivě dobré výsledky hospodaření některých významných firem v čele s bankou Morgan Stanley, a rovněž uklidňující projevy šéfa Fedu Bena Bernankeho.
V pátek nakonec index Dow zakončil na červené nule (-0,03 %, 15 543,36 bodu), S&P 500 posílil o 0,16 % na 1 692,07 bodu a technologický Nasdaq kvůli ztrátám Googlu (-1,6 %) a Microsoftu (-11 %) po horších než očekávaných výsledcích obou firem odepsal více, konkrétně 0,66 % na 3 587,61 bodu. Význam čtvrtečních výsledků technologických gigantů totiž v pátek přebila dobrá čísla konglomerátu General Electric, jehož akcie v pátek posílily o 4,6 %. Pozitivním impulzem bylo i uvolnění spodní hranice úvěrových sazeb pro čínské banky.
Za celý týden se jak Dow, tak S&P 500 udržely v plusu, širší index navíc zakončil týden na historickém zavíracím rekordu (intradenní rekord je ještě mírně výše, na 1 693,12 bodu). Technologický index Nasdaq zůstal mírně v mínusu, a to kvůli pátečnímu propadu.
Dobré zprávy z americké ekonomiky a výsledková sezóna akciím pomáhají
Ve středu trh zklamaly údaje o započaté výstavbě, která v červnu spadla na jedenáctiměsíční minimum. Horší data ale nezviklala důvěru v další posilování akcií. Zpráva o vývoji inflace ve Spojených státech ukázala, že se jádrová inflace stále nachází hluboko pod 2% cílem Fedu.
Ve čtvrtek investory potěšil pokles počtu žádostí o podporu v nezaměstnanosti na dvouměsíční minimum. Pozitivně překvapil i index průmyslové aktivity filadelfského Fedu.
Výsledky společností Google a Microsoft investory zklamaly. Potěšily je naopak projevy Bena Bernankeho ve Sněmovně reprezentantů ve středu a v Senátu ve čtvrtek, v nichž potvrdil, že Fed bude utlumování QE flexibilně přizpůsobovat makrodatům a velmi pečlivě ho načasuje. Jeho vystoupení jsme pro vás sledovali živě
Akcionáři americké počítačové společnosti Dell se ve čtvrtek sešli na mimořádné valné hromadě, aby hlasovali o odkupu společnosti. Hlasování ale bylo hned po zahájení valné hromady odloženo na 24. července.
Investory v úvodu povzbudily lepší než očekávané výsledky banky Goldman Sachs a Johnson & Johnson, mírně je naopak zklamala Coca-Cola.
Výsledková sezóna bude ve středu pozornosti investorů i v příštím týdnu. Které firmy například zveřejňují výsledky v jeho první polovině? Očekávané výsledky světových firem v začátku týdne od 22. července
Bankrot Detroitu prohlubuje obavy na trhu s komunálními dluhopisy
Detroit ve čtvrtek požádal o ochranu před věřiteli. S 18 miliardami USD dluhů jde o největší městský bankrot v historii USA. Ceny komunálních dluhopisů ve Spojených státech v reakci na to během pátku zaznamenaly nejprudší propad za poslední téměř měsíc. Vývoj přitom naznačuje, že část věřitelů Detroitu už své peníze nikdy neuvidí.
Ačkoli se bankrot Detroitu dlouho očekával, znamenal podle agentury Reuters další ránu pro již tak vratký trh s komunálními obligacemi. Hodnota tohoto trhu v USA dosahuje zhruba 3,7 bilionu USD. "Je to třešnička na dortu," podotkl k negativnímu dopadu bankrotu Detroitu na trh analytik Domenic Vonella ze společnosti Thomson Reuters.
Ratingová agentura Moody's navíc ve středu snížila úvěrové hodnocení Chicaga o tři stupně na úroveň A3. Rozhodnutí zdůvodnila obavami z rostoucích penzijních závazků, což je problém, se kterým se potýkají také tisíce dalších amerických měst a obcí.
Ropa dále zdražuje, v pátek byla WTI na 16měsíčním maximu
Cena americké lehké ropy WTI se v pátek odpoledne vyšplhala na nové 16měsíční maximum nad 109 USD za barel. Ve večerních hodinách ale výrazně zlevnila, patrně proto, že obchodníci před víkendem vybírali zisky. Poprvé od října 2010 se přitom cena americké ropy dostala nad cenu severomořské ropy Brent.
Za výstupem ceny WTI na 16měsíční maximum stály zejména příznivé údaje o vývoji ekonomiky Spojených států, které jsou největším spotřebitelem ropy na světě. Americké rafinérie minulý týden zpracovaly největší objem ropy od srpna 2005. Zásoby ropy v USA za uplynulé tři týdny klesly o zhruba 27 milionů barelů.
Americký dolar v pátek mírně oslabil vůči euru, udržel se však v blízkosti týdenního maxima vůči japonskému jenu. Ten zůstává pod zvýšeným tlakem před nedělními volbami do horní sněmovny japonského parlamentu. Dolar se vůči jenu vyšplhal až na týdenní maximum 100,86 JPY. Později však o část zisků přišel a prodával se za 100,39 JPY. Oproti čtvrtečnímu závěru tak nevykazoval větší změnu. Euro vůči dolaru stouplo o 0,2 % na 1,3141 USD.
Očekává se, že volby posílí pozici japonského premiéra Šinzóa Abeho. Ten by tak získal větší prostor k realizaci svých plánů na podporu domácí ekonomiky prostřednictvím uvolněné měnové politiky a rozsáhlých státních výdajů. "Zdá se být jasné, že Abe si pravděpodobně upevní moc a bude pokračovat v podpůrné rozpočtové a měnové politice," uvedl analytik Boris Schlossberg ze společnosti FX Strategy.
Zdroj: ČTK, Bloomberg
Aktuality
