Americké akcie v pondělí během dne zlevňovaly, nakonec ale většinu ztrát smazaly

Americké akcie do obchodního týdne vstoupily mírnými ztrátami a přibližně po hodině a půl obchodování odepisovaly hlavní indexy více než půl procenta. Investoři celý den zvažovali nečekaný únorový pokles čínského exportu, který se tamní úředníci snaží zdůvodnit volnem v souvislosti s oslavou nového lunárního roku. Nakonec se ale začaly množit nákupní objednávky a indexy se vrátily do blízkosti nuly.

Dow oslabil o 0,21 % na 16 418,68 bodu, širší S&P 500 odepsal 0,05 % na 1 877,17 bodu a technologický Nasdaq ztratil 0,04 % na 4 334,45 bodu. S výjimkou zdravotnictví ztrácely všechny hlavní sektory. Nejvíce oslabily tituly ze sektoru základních materiálů, telekomunikační odvětví a průmyslový sektor.

"Spojené státy americké jsou pro Čínu z pohledu exportu největším trhem. Je tedy otázkou, jak se pondělní nepříznivé údaje z čínského vývozu promítnou do tržeb amerických maloobchodníků," říká Chris Gaffney ze společnosti EverBank. "Nesmíme ale zapomínat na to, že únorové údaje budou v USA negativně ovlivněny také nepříznivým počasím."

Hlavní pondělní události na americkém trhu

  • Americký distributor ovoce Chiquita Brands International Inc. koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc za zhruba 526 milionů USD. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů. Akvizici, která se uskuteční formou výměny akcií, v pondělí oznámila Chiquita.
  • Kandidáti Carla Icahna se do předsednictva společnosti eBay nedostanou. Firma je odmítla.
  • Tržby řetězce restaurací McDonald's ve Spojených státech v únoru klesly o 1,4 %, čekal se přitom jen 0,6% pokles. Snižují se tak již čtvrtý měsíc v řadě, což je nejdelší ztrátová řada za více než deset let. Naopak v Evropě tržby o 0,6 % vzrostly. Celkově tržby firmy klesly o 0,3 %.
  • Bílý dům předpokládá, že americká ekonomika letos zrychlí růst na 3,3 % z loňských 1,9 %. Vyplývá to ze zprávy ekonomický poradců prezidenta Baracka Obamy pro Kongres. Napřesrok by měl růst dosáhnout 3,4 %. Zpráva upozorňuje, že řada faktorů brzdících hospodářský růst polevila, nebo dokonce zcela zmizela.
  • Burza pro kybernetickou měnu bitcoin MtGox sídlící v Tokiu, která minulý měsíc přerušila provoz, požádala o bankrotovou ochranu před věřiteli rovněž ve Spojených státech. Informovala o tom v pondělí agentura Reuters. Upozornila, že žádost dočasně zastaví právní kroky proti tomuto podniku v USA.
Morgan Stanley: Dluhopisový trh čekají potíže
Podle Matthewa Hornbacha, stratéga z Morgan Stanley, s teplým počasím přijdou příznivější makrodata a bude zjevné, že předchozí slabé ekonomické údaje způsobila drsná zima. Lidé se pak začnou zbavovat dluhopisů.

Z indexu Dow v pondělí nejvíce zlevnily akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), technologického gigantu IBM (-0,69 %) a výrobce sportovního oblečení a obuvi Nike (-0,60 %). O více než půl procenta naopak vzrostly ceny akcií ropného podniku ExxonMobil (+0,54 %), zdravotní pojišťovny UnitedHealth Group (+0,62 %), energetické společnosti Chevron (+0,66 %) a výrobce počítačových čipů Intel (+0,81 %).

Výrazně na NYSE zdražily akcie amerického distributora ovoce Chiquita Brands (+10,70 %), který oznámil, že za zhruba 526 milionů USD koupí irskou ovocnářskou firmu Fyffes Plc. Spojením vznikne největší světový dodavatel banánů, který se bude jmenovat ChiquitaFyffes. Akvizice se uskuteční formou výměny akcií, po dokončení transakce budou současní akcionáři Chiquity vlastnit v nové firmě podíl 50,7 % a akcionáři irské firmy zbývajících 49,3 %, napsala agentura Reuters.

Vzrostla také cena akcií chemičky FMC (+6,72 %), která v pondělí oznámila, že se na začátku příštího roku rozdělí do dvou samostatných podniků. Jedna z nově vzniklých společností se podle vyjádření FMC bude nadále věnovat zemědělskému trhu a oblasti zdravotnictví a výživy, druhá se pak zaměří na nerostný byznys.

Na cenné papíry biofarmaceutické firmy Alexion Pharmaceuticals (+7,11 %) investoři seslali sérii nákupních příkazů poté, co společnost zlepšila výhled svého hospodaření v letošním roce. Alexion očekává, že za celý rok 2014 dosáhne zisku 4,37 až 4,47 USD na akcii (předchozí odhad: 3,70 až 3,80 USD na akcii, odhad trhu: 3,89 USD na akcii). Očekávání tržeb společnost zvýšila na 2,15 až 2,17 miliardy USD z 2,00 až 2,02 miliardy USD (odhad trhu: 2,03 miliardy USD).

Dařilo se i cenným papírům sociální sítě Facebook (+3,19 %), jimž analytik Eric Sheridan z UBS zvýšil cílovou cenu na 90 USD z 72 USD. "Domníváme se, že akcie Facebooku jsou vzhledem k času, který na něm uživatelé pravidelně tráví, výrazně podhodnocené," napsal Sheridan v poznámce klientům.

Akcie výrobce palivových článků Plug Power (+24,67 %) zdražily o více než 25 % a navázaly na 77% zisky z minulého týdne. Společnost se vysoké přízni investorů těší již od minulého měsíce, kdy oznámila, že uzavřela dohodu o zajištění technologie palivových článků pro šest distribučních center maloobchodního řetězce Wal-Mart. Výrazně v pondělí vzrostla také cena akcií firmy Ballard Power Systems (+30,30 %), která společnosti Plug Power dodává komponenty na výrobu palivových článků, a podniku FuelCell Energy (+11,33 %), jenž od amerického ministerstva energetiky získal 2,8 milionu USD na pokračování vývoje elektrárny s palivovými články, která by byla schopna firmám zajišťovat dodávky vodíku, elektřiny a tepla. Fuel Cell Energy tuto elektrárnu "nové generace" vyvíjí v americkém Connecticutu.

Zlevnily naopak akcie výrobce letadel Boeing (-1,28 %), který oznámil, že na části svých letadlech Boeing 787 Dreamliner objevil vlásečnicové praskliny, což negativně ovlivní některé dodávky strojů. Praskliny Boeing označil za "výrobní vadu".

Nedařilo se ani cenným papírům těžaře železné rudy a uhlí Cliffs Natural Resources (-3,75 %). Investoři se v pondělí od titulů ze sektoru základních materiálů hromadně odkláněli po slabých čínských makrodatech, podle kterých se v únoru čínský export propadl o 18,1 %.

Dolar v úvodu týdne mírně posílil vůči euru i jenu

Dolar se v pondělí na devizových trzích pohyboval bez větších změn. Investoři mimo jiné očekávají, že americký trh práce po mírně povzbudivé zprávě z minulého týdne zrychlí tempo růstu.

V pátek euro k dolaru vystoupilo na nejvyšší hodnotu za dva a půl roku 1,3915 EUR/USD, neboť Evropská centrální banka přechodně utlumila očekávání, že učiní další kroky na podporu růstu v eurozóně. Po víkendu eurodolar zahajoval nad hladinou 1,388 a krátce po uzavření amerických burz dolar vůči jednotné evropské měně mírně posiloval na 1,387 EUR/USD.

Vůči japonskému jenu americká měna nepatrně posílila z 103,10 USD/JPY na 103,25 USD/JPY.

Světové ceny ropy v pondělí po překvapivém poklesu čínského exportu klesly. "Viděli jsme určité neuspokojivé údaje z Číny. Já si ale myslím, že jsou lidé kvůli těmto číslům až příliš pesimističtí," poznamenal obchodník Christopher Bellew ze společnosti Jefferies Bache. "Pokles cen ropy bude pouze omezený," citovala jej agentura Reuters.

Cena severomořské ropy Brent v pondělí klesla přibližně o 0,75 % na 107,99 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zlevnila téměř o dolar a půl na 101,09 USD za barel.

I zlato na začátku týdne mírně zlevnilo. Trojská unce žlutého kovu se krátce po desáté hodině prodávala za 1 340,25 USD.

Zdroj:
ČTK, Bloomberg
Americké akcie
Přestat sledovat
Shrnutí obchodování v USA
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
16. 1. 2021 20:30
V PONDĚLÍ V 10 HODIN ŽIVĚ: Expertní tržní výhled
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční strategie
Přestat sledovat
Medvědí trh
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
WOOD & Company
Přestat sledovat
15. 1. 2021 12:22
Dolar by měl letos napravovat ztráty v páru s eurem, zajímavý může být také ruský rubl. Měna není totéž jako akcie, vysvětluje stratég
Americký dolar
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Forex (FX)
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Miroslav Plojhar
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Ruský rubl
Přestat sledovat
14. 1. 2021 6:48
El-Erian: Na akciovém trhu je racionální bublina, růst výnosů dluhopisů ale vysílá varovný signál
Americké akcie
Přestat sledovat
Americké státní dluhopisy
Přestat sledovat
Býčí trh
Přestat sledovat
Dluhopisový trh
Přestat sledovat
Investiční bubliny
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Přestat sledovat
13. 1. 2021 13:04
Úpadek dolaru? Vlhký sen Rusů se hned tak nenaplní, vedle ekonomiky pozici americké měny drží i mocenský význam USA
Americký dolar
Přestat sledovat
Ekonomické a politické hrozby
Přestat sledovat
Geopolitická rizika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Spojené státy americké (USA)
Přestat sledovat
Světová ekonomika
Přestat sledovat