Americké akcie v úterý po třech dnech poklesů posilovaly

Americké akciové trhy se v úterý zotavovaly ze série třídenního novoročního oslabování. Investory k obnovení nákupů povzbudily příznivé ekonomické údaje ze Spojených států a také pokles počtu nezaměstnaných v největší evropské ekonomice. Nejnovějším důkazem zlepšující se kondice americké ekonomiky byly údaje o poklesu obchodního deficitu USA za listopad na čtyřleté minimum a nárůst vývozu na nový rekord.
Dow posílil o 0,64 % na 16 530,94 bodu, širší S&P 500 přidal 0,61 % na 1 837,88 bodu a technologický Nasdaq vzrostl o 0,96 % na 4 153,18 bodu. Nejvíce se dařilo titulům ze sektorů zdravotnictví a technologií, v červených číslech naopak uzavřel sektor základních materiálů.
"Trhy po sérii tří poklesů konečně ukázaly, že optimismus investorů nevyprchal s koncem minulého roku," říká hlavní akciový stratég S&P Capital IQ Sam Stovall. "Pokud navíc vezmeme v potaz lednový efekt, byl pro akciové investory úterek opravdu velkou nadějí."
Gina Martin Adamsová z Wells Fargo, která patřila k nejpesimističtějším stratégům, pokud šlo o vývoj cen amerických akcií v roce 2013, udržuje spíše medvědí tón svého výhledu. Pro index S&P 500 letos počítá se závěrečnou cenou 1 850. "Nebyla bych ale překvapena, kdyby se index během roku objevil okolo hladin 2 100 i 1 500 bodů," uvedla ke svému aktuálnímu doporučení.
Nejdůležitější úterní události na americkém trhu:
- Deficit zahraničního obchodu v listopadu klesl na 34,3 miliardy USD z říjnových 39,3 miliardy (před revizí 40,6 miliardy USD). Analytici očekávali naopak růst na 39,9 miliardy USD.
- Analytici z Morgan Stanley snížili doporučení na akcie Netflix na "underweight".
- Société Générale začala pokrývat akcie několika významných bank. Tituly Goldman Sachs a Deutsche Bank doporučuje prodávat, protože na ně nejhůře v rámci sektoru dolehne medvědí trh s vládními dluhopisy. UBS si díky spíše akciovému zaměření vysloužila nákupní doporučení a Credit Suisse "držet".
- Eli Lilly letos očekává pokles tržeb i zisku kvůli konkurenci výrobců generik. Firma v roce 2014 očekává tržby v rozmezí 19,2 až 19,8 miliardy USD a zisk na akcii 2,77 až 2,85 USD.
- JPMorgan zaplatí kvůli Madoffovým podvodům americké vládě 1,7 miliardy USD. Celkové náklady na urovnání sporů jsou však odhadovány až 2,6 miliardy USD.
- Valero Energy (+3,19 %) obnovila provoz rafinérie v Memphisu. V pondělí přitom došlo k výpadku v důsledku hlubokých mrazů.
- Apple loni prodal aplikace za 10 miliard dolarů. V prosinci stáhli uživatelé iOS z App Store dokonce nejvíce aplikací v historii.
- Comcast na burze posílil o 3,55 % po zprávě, že firmě poprvé za více než šest let ve čtvrtém kvartálu narostl počet zákazníků.
- Rosengren (Fed, Boston): Ústup od podpory ekonomiky by měl být jen postupný a opatrný.
- Williams (Fed, San Francisco): Kvantitativní uvolňování letos zřejmě skončí.
Z indexu Dow si v úterý největší zisky připsaly akcie UnitedHealth Group (+3,06 %), Johnson & Johnson (+2,12 %) a IBM (+1,99 %). Se ztrátou kolem procenta naopak uzavřely cenné papíry JPMorgan Chase (-1,15 %) a DuPont (-1,00 %).
Akcie největší americké banky JPMorgan Chase (-1,15 %) zasáhla zpráva, podle které banka souhlasí se zaplacením 1,7 miliardy USD americké vládě za svou pasivní roli v podvodech finančníka Bernarda Madoffa. Banka s americkými úřady uzavřela dohodu, v jejímž rámci přizná svá pochybení v ochraně před praním špinavých peněz, a vyhne se tak trestnímu stíhání. Společnost uvedla, že se výdaje na platbu této částky negativně projeví v jejích čtvrtletních finančních výsledcích, a to až v objemu 850 milionů dolarů.
Nedařilo se ani cenným papírům společnosti Netflix (-5,58 %), které oslabily poté, co na ně analytici z Morgan Stanley snížili doporučení na "underweight" z "equalweight". Banka se obává, že by se do hospodaření poskytovatele streamovaných videí mohl v budoucnosti negativně promítnout růst tržního podílu konkurenčních služeb od firem Amazon.com, Hulu nebo HBO. Spolu se snížením doporučení banka snížila i cílovou cenu na 310 USD z 333 USD.
Zvýšení investičního doporučení na "buy" z "hold" naopak podpořilo akcie společnosti Unitedhealth Group (+3,06 %), které se staly premiantem indexu Dow. V sektoru zdravotnictví posilovaly také akcie provozovatele zdravotnických zařízení Tenet Healthcare (+4,89 %) nebo cenné papíry výrobce potravinových doplňků Herbalife (+3,00 %).
Výrazně posílily také akcie cestovatelského portálu TripAdvisor (+5,64 %). Cenné papíru serveru dobře známého mezi turisty v úterý korigovaly předchozí ztráty, které titul zaznamenal v rámci několikadenního volatilního obchodování při absenci výrazných kurzotvorných zpráv. Ztráty v úterý korigoval i výrobce solárních panelů First Solar (+2,40 %), a to poté, co akcie společnosti v pondělí výrazně oslabily v reakci na snížení cílové ceny od analytiků z Goldman Sachs na 45 USD z 61 USD a zhoršení investičního doporučení na "sell" z "buy".
Silné výprodeje v úterý pokračovaly u akcií sociální sítě Twitter (-7,29 %), které od 3. ledna, kdy se odrazily od hranice 70 dolarů, odepsaly již více než 12 %. Podle analytiků stojí za poklesem ceny akcií Twitteru očekávání některých investorů, že firma přijde na úkor konkurenčního Facebooku o část tržeb a zisků. Tržby z reklam se v případě Twitteru na celkovém objemu tržeb všech sociálních sítí podílely pouze 6 %, zatímco tržby Facebooku plnými 66 %. Akcie Facebooku naopak druhým dnem v řadě posilovaly a uzavřely se ziskem 1,26 % na 57,92 USD.
Velkou pozornost na sebe dále upoutaly akcie internetového gigantu Google, které přepisovaly rekordy. Cenné papíry firmy v průběhu dne posunuly své historické maximum na 1 140 USD a obchodování uzavřely se ziskem 1,93 % na zavíracím maximu 1 138,86 USD. Akcie Googlu těžily mimo jiné z vyjádření Deutsche Bank, která titul nazvala "must own stock" (akcie, kterou musíte vlastnit – pozn. red.) a stanovila pro něj cílovou cenu 1 220 USD. K obdobnému kroku přikročili také analytici z JPMorgan, kteří zvýšili cílovou cenu pro Google na 1 305 USD z 1 100 USD.
Po závěru trhů představil čtvrtletní výsledky svého hospodaření výrobce čipů Micron Technology (v řádném obchodování +5,13 %). Společnost vykázala za první čtvrtletí svého fiskálního roku zisk 358 milionů USD (loni: ztráta 275 milionů USD) neboli 0,30 USD na akcii (loni: ztráta 0,27 USD na akcii) při tržbách 4,04 miliardy USD (odhad: 3,7 miliardy USD, loni: 1,83 miliardy USD). Po zohlednění jednorázových položek dosáhl zisk firmy dokonce 0,77 USD na akcii (odhad: 0,44 USD na akcii). Akcie Micron Technolgy v after-marketu v reakci na výsledky posilovaly o více než 6 %.
Dolar posílil vůči euru i jenu
Dolar v úterý na devizových trzích mírně zpevňoval vůči euru i japonskému jenu. Americkou měnu podpořily nejnovější údaje o zahraničním obchodu, které naznačují, že americká ekonomika možná ve čtvrtém čtvrtletí rostla rychleji, než se nyní čeká. Dean Maki z Barclays v úterý zvýšil odhad růstu amerického HDP ve čtvrtém kvartálu na 3 % z původních 1,5 %.
Část investorů spekuluje, že by případný silnější ekonomický růst mohl americkou centrální banku přimět k urychlení snižování nákupů dluhopisů. Většina analytiků se však stále domnívá, že Fed bude nákupy dluhopisů omezovat velmi pomalu.
Eurodolar zahajoval na hladině 1,363. Kolem 09.30 SEČ americká měna nejdříve rychle oslabila k 1,365 EUR/USD, poté naopak posílila až pod 1,360 EUR/USD. Kolem desáté hodiny se eurodolar pohyboval kolem 1,3615.
Vůči japonskému jenu dolar otevřel na 104,20 a po uzavření amerických burz se pohyboval poblíž hladiny 104,55 USD/JPY.
Světové ceny ropy v úterý mírně rostly, a oživovaly tak z pěti dnů poklesu, kdy je srážely zprávy o obnovování těžby v Libyi. Ropný trh má aktuálně obavy z bojů v Iráku a rovněž z dopadů vlny mrazivého počasí ve Spojených státech. Severomořská ropa Brent přidala přibližně 0,3 % na 107,40 USD za barel a severoamerická lehká ropa WTI zdražila o 0,13 % na 93,85 USD za barel.
Libyi se o víkendu podařilo obnovit těžbu na velkém ropném poli na jihu země, kde demonstranti ukončili blokádu. Plné obnovení těžby na tomto poli by zdvojnásobilo aktuální libyjskou produkci, která v létě v důsledku blokád a demonstrací klesla na zhruba 250 tisíc barelů proti obvyklému objemu 1,4 milionu barelů denně. Vzhledem k pokračujícím střetům mezi vládou a rebely, kteří obsadili klíčové ropné přístavy, jsou ale vyhlídky na další zvyšování těžby a vývozu nejisté.
Obavy o dodávky z Blízkého východu nově vyvolávají boje v Iráku. Tamní armáda před několika dny oznámila, že připravuje ofenzivu ve městech Fallúdža a Ramádí, která ovládli teroristé z organizace Islámský stát v Iráku a Levantě. Růst ceny severoamerické ropy podporují také polární mrazy na americkém Středozápadě, které by mohly ohrozit tamní těžbu.
Zlato v úterý po předcházející růstové sérii a pondělní stagnaci mírně oslabovalo. Dopoledne se žlutý kov obchodoval za 1 240 USD za trojskou unci, krátce po poledni ale začal mírně oslabovat a v průběhu odpoledne ztráty dále prohluboval. Kolem desáté hodiny se trojská unce zlata prodávala za 1 232 USD.
Zdroj: ČTK, CNBC, Bloomberg, Reuters, MarketWatch
Aktuality
