Americké akcie zakončily měsíc pondělním poklesem, politici stále nedospěli ke shodě v otázce státních výdajů

Americké burzy v pondělí oslabovaly. Investoři se báli, že se politici do pondělní půlnoci na rozpočtu nedomluví a vláda spadne do platební neschopnosti. Všechny sektory indexu S&P 500 ztrácely, nejhlouběji se propadly energetický sektor a finanční služby.
"Negativní reakce trhu je logická," tvrdí Tim Hartzell, investiční ředitel Sequent Asset Management. "Tímhle už jsme si prošli. Potrvá to do chvíle, kdy dojde k nějaké významné události, nebo tak silným veřejným nepokojům, že si vláda bude muset sednout a problém vyřešit," dodává.
Hlavní americké indexy odepsaly přes půl procenta (Dow -0,84 % na 15 129,67 bodu, S&P 500 -0,6 % na 1 681,55 bodu), nejlépe se vedlo Nasdaqu (-0,27 % na 3 771,48 bodu). Index volatility vzrostl za den téměř o 10 %.
Hlavní události pondělního obchodování:
- Barack Obama v pondělním projevu vysvětlil, jaké dopady může mít platební neschopnost vlády. "Zasáhne to ekonomiku a bude to mít velice reálný dopad na velice reálné lidi," řekl například. "Reformu zdravotnictví nemůžete zastavit, prvního října vstoupí v platnost," vzkázal pak republikánům.
- Pro akcie nemusí být "odstávka" vládního provozu špatnou zprávou, jak ukazují dva poslední příklady. Oba jsou ale hodně "vousaté" a došlo k nim za zcela jiných podmínek. Nicméně panika zatím na trhu nepanuje. Tabulka níže ukazuje, že například měsíc po obnovení financování se většinou akcie dostanou do plusu, mnohdy ale jejich ceny rostou i během samotné platební neschopnosti americké vlády.
- Index aktivity dallaského Fedu v září nečekaně vyskočil na 12,8 bodu (odhad 6 bodů, srpen 5 bodů).
- Index nákupních manažerů pro oblast Chicaga v září vyskočil na 55,7 bodu ze srpnových 53 bodů (odhad: 54 bodů).
- Kolaps americké vlády nemusí být špatná věc, tvrdí Goldman Sachs. Mohl by otevřít cestu k rozumné debatě o dluhovém stropu.
- Co způsobí přerušení provozu americké vlády? Politikům zbývá jen pár hodin na to, aby se dohodli.
- Proč se trhy nemusí bát omezení nákupu dluhopisů ze strany Fedu v říjnu?
- Nejcennější značkou světa je Apple, dlouhodobý lídr Coca-Cola je až třetí.
Září bylo pro akcie navzdory nervozitě v závěru měsíce pozitivní
Po prázdninách se americké akcie vrátily na rekordy, zažily několik týdnů růstu v řadě, Apple představil nový iPhone a Facebook se vyšplhal 50 USD za akcii. Nejlépe se dařilo právě technologickým společnostem sdruženým v indexu Nasdaq. Nervozita ohledně financování vlády je dominantním tématem posledních dnů, v polovině října je termín pro navýšení dluhového stropu.
Fed nepřistoupil k omezení kvantitativního uvolňování, což vyvolalo dočasnou euforii na akciovém trhu a uklidnilo trh dluhopisový. Analytici jsou stále převážně optimističtí, pokud jde o závěr roku na akciovém trhu, mnozí ale varují, že Fed propásl ideální dobu na zahájení takzvaného exitu.
Čtvrtý kvartál, který začíná, ale historicky pro americké akcie znamená přechod z poklesové fáze do období růstu. Za uplynulých 30 let téměř 80 % posledních čtvrtletí roku bylo pro akcie pozitivních.
Aktuality
