Analytici o Kypru: Pozor na nákazu a runy na banky, politici si u Kypru dovolili něco, co by dokázalo srazit i zadlužení Řecka nebo Itálie

Analytici z České spořitelny komentují navrhovaný plán finanční pomoci pro Kypr podmíněné zdaněním bankovních vkladů.
10 miliard eur dá EU, zhruba 5,8 miliardy se vybere na daních z vkladů a zhruba miliardu chtějí na Kypru získat privatizací a dalšími opatřeními. "Za poslední roky se v ČR jen DPH zvedla o tolik, o kolik nyní Kypřanům a dalším lidem s účty na Kypru zdaní vklady. Umím si představit, že eurozóna mohla být ještě tvrdší. Pro Kypr je přitom jako pro malou zemi výhodné chtít od EU co nejvíce," komentuje dění okolo Kypru Martin Lobotka, analytik z České spořitelny.
"Největším rizikem je přelití obav o vklady do velkých zemí eurozóny, třeba do Španělska," doplňuje ho kolega Ľuboš Mokráš. Oba přitom upozorňují na to, že se státy "nemusejí bát", že by jejich obyvatelé houfně utekli do jiných zemí kvůli takřka jakkoli tvrdým opatřením, včetně zdanění vkladů. Daňová migrace se týká povětšinou větších firem a těch nejbohatších obyvatel.
Ačkoli politici v Evropě zdůrazňují, že je opatření jednorázové a nebude se opakovat v jiných zemích, obavy střadatelů napříč jižními státy Evropy jsou logické. "Možná škoda, že politici nebyli podobně odvážní před třemi lety v případě Řecka - je to také malá země, ale všichni se tehdy báli, co by se stalo. Přitom na Islandu se ještě dříve banky prostě znárodnily," uzavírá Lobotka. Daň pro bohaté, o níž o víkendu spekulovala například Commerzbank, by přitom podle něj dokázala pomoci srazit dluhy i ve velkých zemích. Toho se tedy logicky Španělé, případně Italové mohou obávat, jakkoli se je politici budou snažit uklidnit.
Ve zkratce: Co si myslí zahraniční analytici (zdroj: Bloomberg)
Moody's: Bailout Kypru je špatným znamením pro střadatele všude v Evropě. Může dojít ke snižování ratingů bank napříč Evropou.
HSBC: Riziko nákazy existuje.
Nomura: Očekáváme tlak na euro vůči dolaru i švýcarskému franku. Asijské obchodování nám dalo za pravdu.
Rabobank: Honba za výnosy na trzích by mohla zajistit, že bude příklon k bezpečným investicím spíše krátkodobý. Z hlediska rizika nákazy může Kypr výrazně převýšit očekávání spojená s jeho velikostí, tedy negativně překvapit.
Saxo Bank: Skvělá zpráva pro zlato a bezpečné země jako Švýcarsko nebo Singapur. Skandinávské země bez eura by mohly být také dobrou volbou.
Citigroup: Dohoda o pomoci se ještě může měnit. (Na tom pracuje například kyperská vláda - pozn. red.)
AMP Capital Investors: Riziko nákazy v rámci Evropy je opět živým tématem. Riziko, že by se podobné opatření týkalo i bank ve Španělsku, Itálii nebo Irsku, je minimální, nervozita je ale logická. Zajímavá bude reakce ECB.
Barclays: Rozhodnutí zdanit vklady musí být velkým varováním pro držitele dluhopisů.
Brown Brothers Harriman: Nepředpokládáme nějaký výrazný strach na straně střadatelů. Run na banky se konat nebude.
BTIG: Bailout Kypru nepochybně zatřese dosud "neochvějnou" vírou investorů ve stále rostoucí ceny aktiv.
Cumberland Advisors: Žádný zahraniční majitel účtu už nebude držet peníze kdekoli, kde mu vláda sebere 10 % vkladů bez jakéhokoli varování.
Goldman Sachs: Jakkoli je účast zahraničních majitelů účtů na Kypru v bailoutu kontroverzní, vyslala alespoň jasný signál, že náklady na špatné hospodaření státu nemusejí nést jen jeho obyvatelé, tamní daňový poplatníci. Tématem teď bude zdanění bohatých jako takové.
JPMorgan: Je možný návrat více stresující fáze dluhové krize.
Société Générale: Bailout Kypru může spustit novou fázi krize.
A na závěr názor ruského prezidenta Vladimira Putina: "Daň na vklady na Kypru je nespravedlivá, neprofesionální a nebezpečná."
Aktuality
