Co musíte ráno vědět (15. srpna)

Jak si ve čtvrtek vedly akcie v Evropě i zámoří, jak se vyvíjely evropské ekonomiky ve druhém čtvrtletí a jak ruský premiér rezignoval? To vše musíte ráno vědět.

1. Americké akcie ve čtvrtek po smířlivých slovech ruského prezidenta Putina zdražily

Americké akcie v úvodu čtvrtečního obchodování navázaly na příznivý středeční vývoj a dále mírně posilovaly. Podpořilo je zejména smířlivé vyjádření ruského prezidenta Vladimira Putina, který v projevu na mimořádném zasedání vlády na Krymu prohlásil, že Rusko udělá vše pro to, aby zastavilo krveprolití na východní Ukrajině. Řekl také, že se Rusové musejí mobilizovat ve prospěch své vlasti, nikoli pro konflikt s okolním světem. Ve druhé polovině obchodování akcie zisky dále navyšovaly a všechny tři nejsledovanější indexy si nakonec připsaly téměř půlprocentní zisk. Dow posílil o 0,37 % na 16 713,58 bodu, širší S&P 500 přidal 0,43 % na 1 955,18 bodu a technologický Nasdaq uzavřel s totožným ziskem 0,43 % na 4 453 bodech. Posílilo osm z deseti hlavních sektorů. Nejvíce zdražily akcie ze sektoru zdravotnictví, cenné papíry z odvětví služeb a telekomunikační tituly. V červených číslech uzavřely pouze energetické odvětví a sektor základních materiálů.

Tržní expert věští akciím výrazný růst. Býk bude prý vládnout celé desetiletí, S&P 500 zamíří ke 3 400 bodům

Dluhopisový expert: Kvantitativní uvolňování Fedu se může vrátit kolem roku 2020

2. Evropské akcie ve čtvrtek díky komentáři Putina posílily

Evropské akcie ve čtvrtek navzdory sérii nečekaně slabých předběžných dat o HDP jednotlivých zemí i celé eurozóny zdražily. Nahoru jim pomohl především komentář ruského prezidenta Putina, který prohlásil, že udělá vše pro to, aby na Ukrajině zabránil krveprolití. Britský FTSE 100 posílil o 0,43 %, francouzský CAC 40 vzrostl o 0,25 % a německý DAX přidal 0,28 %. Jednotný evropský index DJ EuroStoxx 50 uzavřel se ziskem 0,07 % na 3 058,16 bodu. Regionální Stoxx Europe 600 přidal 0,25 %. Nejvíce se dařilo realitnímu sektoru a akciím automobilek, ztrácely naopak cenné papíry ze sektoru základních materiálů a tituly z telekomunikačního odvětví.

Kdy bude na jihu Evropy lépe? Možná už je, i když mimo statistiky

Koho pošlou ruské odvetné sankce do recese?

3. Pražská burza ve čtvrtek posílila, podpořily ji bankovní tituly

Index PX vzrostl o 0,75 % na 975,99 bodu. Burzu podpořily bankovní tituly - akcie Komerční banky zpevnily o 1,94 % a cenné papíry rakouské Erste Group Bank o necelé procento. Akcie pojišťovny VIG přidaly 0,69 % na 1 017 korun. Nejobchodovanější byly akcie energetické společnosti ČEZ, které oslabily o 0,17 %. Největší ztráty ve čtvrtek zaznamenala těžařská NWR, jejíž cenné papíry odevzdaly 2,63 %. V červených číslech skončily také akcie developera Orco (-1,18 %) nebo výrobce netkaných textilií Pegas Nonwovens (-0,60 %). Již pátým dnem v řadě posilovaly cenné papíry telekomunikační společnosti O2 Czech Republic, tentokrát přidaly 0,69 % na 292 korun. Po ztrátách v předchozích dvou dnech se stabilizovaly akcie mediální CME, titul uzavřel obchodování se ziskem 0,1 % na 51,55 Kč. Analytici z České spořitelny ve čtvrtek zahájili pokrývání akcií společnosti Pivovary Lobkowicz Group s doporučením "akumulovat" a dvanáctiměsíční cílovou cenou 194 Kč na akcii, která je založena na modelu diskontovaných peněžních toků. Cílová cena obsahuje 10% likviditní diskont kvůli relativně malému podílu, který se volně obchoduje na burze.

Je na tom česká ekonomika lépe než před krizí?

4. Očekávané události

Pátek bude na makrodata bohatší ve Spojených státech, které zveřejní index průmyslové aktivity oblasti New Yorku (Empire State; odhad srpen: 20 bodů, červenec: 25,6 bodu), index výrobních cen (finální poptávka; odhad červenec meziměsíčně: +0,1 %, bez jídla a energií +0,2 %, červen: +0,4 %, +0,2 %), index spotřebitelské důvěry Michiganské univerzity (odhad srpen: 82,3 bodu, červenec: 81,8 bodu) a průmyslovou výrobu (odhad červenec meziměsíčně: +0,3 %, červen: +0,2 %). V Evropě budou investoři sledovat zprávu o vývoji HDP ve Spojeném království za druhé čtvrtletí (odhad meziročně: +3,1 %, mezikvartálně: +0,8 %, předchozí meziročně: +3 %, mezikvartálně +0,8 %). Vše podstatné, co se ve zbytku týdne děje, najdete v našem burzovním kalendáři.

Očekávané výsledky světových firem v týdnu od 11. srpna

Aktuální zpravodajství sledujte na Investičním webu celý den on-line ZDE.

5. Putin: Rusko udělá, co bude moci, aby zastavilo krveprolití na Ukrajině

Ruský prezident Vladimir Putin ve čtvrtek prohlásil, že Rusko udělá vše, co bude v jeho silách, aby zastavilo krveprolití na Ukrajině. "Uděláme, co bude v naší moci, aby tento konflikt skončil co nejdříve a na Ukrajině se přestala prolévat krev," oznámil Putin. Konvoj s humanitární pomocí, který od úterý čekal na to, až mu ukrajinská vláda povolí vstup do země, se mezitím rozjel směrem k ukrajinské hranici v okolí Luhansku kontrolovaného rebely.

6. Inflace v eurozóně v červenci zpomalila na 0,4 % meziročně

Meziroční míra inflace v zemích platících eurem v červenci klesla na 0,4 % z červnových 0,5 %. Dostala se tak nejníže od začátku finanční krize před skoro pěti lety. Oznámil to ve čtvrtek evropský statistický úřad Eurostat, který tak potvrdil rychlý odhad z konce července. V celé Evropské unii meziroční inflace zpomalila na 0,6 % z červnové úrovně 0,7 %. Ve srovnání s předešlým měsícem spotřebitelské ceny v eurozóně i v celé osmadvacítce klesly.

7. Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat mezikvartálně stagnovala, čekal se růst o 0,1 %

Ekonomika eurozóny ve druhém čtvrtletí podle předběžných dat stagnovala, čekal se mezičtvrtletní růst o 0,1 %. Meziročně vzrostla o 0,7 % v souladu s odhady. V celé Evropské unii se HDP mezikvartálně zvýšil o 0,2 %. Ve srovnání se druhým čtvrtletím 2013 ekonomika eurozóny vzrostla o 0,7 % a hospodářství EU28 o 1,2 %. V prvním čtvrtletí letošního roku vzrostl HDP eurozóny o 0,2 % a EU28 o 0,3 %.

8. Německá ekonomika ve druhém čtvrtletí nečekaně klesla

Německá ekonomika v letošním druhém čtvrtletí nečekaně klesla. Hrubý domácí produkt největšího evropského hospodářství se za tři měsíce do června proti předchozím třem měsícům snížil o 0,2 %. "Německý HDP klesl ve druhém čtvrtletí více, než se čekalo, a potvrdil tak předpokládané výrazné zpomalení ekonomiky po velmi silném prvním čtvrtletí. Právě silný růst v prvním čtvrtletí podstatně přispěl ke slabosti druhého. Týká se to především stavebnictví, kde se část produkce přesunula ze druhého do prvního čtvrtletí. Významný negativní dopad měla i ukrajinská krize, která vedla k poklesu exportu do Ruska a na Ukrajinu, a nepomohla ani obecná slabost evropské ekonomiky. Vyhlídky pro zbytek roku nejsou nijak skvělé. Sankce proti Rusku by měly dále snížit prostor pro růst a ani zbytek Evropy, ani globální poptávka nevypadají, že by měly růst v Německu podpořit," okomentoval data Ľuboš Mokráš, analytik z České spořitelny.

9. Rosněfť prý kvůli sankcím Západu žádá vládu o 1,5 bilionů rublů

Ruský ropný gigant Rosněfť požádal kvůli západním sankcím o vládní pomoc ve výši 1,5 bilionu rublů. Ve čtvrtek o tom informovala agentura Reuters. Zmíněné sankce uvalené odvetou za ruský postoj ke krizi na Ukrajině mají Rosněfti zabránit v přístupu k západním penězům.

10. Česká ekonomika ve druhém čtvrtletí stagnovala

Hrubý domácí produkt České republiky vzrostl ve druhém čtvrtletí podle předběžného odhadu meziročně o 2,6 % a ve srovnání s předchozím čtvrtletím se nezměnil. Očekával se 0,3% mezikvartální růst a 3% meziroční růst.

Bonus

Twitterový účet ruského premiéra napadli hackeři. Jeho prostřednictvím podali za premiéra rezignaci

Twitterový účet ruského premiéra Dmitrije Medveděva napadli hackeři a napsali na něj příspěvek, v němž stálo: "Podávám rezignaci. Stydím se za jednání této vlády. Odpusťte mi."

Musíte vědět
Přestat sledovat
Mohlo by vás zajímat
13. 4. 2021 17:01
VE STŘEDU V 10 HODIN ŽIVĚ: Aktuálně z trhů (Ronald Schubert, WOOD & Company)
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
10. 4. 2021 20:31
Jaroslav Brychta (XTB): V rámci výsledkové sezóny budou nejdůležitější výhledy samotných firem
Akcie ČR
Přestat sledovat
Americké akcie
Přestat sledovat
Evropské akcie
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
Světové akcie
Přestat sledovat
8. 4. 2021 17:01
Michal Semotan (J&T Banka): Brzdou růstu akcií ČEZ je i jeho management, zajímavými tituly jsou na…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Expertní tržní výhledy
Přestat sledovat
Investiční tipy
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat
9. 4. 2021 6:41
Česká energetika má prostor se připravit na budoucnost, čas ale utíká. Panika je vyvolaná lobbisty…
Akcie ČR
Přestat sledovat
Přestat sledovat
Dividendy
Přestat sledovat
Energetika
Přestat sledovat
Rozhovor
Přestat sledovat